Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84

Rosu in gat si varsaturi

Copilul meu a vomitat in jet cauza fiind rosu in gat fara febra. Medicul- mia dat antibiotic si nu stiu ce sa fac: sa-i dau sau nu? Si ce pot sa-i dau sa pape fara sa mai vomite? Va multumesc, astept raspuns. El are 1 an si 8 luni.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    Marilena cred ca laptele trebuie scos..ala nu e bun in acest caz..desi au tendinta sa ceara lapte cand sunt bolnaviori
    Legat de antibiotic..eu nu i-as da...sunt alte medicamente pt copii pt rosu in gat
    Daca nu are febra..nu cred ca este necesar>oricum sa-i urmaresti temperatura.
    Multa sanatate va dorim!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    de ce sa nu ii dai antibioticul?ii lungesti boala,iti chinui copilul singura.eu cand vomita ii dau supe,lapte,biscuiti,ceva ce ii place si sa se hidrateze.mai ales ca la rosu in gat nu poate inghiti
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de marilena84 Vezi mesajul
    Copilul meu a vomitat in jet cauza fiind rosu in gat fara febra medicu mia dat antibiotic si nu stiu ce sa fac sai dau sau nu?si ce pot sai dau sa pape fara sa mai vomite?va multumesc astept raspuns ,el are 1 an si 8 luni

daca medicul ti-a dat antibioticul, de ce ceri parerea celor neavizati? fara suparare, cred ca am mai spus pe aici, am vazut atatea cazuri de copii ajunsi in stare grava si chiar mai rau din cauza tratamentelor facute dupa ureche sau babeste si ignorand prescriptiile medicale, incat mi se cam ridica parul pe mine cand vad genul asta de subiecte. antibioticul nu se da cu lapte in acelasi timp si, de obicei, se da inainte de masa. laptele se poate administra dar la interval de 1-2 ore dupa antibiotic. cand vomita de la rosu in gat vomita orice... din pacate... da-i o supica de pui, fara nimic in ea, dar sa nu fie tare grasa... ceai de tei cu cateva picaturi de lamaie... ceva mancare usor de inghitit...daca o va lua. a mea a fost saptamana trecuta asa si 3 zile nu a mancat altceva decat tzitzi... refuza totul... doar niste suc de portocala mai bea cand si cand... sanatate multa copilasului!
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    De acord 100% cu snowdance.O fi stiut doctorul ala de ce iti da antibiotic, urmeaza tratamentul pe care i l-a prescris puiului tau..Da-i mancare usoara, supe, pireuri etc ceva ce poate inghiti fara mari dureri. De obicei , in cazurile astea, copiii nu se prea omoara cu mancarea, dar stai linistita ca-si va reveni. Sanatate!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    Parerea mea este ca fiecare face cum crede.Aici ne dam cu parerea nu impunem ceva
    Nu cred ca este primul rosu in gat al puiului.
    Legat de antibiotic in Romania se prescrie foarte usor..fara prea multe investigatii..eu de cate ori mergeam cu copii la doctorul nostru le dadea antibiotic..pai Elena mea de cand e la Grdainita rcaeste destul de des..asta ar insemna sa-i dau o data pe luna antibiotic..in fine..nu vreau sa supar pe nimeni dar in Romania increderea in medici nu e la fel ca in strainatate.
    NU sunt nici eu de acord cu tratament dupa ureche

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    422
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    ...Legat de antibiotic in Romania se prescrie foarte usor..fara prea multe investigatii...
    Subscriu.

Medicul pediatru Corneliu Neagoe ne sfătuiește să nu ne panicăm și în niciun caz să nu apelăm la antibiotice. „Este adevărat că în această perioadă se înmulțesc cazurile de viroze, apare faimosul roșu în gât, însă acestea sunt boli care trebuie tratate doar simptomatic, nu sunt necesare antibiotice. Din păcate, foarte mulți medici, mai ales la presiunea părinților, prescriu medicamente cu antibiotic, dar nu sunt recomandate. Antibioticul creează numai dezechilibre în organism. Copilul bolnav poate face febră între cinci și șapte zile. Normal ar fi ca abia când temperatura depășește 38,5 grade Celsius să începem să-i administrăm un antitermic, altfel este suficient să-l hidratăm foarte bine pe bebeluș. Febra este doar o reacție de apărare a organismului împotriva virușilor, iar dacă o stopăm, îi luăm capacitatea de a lupta singur împotriva bolii”, ne explică dr. Corneliu Neagoe.
    Așadar, recomandarea medicului este ca, dacă bebe a fost atins de vreo viroză sau s-a ales cu roșu în gât, să nu disperați, să vă înarmați cu foarte multă răbdare, să-i oferiți copilului multe lichide, dar nu calde, să-i dați numai medicamente simptomatice și să rezistați tentației de a apela imediat la antibiotice.

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    422
    Copilul meu a vomitat in jet cauza fiind rosu in gat fara febra. Medicul- mia dat antibiotic si nu stiu ce sa fac: sa-i dau sau nu? Si ce pot sa-i dau sa pape fara sa mai vomite? Va multumesc, astept raspuns. El are 1 an si 8 luni.
    Amigdalita, denumita popular “rosu in gat”, reprezinta o inflamatie a cailor respiratorii superioare, mai exact a amigdalelor.

Acestea actioneaza ca un filtru, secretand niste anticorpi care blocheaza patrunderea infectiilor in organism. Amigdalele declanseaza productia de celule protectoare in momentul in care simte prezenta unor agenti patogeni in gura sau in nas, moment in care, in functie de efortul depus, ele se inflameaza provocand „rosu in gat”.

