Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Fiind noua in aceasta comunitate, salut toate mamicile pe aceasta cale si le urez multa sanatate atat lor cat si bebicilor.

Desi nu am bebe inca, imi doresc foarte tare unul(sau 2 sau 3 ... :P), de aceea ma informez cat pot de mult despre toate(sarcina, nastere, sanatatea bebelusului) si am cateva nalamuriri in ceea ce priveste numarul de vaccinuri ce se fac in mod obligatoriu nou nascutului si pana la varsta de 2 anisori.Nu locuiesc in Romania(ca as fi mers la un doctor sa intreb)si deci apelez la mamicile in cunostinta de cauza.

Am tot citit pe internet despre vaccinuri si despre numarul de vaccinuri administrate bebelusilor si m-am ingrozit sincer sa spun... cum ca s.ar face peste 20 de vaccinuri pana la varsta de 2 ani si ca se folosesc cate 2 sau 3 sau mai multe vaccinuri combinate, care previn niste boli, dar care au niste compusi foarte toxici si pot da afectiuni grave in urma administrarii. Eu una nu am fost asa de vaccinata si am facut si aproape toate bolile copilariei dar pana la varsta asta (25 ani)nu am suferit de nici o boala cronica, iar singura data cand am fos internata in spital a fost din caua ca am fost muscata de un caine vagabond (pe vremea aia am facut 14 injectii in burta in zona buricului- antitetanos).

Vreau sa stiu parerile mamicilor: Credeti ca sunt necesare vaccinurile in numar mare(imens dupa parerea mea)nou nascutilor care au un sistem imunitar in dezvoltare? Voi a-ti facut bebicilor vostri toate vaccinurile posibile la varste asa de fragede? Care sunt efectele secundare aparute in urma vaccinarii cu un anume vaccin? Ma obliga cineva sa fac bebelusului toate aceste vaccinuri sau am de ales pe care sa i le fac si pe care nu ?

Astept parerile voastre cu mare nerabdare... Va pup :*

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Da........vad ca mamicile nu prea impartasesc pe tema asta asa ca am rscolit tot site-ul si pe net si uite ce am descoperit:
    -in Ro chiar se fac peste 20 de vaccinuri bebelusilor pana la 2 ani, incepand cu 2 vaccinuri in primele ore de viatza(anti hepo B si anti tuberculoza??);
    -vad ca majoritatea mamicilor de pe aici sunt mai mult decat bucuroase sa isi vaccineze puiutii;
    - foarte putine dintre mamici sunt si informate despre vaccin (stiu ca e impotriva hep B dar nu stiu ce reactii adevrese poate avea);
    - si ink multe altele ce ma revolta f tare , dar prefer sa nu imi pun lumea in cap.
    Informati-va intai foarte bine si apoi luati deciziile pentru ca viatza bebelusilor e mai importanta decat dorintele farmaciilor internationale.
    Acum sa va spun ce am mai descoperit intre timp; locuiesc in Germania si m-am informat si despre sistemul de aici si despre parctici si treaba sta in felul urmator:
    - vaccinurile sunt optionale si nu obligatorii(asta iti spune inainte de toate orice doc.);
    - PRIMUL vaccin (in caz ca se opteaza pt asta) este la 3LUNI dupa nastere;
    -inainte de a se lua decizia de vaccinare doc te informeaza cu toate detaliile pe care tu ca mami trebuie sa le stii (te anunta si de reactiile adverse) si primesti carticele pline de informatii (cu pareri pro si contra);
    - parintii au obligatia, pe langa recomandarile doc. sa se informeze si din alte surse;
    -parintii iau decizia.
    Parerea mea dupa toate acestea este ca nu as fi de acord foarte usor sa bag cu buna stiinta in copilasul meu atatea toxine(sa nu uitam ca vaccinurile contin mercur si aluminiu pe langa multe altele). Marturisesc ca am facut vaccinurile cand eram mica(am intrebat-o pe mama)si se pare ca eu si fratele meu mai mic suntem niste norocosi pt ca nu am suferit nici o reactie adversa; nu pot spune acelasi lucru si despre fratele meu mai mare.
    In plus am vazut cateva documentare pe net care dovedesc incet si sigur ca rata de crestere a autismului la bebelusi e direct proportionala cu rata de crestere a numarului de vaciinuri din aceasta perioada.
    Eu va doresc tot binele din lume si sa fiti toate sanatoase impreuna cu famliile voastre. Luati decizii fiind informate si nu uitati '' UN OM INFORMAT E UN OM PUTERNIC''.
    Va pup[imbratisarea]

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    o mica corectie la al2 lea post.... '' am facut vaccinurile ce se faceau pe vremea respectiva... adica unul imediat dupa nastere(anti tuberculos) si apoi la 2 luni si tot asa vreo 10 in total, si cred ca am facut si polio desi nush cu ce m-a ajutat ca oricum am facut toate bolile coplariei si eu si fratii mei.Specific ca nu am mai facut pana in ziua de azi un alt vaccin decat cele din copilarie; chiar si la scoala am sarit peste unul pt ca am fugit de frica(nu stiu pt ce era si nici nu ma interesa, important e ca situatia a fost de asa natura ca am scapat; asta era cu vaccinul in clasa a 8 a parca).''
    Multa bafta... Va pup

