Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita TanaseM's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2017
    Postari in forum
    1

Tratament psoriazis copil

Buna,

Ma confrunt de aproximativ doi ani cu o problema careia nu ii gasesc o solutie: baietelul meu sufera de o forma usoara de psoriazis. Am incercat mai multe tratamente insa pana la acest moment nu am identificat o solutie.

As dori sa stiu daca exista parinti aflati in aceeasi situatie si daca ati gasit o forma de tratament care sa fie tolerata bine de catre copil. Medicul mi-a recomandat Daivobet la ultima intalnire pe care am avut-o, insa nu am apucat sa il testez. Exista cineva care a incercat acest tratament? Imi puteti oferi o alta sugestie?

Va multumesc!

Floricica Nou Venita D.Alexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2017
    Postari in forum
    1
    Buna,

Ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, copilul fiind diagnosticat cu psoriazis al scalpului acum aproximativ patru ani. Am incercat mai multe tratamente, Daivobet-ul fiind cel cu care se trateaza de aproximatriv trei luni. Momentan pot spune ca efectele sunt relativ bune insa suntem este si perioada calduroasa, nu pot confirma ca la iarna situatia nu se va schimba.

Nu ne-ai spus de ce forma de psoriazis sufera. Dupa cum stii exista mai multe variante de tratament dar nici una dintre ele nu poate vindeca aceasta boala. Iti recomand acest articol: https://psoriasis.qualitycare.ro/myq...ment-psoriazis

Noi am incercat si tratamentul cu lumină ultravioletă, rezultatele fiind destul de bune. De asemenea discuta cu medicul si vezi ce parere are legata de lumina solara: in cazul nostru expurenea la lumina ajuta foarte mult.

Daca ai nelamuriri sau ai nevoie de detalii suplimentare, iti stau la dispozitie.
    Modificata de D.Alexandra; 11.07.2017 la 14:19:34. Motiv: Update link + detalii aditionale

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!