Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita neagab's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2012
    Postari in forum
    1

As vrea sa stiu daca e posibil...

Baiatul meu a inceput sa-si pronunte numele Esteban cu putin inainte sa implineasca un an, as vrea sa stiu daca e ceva comun sau nu, cu atat mai mult cu cat isi pune numele in mici propozitii de tipul: "Esteban aqua" cand ii este sete, "Esteban teta" cand vrea la san, isi prununta numele foarte corect desi e un cuvant de 3 silabe.
    E cineva care sa ma indrume spre a gasi informatii despre dezvoltarea mentala a copiilor de un an? Caci ce am gasit eu pana acum pe net sunt informatii genertale si prea putin relevante in cazul meu.

Multumesc mult.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    din cate imi povestesc ai mei, si eu la un an legam cuvinte, la un an jumate imi povestesc ca am vorbit la telefon cu un unchi, deci formulam fraze...fiecare copil se dezvolta diferit si conteaza foarte mult cat de mult te ocupi de el, parerea mea. ma gandesc ca esti foarte mandra de el, si asa si trebuie...

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    din cate imi povestesc ai mei, si eu la un an legam cuvinte, la un an jumate imi povestesc ca am vorbit la telefon cu un unchi, deci formulam fraze...fiecare copil se dezvolta diferit si conteaza foarte mult cat de mult te ocupi de el, parerea mea. ma gandesc ca esti foarte mandra de el, si asa si trebuie...
    Poate fi ceva normal, insa oricum daca este asa cum zici e ceva deosebit faptul, ca a pronuntat un cuvant destul de dificil pentru varsta lui... Observa-l in continuare f bine, nu stiu unde ai putea gasi materiale mai deosebite in sensul asta, oricum nu gasesti, cred, pe site-uri romanesti. Daca e un copil special, trebuie sa ai mare grija de educatia lui. Sanatate!

Floricica Nou Venita Ambrosia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    2
    Este posibil, de vreme ce copilul v-a demonstrat. Limbajul copiilor (dezvoltarea cognitiva) depinde mult si de dezvoltarea fizica - prezenta dintilor ajuta la articularea cuvintelor. Probabil ca a si stat prin preajma unor persoane care au vorbit mult - fie cu el, fie intre ele, iar dorinta de imitare la copii este mare. In plus, imitarea este de fapt prima etapa a unui proces de invatare. Genul de exprimare "Esteban agua" (Esteban vrea apa) se numeste holofraza, adica un cuvant cu rol de propozitie. Desi lipseste predicatul, e suficient sa spuna un singur cuvant pentru a exprima ceea ce doreste.
    Incurajati-l sa spuna cat mai multe cuvinte noi, sa le inteleaga sensul (cat se poate, fireste, pentru varsta lui).
    Numai bucurii si sanatate !

A. S.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!