Floricica Nou Venita mamicule's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2010
    Postari in forum
    2
    Cam tarziu, dar raspund eu. Conform legislatiei romanesti, niciun vaccin nu e obligatoriu. Este o schema gratuita de la stat, medicii sunt obligati sa o faca copilului, parintele insa o poate refuza pe propria raspundere. Problema in ro este ca scolile si gradinitele - in general cer vaccinare la zi- copie la carnetul de vaccinari. Pt ca ai spus ca esti in germania- stiu ca acolo nu se vaccineaza decat la cererea parintelui si cu acordul parintelui - medicina pediatrica germana este mai putin invaziva ca cea din ro, incurajand naturaletea, instinctualitatea, firescul, ne cocolosirea si supra ocrotirea. Ti-as recomanda atitudinea germana, pt ca evident da roade mai bune decat cea romaneasca (stiu 2 cazuri de familii mutate in germ. Pt sist. Medical german pediatric). Ti-as recomanda sa cauti cazurile de imbolaviri, statistici, cifre, functie de zona in care esti. De ex. In bucuresti nu as face vaccinul pt meningita cauzat de capuse - pe cand in viena (unde ama uzit ca sunt capuse mult)- as studia problema mai atent. Sau in africa - vaccinul anti malarie. . Etc. Cere parerea medicului - cel mai bine. Sarcina usoara! Edit:
    din pucntul meu de vedere, cea mai urata boala si la care vaccinarea a fost un pas decisiv de eradicare: poliomielita. Celelalte - tin f. Mult de igiena vietii: curatenia si alimentatia echilibrata. In clasa a8a se facea cred ca testarea si vaccinarea tbc. Acu, nu e mare bai, ca vaccinul ala nu sigur (in romania se face de 30 ani, la toti copiii in maternitati si uite ca tot suntem locul 1 in europa la cazuri - in germania nu se face si au f. Putine cazuri). Atat ca in ro sunt f. Multe gunoaie si deci sobolani/caini/pasari ce sunt si ele gazde, spalatul pe miini inca nu e rutina,(sa nu uitam ca jumatate de romania sta la casa, cu wc in fundul curtii si nu au cum sa se spele pe miini dupa fiecare 'iesire' ), educatia alimentatiei lipseste, si boala loveste pers. Care fumeaza/beau etc (sport la moda in moldova, de ex).

Floricica Novice yonaindra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    ma bucur ca am gasit topicul asta,eram pe cale sa fac eu unul dar nu mai e nevoie vad :) iti_nuk, eu sunt total anti vaccinuare si cu regret descopar asta abia acum cand fiica mea are 3 luni si are deja un vaccin antihepatita facut la nastere.noroc ca nu au avut si bcg-ul.inca nu l-am fact pe cel de 2 luni si daca il voi face facem doar hepaticul pe care il mai repet 1 sg data si gata...pediatrul mi-a recomandat rotarixul, in mod evident nu mi-a sugerat in nici un fel sa ma informez si nici el nu mi-a oferit nici un fel de info despre ce insemna un vaccin si ce consecinte are.nu mi-a placut de la inceput ideea de a o vaccina mai ales ca si in clinica nu m-a intrebat nimeni nimic, pur si simplu m-am trezit ca avea vaccinul facut deja.m-am interesat,m-am documentat,am intrebat si concluzia este clara: mai bine infrunt autoritatile cat priveste gradi si scoala (asta daca mai suntem prin Ro cand o sa fie cazul...) decat sa ii fac vaccinurile "oblogatorii".de ce? unul dintre multele locuri unde gasesti info si te lamuresti ce si cum este NU VACCINURILOR!!!...cam atat! cat despre bolile copilariei, eu le-am avut, sotul le-a avut, aproape toti pe care ii stiu au avut cel putin una si suntem toti f ok...;) dar pentru copilul meu daca am de ales, eu aleg asa!
    Lilypie Second Birthday tickers

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    de la prima postare si pana acum am aflat ca sunt si insarcinata(data probabila a conceptiei e 8 ianuarie hi hi hi) si ideea initiala nu mi-am schimbat-o.... eu si sotul chiar suntem hotarati sa nu vaccinam copilul daca nu este nevoie(ex dat si de mamicule )....
    mai e faza cu vaccinul impotriva hepatitei B care se face noi nascutilor....pe care nu o inteleg de loc tinand cont de faptul ca hepatita B este o boala a adultilor(se transmite prin contact sexual neprotejat, schimb de fluide)si eventual a copiilor daca luam in calcul faptul ca poti sa o faci daca de ex. doc nu foloseste seringi sterile(folosirea aceluiasi ac de seringa la mai multe persoane poate provoca imbolnavirea)... deci daca doc isi face treaba nu trebuie sa imi fac grija pt hepatita B pana la varsta adolescentei sau cand isi va incepe viatza sexuala, iar datoria mea de parinte e sa explic adolescentului despre metodele de protectie si sa il informez despre boli posibile...parerea mea...

Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    eu am decis sa faca totusi antihepaticu pentru ca stam in Ro si nu pot avea deloc incredere in sistemul sanitar de-aici, deci sansele sunt mai mari aici decat afara sa o patesti din cauza lipsei de profesionalism a personalului medical plus ca pana la adolescenta e ceva timp in care poate lua contact..oricum nu i le fac decat pe ala de 2 luni (desi are deja 3 luni si ceva, nu l-am facut pentru ca nu era inca la med de fam..) si pe cel de 4 luni, decalat binenteles si cam atat....in rest, o sa fie foarte interesant , daca o sa fim prin Ro cand o sa vreau sa o dau la gradi, sa infrunt legea de aici,pentru ca se accepta copii fara vaccin. O *****enie! dar nah...nu ma mai mira nimic...

Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    felicitari pentru sarcina iri_nuk!!! sarcina usoara iti doresc si multa sanatate!

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    nu cred sa ai probleme...pt ca eu inca nu am auzit de o lege care sa te oblige sa faci vaccin... cel mai bine intereseaza-te daca din punct de vedere legal e ok...atunci gradinitele si scolile nu se pot pune impotriva vointei tale ca parinte..... multa bafta si multa sanatate
    [imbratisarea]