Cum se manifesta rosu in gat?

In mod normal, copilul acuza dureri la nivelul gatului, are dificultati la inghitire (nu mai accepta mancarea), iar temperatura corpului creste rapid. De asemenea, tusea, prezenta secretiilor nazale, ochii rosii sau stranutul se numara printre simptomele prezente atunci cand este vorba de aceasta afectiune. Pe langa aceste simptome, copilul se mai poate confrunta cu:

• Dureri de cap
    • Amigdale rosii
    • Ganglioni inflamati.

Ce este de facut?

In primul rand este foarte important sa contactezi medicul pediatru si sa il rogi sa vina pentru a-l consulta pe micut. Nu lasa aceasta afectiune sa se trateze de la sine pentru ca pot aparea complicatii. Acesta va consulta vizual copilul si ii va lua o proba din gat pe care o va duce in laborator pentru analize amanuntite.

Daca nu este tratata, amigdalita poate provoca un abces in interiorul sau in jurul amigdalelor.

In ce consta tratamentul

In mod normal tratamentul recomandat de medicul pediatru consta in antiinflamatoare si medicamente impotriva febrei. Medicul poate recomanda tratament doar in urma unei consultatii.

Este extrem de important sa ii administrezi tratamentul exact asa cum ti-a recomandat medicul, chiar daca simptomele dispar ori se diminueaza dupa primele zile. Intreruperea tratamentului sau pur si simplu reducerea dozelor de medicament, poate duce la dezvoltarea rezistentei bacteriilor la medicamentul respectiv, lucru care va ingreuna recuperarea micutului.

Pentru a grabi vindecarea, ii poti face copilului gargara cu apa sarata. De asemenea, in aceasta perioada are nevoie de un aport mai mare de lichide asa ca rasfata-l cu sucuri de legume si fructe (preparate in casa), apa plata sau ceaiuri calde.

In acelasi timp, un umidificator asezat in camera micutului il va ajuta sa respire mult mai usor si sa scape de congestia nazala.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    draga mea,fetita mea are 1 an si 4 luni si de cate ori are gatul rosu vomita tot ce mananca deoarece o deranjeaza.si tot de fiecare data medicul imi prescrie antibiotic.acum,nu stiu daca tie ti l-a prescris dupa investigatii amanuntite sau doar asa,ca sa scape de complicatii.mie mi-a zis o doctorita de la spital sa nu dau niciodata antibiotic fara analize din care sa rezulte daca este sau nu o infectie.de obicei,la infectii apare febra,care este un indicator ca organismul lupta cu ceva.daca febra nu scade timp de 3 zile,abia apoi poti trece pe antibiotic.pana atunci poti utiliza hrana calduta(nu fierbinte,ca sa nu il deranjeze mai tare la gat),multe lichide si ceaiuri.poti sa incerci si cu sirop homeopat Stodal.este bun,dar vezi sa nu il vomite si pe ala.de obicei si mie imi vomita.incearca sa vezi ce ii place si cel mai important:nu il forta sa manance daca nu mai vrea.ca atunci isi provoaca greata si vomita tot ce a mancat inainte.poti sa ii dai Panadol baby,nu nurofen,deoarece Panadolul contine paracetamol si ajuta la raceala.nurofen sa ii dai doar in caz ca face febra.sfatul meu este(pentru ca asa fac si eu)ca sa fii impacata,sa consulti si alt medic pediatru si fara sa ii spui ce ti-a recomandat primul.asa vei afla 2 pareri si daca intr-adevar si al 2 lea spune ca trebuie antibiotic,inseamna ca stie el de ce.multa sanatate!

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.488
    Kevin a avut rosu in gat de 2 ori pana acum , ultima data acum 2 saptamani si medicul ne a dat antibiotic.
    De 2 zile aré febra, a juns si la 39,4 si iar are ceva cu.gatul, tuseste mult. Avem programare peste o ora, sa vedem ce ne zice pediatra.

Eu am incredere in medici, daca nu mi se pare bine ce mi zice unul merg la altul. Mai bine 2-3 opinii decat una.
    Te sfatuiesc sa faci ce.zice medicul si nu ce zicem noi aici.
    http://lilypie.com/Third_Birthday_code.php#

Kevin , iti multumesc ca existi !!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am tratato pe fata dupa ureche la o tuse usoara,si din pacate sa transformat in pneumonie.asa ca prefer antibioticul,decat spitalizare.ii dau biotic,iaurt mili cu probiotice dupa,si liv 52 pt ficat,ca sa nu ii afecteze faptul ca ii dau antibiotice.sa stii ca fetita mea nu a luat nici un antibiotic pana anul asta sa o dau la gradi.deci pana la 2 ani si 3 luni.iar de atunci pana acum a luat cred ca de 4-5ori antibiotic+o spitalizare cu pneumonia tratata dupa ureche,si sa stii ca nu am observat nici o diferenta la cresterea ei in greutate sau innaltime,din contra cand nu ii dadeam inainte antibiotic ca pur si simplu refuzam, dura o raceala sau o tuse 2-3saptamani,iar acum sunt de acord cu antibioticele,in 3-4zile e fresh copilul.stiu ca nu sunteti de acord cu mine,dar eu chinuiam copilul foarte mult timp doar ca sa nui dau anitbiotice,asa ca..de acum ii dau daca zice doctora
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers