Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Humex, sirop de tuse pentru copii

In ultima perioada, din cauza ca Edi tot tuseste si nu ii trece tusea decat 3-4 zile, m-am tot interesat de siropele de tuse si de "leacuri minune". Am gasit informatii si despre Humex, sirop de tuse pentru copii care se pare ca este special pentru tusea neproductiva, iritativa a copiilor si este recomandat pentru insuficienta respiratorie si tuse astmatica.

Insa, reactiile adverse mi s-au parut destul de agresive pentru un sirop de tuse setinat copiilor: constipatie, somnolenta, stari de vertij, greata, voma, bronhospasm si reactii cutanate alergice.

Voi ati folosi Humex pentru copii?

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    Gaby Humex cica e si pentru o tuse si pentru cealalalta.
    Eu imi aduc aminte odata intr-o farmacie ca m-a intrebat farmacista ce fel de tuse are copilul: uscata sau expectoranta?! Exista pentru ambele forme de tuse. Sincer n-am studiat problema, prefer sa-i scap de tuse mai 'naturist'. Am luat pana la urma un siropel de brad si muguri de pin.

Floricica Nou Venita Natalia45's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2010
    Postari in forum
    9
    In general e foarte indicat sa folosesti o medicatie speciala pentru fiecare tip de tuse. Asa stiu si eu de la medicii pe la care am mai umblat. Am folosit si noi humex la un moment dat pentru micuta, dar nu a dat rezultate foarte bune. De atunci am luat fluimucil sirop, cate 2 doze/zi, la recomandarea unei foarte bune prietene farmaciste. Vreau sa va spun ca a functionat excelent. Tratamentul dureaza in jur de 8 zile, dar puteti fi sigure ca micutii elimina tot din plamani si tusea nu mai revine.
    Il recomand cu caldura tuturor mamicilor!
    Sanatate!

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    buna seara..fetelor eu la salina artificiala nu am fost.. dat cum nazdravanului meu i-a curs nasul aproape 2 luni si nu am scapat de muci m-am gandit sa ii iau un aparat salin, S2 se numeste .am facut comanda pe internet si a doua zi a fost acasa.dupa 2 zile de folosinta dar o durata mai mare decat scrie in instructiunile aparatului(cam 20 ore l-am tinut in prima zi)am scapat de muci si eu si copilul.deocamdata sunt multumita

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    am sirop Humex in casa si este un sirop expectorant, bun pentru copii si sugari... si pentru ca este "expectorant" e bun doar la tuse productiva!este eficient in "tratamentul afectiunilor respiratorii acute, care implica dificultati in expectoratie", elimina secretiile din plamani...
    mie mi l-a prescris dr. sa-l dau fetitei dimineata si seara iar la amiaza Stodal (med. homeopat).

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    am folosit cu succes sirop Homeovox (homeopat) pentru raguseala, oboseala, laringita...si
    Homeogene (sirop) pentru faringita... si
    Sinupret (homeopat, picaturi) pentru o perioada cand am avut mucusori galbeni si sa evitam a face sinuzita si mai folosesc (preventiv) 15 picaturi in suc, lapte sau ceai, cand mai are muci ...

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    229
    prospanul,a functionat si la strumf si la mine(de la 2a administrare).eu am racit cobza,am luat sinupret(aveam si secretii) si prospan,si sunt aproape bine in 2 zile...

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    nicolii sa sti k dk ati avut mucisori asa mult timp si v-a trecut cu aparatul cu aerosoli este vorba de alergie o rinita alergica se trateaza fff bine cu aparatul salin,eu pe propria piele o spun k am un astm alergic dar asa am inceput ma ducea mama la dr si aia mereu imi dadea antibiotic pana ne-a desteptat cineva erau necesare numai antialergice,un sfat dul la alergolog vezi dk este alergie o poti trata le cei mici si no sa maai apara dk e luata din pripa....santate multa

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de alina suticau Vezi mesajul
    nicolii sa sti k dk ati avut mucisori asa mult timp si v-a trecut cu aparatul cu aerosoli este vorba de alergie o rinita alergica se trateaza fff bine cu aparatul salin,eu pe propria piele o spun k am un astm alergic dar asa am inceput ma ducea mama la dr si aia mereu imi dadea antibiotic pana ne-a desteptat cineva erau necesare numai antialergice,un sfat dul la alergolog vezi dk este alergie o poti trata le cei mici si no sa maai apara dk e luata din pripa....santate multa

Si eu am o alergie foarte ciudata: in anumite perioade din an imi curge nasul (mai mult dimineata) si am ochii rosii, imi lacrimeaza.... Am luat Aerius la un moment dat si chiar a dat rezultate (singurul medicament pe care l-am luat si a avut efect). O sa incerc sa merg si la salina, este la noi in oras am vazut.

Humex nu i-am dat niciodata Mariei (nu ne-a recomandat doamna doctor). In afara de o crema (pulmex baby) si un supliment alimentar pentru imunitate altceva nu i-am dat Mariei de capul meu. Am mare incredere in d-na doctor. Sa nu credeti insa ca nu am "verificat" competenta dumneaei. Am fost de cateva ori la inca 2 medici (printre cei mai buni medici pediatri, unul din Galati si altul din Bucuresti) care mi-au dat aproximativ acelasi tratament si aceleasi indicatii si sfaturi ca si d-na doctor. Deasemenea citesc pe forum din experienta altor mame, reviste de specialitate etc.
    Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita bogy1982's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2010
    Postari in forum
    1
    Buna seara! Am 2 fete -una de 1 an si jumatate si cealalta de 5 ani. De 6 saptamani imi tusesc productiv la inceput - vreo 2 saptamani si apoi o tuse seaca pana acum vreo 3 zile. Sunt disperata! Am fost la vreo 6 doctori si fiecare isi dau cu parerea. La inceput la aia mica mi s-a prescris 5 zile de ampicilina cu genta si apoi 7 zile de cefort injectabil si de 3 ori pe zi de erdomed cate 5 ml. Dupa 12 zile de injectabil mi s-a dat klacid 1 saptamana si dupa aceasta augementin. Si tot nu i-a trecut tusea seaca. Si acum de vreo 3 zile imi face febra si tuseste incarcat. Si cea mare tuseste tot de atata timp .Si i-am dat 3 saptamani de antibiotic - 3 tipuri de antibiotic. Si acum si la ea tusea seaca s-a tramformat in tuse incarcata. NU MAI STIU LA CE DOCTORI SA MA MAI MERG. VA ROG SA MA AJUTATI!

Floricica Nou Venita Natalia45's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2010
    Postari in forum
    9
    @ bogu 1982

Lasa antibioticele! nu cred ca te ajuta la nimic. Noi folosim mereu fluimucil pentru tuse si prietenii nostri stiu ca folosesc la fel pentru micutii lor. Nu stiu care e treaba cu el...ideea e ca e magic la tuse chiar ti-l recomand cu caldura

Sanatate micutelor!