Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Siropul de ceapa e bun pentru tuse?

buna ziua. dragi mamicii as avea si eu o intrebare ptr voi si astept un rasp cat mai curand, mi a spus bunica mea despre siropul de ceapa si am citit si pe internet in mai multe randuri mamici vb de siropul de ceapa , ca ar fii f eficient ptr tuse, vroiam sa intreb si sa imi de-a un sfat cineva care stie cum se face , care la folosit si a dat roade, a vazut rezultate clare..! fetita mea are o tuse suparatoare de mai mult de 2 sapt. a luat antibiotic amoxil si aerolin sirop timp de 8 zile , tusea se mai potolise, dar nu a disparut, am lasat-o cateva zile (vre-o 3) ..am crezut k va disparea de la sine, dar m am inselat, asa ca m sunat doctora care mi a zis sa continui cu siropurile ink 2 zile. k normal era 10 zile de anitibiotic si a gresit spunandumi 8 , si acum contrazicanduse cu mine la tel ca ea a zis 10 si nu 8. in fine cum i am dat si astea 2 zile tusea sa inrautatit, ca la inceput mai precis, tuseste insa de 3,4 ori pe zi acum. mi a dat doctora ei masca cu aerolin si flixotide (pufuri sprei)..si inca un sirop anitibiotic care nu i l am mai luat , am fost la un spital de stat si doctora respectiva mi a zis ca nu este necesar sa ii dau iar anitibiotic, decat masca. dar nu prea vad nici o schimbare si ma ingrijorez. nu cumva ar fii treb sa fac ca doctora ei sa ii dau si siropul respectiv? sau sa incerc cu siropul de ceapa? multumesc si astept cateva sfaturi.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.091
    Mami in primul rand mai este un subiect care cuprinde toate remediile naturiste pt tuse.Este la o alta grupa de varsta , dar este deschis recent:
    Remedii naturiste pentru tuse la copii
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Mami in primul rand mai este un subiect care cuprinde toate remediile naturiste pt tuse.Este la o alta grupa de varsta , dar este deschis recent:
    Remedii naturiste pentru tuse la copii
    scuze dami28elena dar nu ma intereseaza toate remediile naturiste,ci acest sirop care contine si miere , cred k este mai dulce , eu avand o fetita mai mofturoasa , si varsta as dori sa stiu ptr copil de 2 ani. daca cineva este in caz asemanator sau a fost si are placerea sa imi raspunda.. eu astept.. ! multumesc frumos.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.091
    Georgiana in primul rand daca ti-a spus bunica ea sigur ti-a spus si cum se face.
    Eu nu am facut pentru copii nu stiu ce raspuns sa iti dau.
    Si nu este prea bun la gust..nu cred ca fetita ta il va accepta.
    Iar legat de ce ma scris mai sus..trebuia sa scrii acolo ce ai postat aici.Eu la asta m-am referit.
    ( si apropo de tuse..si ai mei au tusit si 3 saptamani)..am fost la medic..nu era nimic la plamani.
    Modificata de dami28elena11; 10.12.2011 la 12:18:43.

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    422
    Sirop de ceapa:
    Se taie seara una-doua cepe (eu o prefer pe cea rosie) si se pune intr-o cana cu 3-4 linguri de miere. Cantitatea de miere depinde de marimea vasului in care faci 'siropul'.
    A doua zi siropul rezultat il folosesti ca orice sirop de tuse. Il dai de 2-3 ori pe zi in cantitatea recomandata de medic.
    Miroase cam neplacut dar eu n-am avut probleme, copiii mei il iau usor.
    Recomand sa-l faci proaspat, adica sa-l faci des si in cantitate mica. Nu-l lasa mai mult de 2-3 zile, chiar si pastrat la frigider.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Georgiana in primul rand daca ti-a spus bunica ea sigur ti-a spus si cum se face.
    Eu nu am facut pentru copii nu stiu ce raspuns sa iti dau.
    Si nu este prea bun la gust..nu cred ca fetita ta il va accepta.
    Iar legat de ce ma scris mai sus..trebuia sa scrii acolo ce ai postat aici.Eu la asta m-am referit.
    ( si apropo de tuse..si ai mei au tusit si 3 saptamani)..am fost la medic..nu era nimic la plamani.
    dami28elena, mie imi este frica sa nu fie tin tuse ceva mai rau , sa nu fac pneumonie ceva. la plamani a ascultat-o doctora si era ok . si cum le-a trecut tusea? nu erai ingrijorata de ce a persistat atata timp tusea?

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Se ia o ceapa cu coaja se pune in 500 ml apa la fiert , cand compozitia scade la jumatate 250 ml se lasa sa se raceasca se adauga miere de albine si acela e siropelul. Eu l-am folosit si este bun . Ceaiul de cimbrisor este foarte bun pentru tuse il recomand si siropul din muguri de brad cu propolis.Sanatate fetitei!

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    422
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Se ia o ceapa cu coaja se pune in 500 ml apa la fiert , cand compozitia scade la jumatate 250 ml se lasa sa se raceasca se adauga miere de albine si acela e siropelul...
    Ala e ceaiul de ceapa. De ce sa fierbi ceapa?! cand poti sa o folosesti nefiarta.
    Ma rog, fiecare face cum vrea. Daca siropul de ceapa are un miros neplacut (gustul e totusi acceptabil) nu vreau sa va vad cum dati copiilor ceaiul de ceapa care are un gust foarte neplacut.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Se ia o ceapa cu coaja se pune in 500 ml apa la fiert , cand compozitia scade la jumatate 250 ml se lasa sa se raceasca se adauga miere de albine si acela e siropelul. Eu l-am folosit si este bun . Ceaiul de cimbrisor este foarte bun pentru tuse il recomand si siropul din muguri de brad cu propolis.Sanatate fetitei!
    aici nu am vazut farmacie cu produse naturale cum este la noi , din pacate. asa siropul de ceapa i l-as prepara eu , dar mie frica ca daca nu ii place si ii vine sa vomite ..! si daca il prepar sa ii dau cu seringa cum ii dadeam si siropul anitibiotic? 3,5 cl.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de Cristelaa Vezi mesajul
    Ala e ceaiul de ceapa. De ce sa fierbi ceapa?! cand poti sa o folosesti nefiarta.
    Ma rog, fiecare face cum vrea. Daca siropul de ceapa are un miros neplacut (gustul e totusi acceptabil) nu vreau sa va vad cum dati copiilor ceaiul de ceapa care are un gust foarte neplacut.
    Fetita mea bea acest ceai de ceapa , desi e ca un siropel pentru ca el cand se raceste si este amestecat cu miere de albine are consistenta unui sirop , si il administrez cu siringa. Este destul de bun la gust si un pic dulce , copii il accepta usor.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    aici nu am vazut farmacie cu produse naturale cum este la noi , din pacate. asa siropul de ceapa i l-as prepara eu , dar mie frica ca daca nu ii place si ii vine sa vomite ..! si daca il prepar sa ii dau cu seringa cum ii dadeam si siropul anitibiotic? 3,5 cl.
    Cu seringa sau cu lingurita , sa stii ca nu e chiar atat de rau la gust , nu iti fa griji.