Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Transpiratia la copii

fetita mea de 2 ani si jumatatea transpira foarte tare noaptea.....imediat dupa ce a adormit in 10 minute este fleasca de parca ar fii udata cu galeata.....o schimb de bluzite de 3-4 ori pe noapte.....transpira foarte tare la cap si spate......nu doarme invelita, cald in camera nu este ca uneori inchid si caloriferul si tot transpira chear daca e rece in camera.....pijamalutele sunt foarte subtiri si totusi ea transpira...dar foarte foarte tare.....i-am facut analizele la sange acum 3 saptamani si toate iau iesit bune......problema asta o avem demult asta vara credeam ca din cauza caldurii dar acum?

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Transpiratia la copii mici poate semnala o lipsa de calciu in organism. Si fetita mea a avut aceasta probleme si la recomandarea medicului de familie am facut analizele si mi-a prescris un tratament cu Ca. Cred ca ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu medicul fetitei tale . La Multi Ani !

- Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    buna,exact aceeasi problema o are si fetita mea de 1 an ,am intrebat medicul si mi a zis ca este in regula desi transpira cel putin parul i se face fleasca parca atunci am scos o din baie

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.049
    Si Irini transpira destul de mult cand era mai micuta, dar in jurul varstei de 1 an, treptat, am scapat de neplacerea asta. Acum are 2 ani si 3 luni si nu transpira decat daca este imbracata foarte gros sau daca se agita foarte mult.

Ionelia, cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul pediatru despre aceasta "problema", dar eu va doresc sa nu fie nimic altceva decat faptul ca fetita ta este mai "calduroasa" :))) Multa sanatate!
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    multumesc mult...maine avem programare la medcul peiatru. la med life acolo i-am facut si analiza sangelui...o sa iau si analizele cu mine ,pe care le-am facut acum 3 saptamani.....mergem si cerem parerea si altui medic.......daca e nevoie v-om repeta analizelel....am vb si cu alte mamici si spun ca si copii lor transira dar in limite normale.....fetita mea a depasit limita...nu cred ca e normal sa transpire in halul asta si imediat dupa ce adoarme......plus ca are niste cearcanee de parca e nedormita de luni de zile....

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    Buna Nico, nu vreau sa te ingrijorez dar si copilul nostru transpira rau anul trecut, transpira dupa ce adormea, transpira stand, curgea trasnpiratia de pe el, toata lumea spunea ca nu e normal, analizele de sange ok, i-am dat calciu tot nu s-a reglat. Si pana la urma i-am facut radiografie pulmonara ... si de acolo era ... am fost internati am facut tratament cu antibiotic mititelu si acuma imi aduc aminte si imi vine sa plang, in fine dupa ce ne-am externat nu a mai transpirat dar racea des, si asa am ajuns la homeopat si acuma este ok, nu raceste des, de atunci aproape 8 luni abia acuma a luat si el o viroza dar fara febra, in schimb multe secretii dar suntem pe tratament homeopat bineinteles.
    Multa sanatate si sa ne anunti ce ai mai facut...