Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    Prevenarul si eu vreau sa-l fac,
    dar cel pt Varicela cred ca nu...eu am avut varicela pe la 17 ani si am fost plina de bube, dar am facut o forma usoara. Cum zicea si Andreea mai bine il face cat e mic, ca e mai complicat mare...in plus daca ar oferi protectie toata viata ar fi ceva, asa doar cativa ani...mai rau ii faci cu vaccinatul, in schimb daca facea boala, e protejat apoi toata viata.
    Si vb vine si noi am facut si varicela si pojar si rujeola...etc...
    Printisorul e Tudor-Luca: 23.05.2008
    Mami Diana: 06.09.1983
    Tati Tony: 13.01.1979

Banned Floricica Senior claudia73's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Ati deschis topicul intr-un capitol de cluburi.
    Discutia despre ceea ce va intereseaza este in alt "sector". Mi-am permis sa va pun link AICI.

Floricica Avansata scoobylin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2009
    Postari in forum
    1.405
    buna!

bebe Robert - a facut in martie anul acesta vaccinul Prevenar la - 1 an si 4 luni, prima doza - se face in doua doze daca il administrezi pana la 2 ani - saptamana urmatoare urmeaza doza 2.

reactii adverse - absolut deloc - nu febra, nu varsaturi, nu agitatie, -

La 3 luni dupa Prevenar a facut Varilix - reactii adverse - absolut deloc - ba mai mult in timpul vaccinulul(se face in brat) - se uita mirat la modul in care pedriata il vaccina - nici o lacrima - nici un "au" - nimic.

- cred ca depinde foarte mult si de copil - de modul in care interactioneza organismul cu vaccinul in cauza.

- nu sunt in masura sa recomand mamicilor sa il cumpere pentru copilutii lor - dar la noi au mers toate bine - si Infarix-urile, si Priorix-ul , Prevenar-ul, Varilix-ul,

VA PUPICIM [imbratisarea]
    My Family from WiddlyTinks.com

glitter-graphics.com

schimba-ti modul de viata - incearca HERBALIFE! .... robert10_11_2007

Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    noi azi am facut varilix-ul..luna viitoare facem prima doza de prevenar...si vreau sa-i mai fac vaccinul ptr hepatita A, dr a zis sa mai asteptam umpic ptr asta, sa-l facem inainte de gradinita, eu as vrea mai devreme ptr ca tudy isi baga toate tampeniile in gura..si oricat l-as sterge eu pe manutze..tot mai scapa o mana murdara in gura :)
    Lilypie - Personal pictureLilypie

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    si eu am fost si sunt in dubii cu acest vaccin prevenar...pediatra voia sa il facem de la 2 luni impreuna cu infarixul..in prealabil am fost de acord,apoi ma m mai documentat ,am mai vb cu o prietena si am hotarta sa nu ii fac prevenarul asa de timpuriu de la 2 luni...mi a fost frica ca este prea mic si am facut doar infarixul..nu sunt impotriva lui, au mai facut bebelushi de la 2 luni care nu au avut nici o reactie..poate mai tarziu o sa il facem si noi

AM ALAPTAT 1 AN 8 LUNI SI 2 SAPTAMANI

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    eu stiam ca doar 5 ani.. o fi vreunul mai nou si mai potent :)

Floricica Cu Vechime andreeafarcasiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2008
    Postari in forum
    6.556
    apoi daca ofera imunitate doar 5-10 ani, chiar nu-i inteleg rostul. sa ma trezesc ca face varicela la 15 ani? sau poate ca poti sa-l mai dai o data.
    oricum, eu prevenar as vrea sa-i fac, in primul rand pentru ca mi-e frica de meningita, ca e urata si periculoasa.
    MAMI-ANDREEA
    TATI-FLAVIUS
    PITICUL-SEBASTIAN ANDREI, 7 MAI 2008
    CafeMom Tickers

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    i-am dat pana acum 4 doze de Prevenar Carinei, prima doza administrandu-i-o pediatra la varsta de 6 luni, odata cu Infanrix-ul, iar ultima am facut-o la 15 luni tot asa odata cu Infanrix-ul... reactii adverse nu a avut la niciunul, asa ca banuiesc ca depinde de fiecare copilas...
    mami Ligia - 22.03.1983, tati Dani - 22.11.1977 si printesa noastra rasfatata Carina Eligia - 25.04.2008

Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Cu Vechime andreeafarcasiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2008
    Postari in forum
    6.556
    am auzit azi una, de-mi vine sa ma catar pe pereti. cica o mamica zicea ca i-a facut copilului ei prevenar, are 1 an si ceva. si ca de cand i-a facut vaccinul, copilul nu mai cunoaste animalele, partile corpului si alte lucruri care inainte le stia si le facea. nu stiu ce sa zic, mie mi se pare o situatie cel putin hilara, ca un vaccin sa aiba astfel de reactii. dar pana nu esti in situatie, nu crezi....
    MAMI-ANDREEA
    TATI-FLAVIUS
    PITICUL-SEBASTIAN ANDREI, 7 MAI 2008
    CafeMom Tickers

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Eu i-am facut prevenar Anisiei ,prima doza la un an impreuna cu ROR si apoi la un an si 2 luni,nu a avut nici un fel de reactie adversa! Chiar daca ar asigura imunitate doar 10 ani,tot e bine,doar cand ma gandesc la meningita mi se face rau...asa ca,prefer sa-i fac din nou dupa 10 ani decat sa risc sa faca vreo boala odata cu inceperea gradinitei!

I-am mai facut suplimentar havrix(impotriva hepatitei A),mai avem de facut o doza acum,in septembrie,se fac 2 doze la interval de cel putin 6 luni.

In privinta celor impotriva varicelei(varilrix),nu prea ii vad rostul. Anisia,la 2 luni dupa administrarea ROR mi-a facut rubeola..Prefr sa faca toate bolile copilariei acum decat la maturitate...parerea mea e ca acest ROR si probabil si varilrix sunt bune pt a ameliora fazele uneia dintre aceste boli in cazul in care le face,nu pentru prevenire...
    Adevarul este rareori pur si niciodata simplu.

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.819
    na, am facut prima doza de prevenar...
    nici o reactie....

mami Luminita- 27.09.1981
    bebe 1: Iris Antonia-17.05.2008, ora 15,40
    bebe 2: Maria Eliza- 17.01.2011, ora 13,45