Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita khinezzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2005
    Postari in forum
    4
    Cred ca alcoolismul este una din cele mai devastatoare boli,la care cei mai multi dintre noi suntem indiferenti,dar cu cele mai dese agrsiune atat fizice cat si psihice iar cel mai devastator este faptul ca suntem de multe ori implicati fara voia noastra.

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Eu nuu cred ca suntem indiferenti dar cum nu exista in acest moment un medicament care sa rezolve aceasta problema raman doar tratamentele care l-ar putea aduce pe omul respectiv la normal. Si este vorba de vointa persoanei respective. Cred ca un rol important l-ar putea avea familia si prietenii dar totusi daca persoana nu sa vrea sa lupte totul este in zadar. In ce sens crezi tu ca suntem indiferenti?Ce am putea face?

Floricica Nou Venita bilutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2004
    Postari in forum
    1
    Io nu cred ca suntem implicati chiar asa fara voia noastra.
    Cat despre faptul ca e devastator, asta sunt cu totul de acord.

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Alcoolismul este intr-adevar o boala f grava, dar nu putem arunca vina pe altii pt alegerile noastre. A deveni alcoolic inseamna mai mult decat a fi "implicat fara voia ta". Alcoolismul presupune dependenta psihica si fizica si este rezultatul unor obiceiuri si al unui mod de viata pe care ni l-am ales noi insine. Consecintele sale se rasfrang asupra celor din jur, in special asupra celor dragi. Oamenii cu care venim in contact ne influenteaza mai mult sau mai putin, dar o dependenta este cauzata de alegerea proprie a unor principii iar respectarea lor, ca act de vointa, tine mai mult de noi insine decat de ceilalti.

Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    din cate am auzit alcoolicii nu au nevoie de alte persoane ca sa bea; ei beau singuri si prin urmare sunt implicati cu voia lor in acest fapt.

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    E o chestiune de vointa pana la un punct ...apoi este boala, in sensul ca nu se mai pot controla... si atunci au nevoie de sprijin medical.

Floricica Nou Venita felicia0606's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2005
    Postari in forum
    17
    Chiar si cu asistenta medicala daca nu exista vointa din partea subiectului in cauza nu se poate face nimic. Pentru ca dupa tratament un alcoolic care nu are suficienta vointa nu poate rezista tentatiei de a se apuca iar. Iar tentatii sunt din belsug la tot pasul!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Ca devine la un moment dat o boala e clar. Dar intrebarea care se pune este ce o determina? Ce il face pe om sa recurga la bautura pana la crearea dependentei?

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Cred ca esecul, nesiguranta , singuratatea te imping sa recurgi la asa ceva.
    Mai cred ca este si ereditar, atunci cand ai avut in familie un parinte alcoolic si copilul are tendinta de a bea.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Esecul, nesiguranta si singuratatea? Hmmm... eu af fi de parere ca mai degraba lasitatea. Pana la urma toti oamenii se confrunta cu diferite greutati, nu? Unii aleg, se pare, sa se apudce de bautura, altii sa se sinucida direct, iar altii, cei puternici, sa treaca peste facra sa renunte la tot ce au mai bun. Cred...

Floricica Nou Venita felicia0606's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2005
    Postari in forum
    17
    Ei, da! Esec, nesiguranta! Sustin si eu parerea Elenei (partea cu greutatile!). Dar eu cred ca nu lasitatea ii impinge pe unii la alcoolism ci pur si simplu placerea de a bea. Toata lumea mai bea din cand in cand dar nu toata lumea isi toarna alcool si in buzunare cand nu mai incape in stomac si nu zi de zi! Nu te obliga nimeni sa bei si al doilea si al treilea pahar. Sau sa fie si influenta anturajului de vina? Dorinta unuia de a nu face nota discordanta cu amicii de la masa, sau teama de a nu fi luat in ras de aceiasi amici. Chiar sunt curioasa sa aflu si parerea unui alcoolic. Dar nici unul nu recunoaste ca ar fi. Noi ne dam aici cu parerea din punctul de vedere al celui care vede din afara fenomenul si face doar niste presupuneri.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!