Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita doni_wild's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    19
    Razvan acum la 1 an si 8 luni a fost din nou diagnostica cu giardia. Prima oara i-a pous diagnisticul al 1 an dar nu i-am dat nici un tratament. Apoi acum cand am facut analize de rutina a iesit iar si medicul vrea sa incepem un tratament medicamentos. Eu nu prea as vrea pt ca Razvan nu are nici un feol de simptome, manaca bine, doarme bine, nu se freaca la nasuc...am citit pe net ca se poate merge si asa fara tratament daca nu sunt simptome. Cdel mult as merge pe un tratament naturist.

Mai este cineva in sitatia asta? Ma puteti ajuta cu un sfat?

Floricica Nou Venita mamideluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    57
    Incepeti de urgenta un tratament, nu este normal ca un copil sa fie netratat ptr Limbrici, Giardia, Lamblii, Oxiuri, etc.
    In primul ran dexista tratamente fffff eficiente homeopate, le puteti incerca.
    Sa stii ca nu este o regula sa se "frece la nasuc" in cazul parazitilor intestinali, sigur it da alte semnale..dar poate nu le pui pe seama parazitilor.
    Luca a avut Oxiuri, fara sa banuim, desii copilul avea o pofta de mancare ciudata in ultimul timp, uneori imi spunea ca il doare burtica, era agitat, irascibil( puse de noi pe seama eruptiei dentare), incercanat, totul pana intr-o zi ,cand a facut kk in parc si atunci efectiv am observat oxiurii cum misunau .........
    Ca si tratament, noi am folosit cu succes asa:
    ZENTEL -10 ML/ ZI /3 ZILE
    Oxiurius (homeopate) 3 granule/ zilnic/ dimineatza 21 de zile
    CINA (hemeopate) 3 granule/ pranz luni-miercuri- vineri - 3 luni.

SANATATE

Floricica Nou Venita mirela12's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    22
    Si baietelul meu are giadia si iam dat tratament la un an dar problema e ca iau reaparut si as vrea sa ii dau un tratament homeopat dar nu stiu daca sunt bune aceste tratamente.Am incercat si tratamente naturiste si degeaba.Noi avem simptome primul si cel mai rau este lipsa poftei de mancare.

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    puiul meu nu mai manca de 2 saptamani ,si azi am vb cu dr si mi-a zis sa mg sa ii fac niste analize sa vedem cauza...e foarte agitat,nu mannca ..ne dau si dinti dar totusi 2 saptamani e prea mult mannca decat iaurt cu cereale ,banana si san..

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    tu cum ti-ai dat seama ca are giardia?

Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    22
    Cam pana la 2 luni baietelul meu lua in greutate foarte bine nu manca el asa de mult dar punea super bine pe luna peste un kg apoi a inceput sami tot refute laptele spre disperarea mea deoarece nu mai stiam cum sal fac sa manance apoi pe la 7 luni mam gandit ca poate are viermisori si intro dimineata am dus cacuta la laborator si surpriza el avea Giardia. Nu iam dat tratamentr cu flagil deabea la un an deoarece imi era frica de reactile adverse apoi dupa tratament a mancat mai bine vreo 2 3 luni si acum cred ca are din nou pentru ca iarasi nu prea mananca.Acum mam hotarat sai fac tratament cu NIKVORM un sirop din India sper sa dea rezultate.

Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    22
    Si la analizele de sange cred ca se vede daca are viermisori. Cel mai bine e sa mergi la doctor sati dea o trimitere.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    da am luat analizele azi si intr-adevar are gairdia.mainwe o sa mg cu el si la dr dar as mai vrea sa le repet si la alt laborator analizele...cei din casa v-ati tratat si voi de gardia?medicamnete homeopate ai fol?

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    F eficient pt giardia este Helmiflores, e naturist! Si da trebuie tratata toata familia pt giarduia!
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    22
    Noi am folosit helmiflores dar degeaba nici un efect medicamente homeopate chiar nu am folosit.Tinene la curent daca folosesti ceva homeopat as vrea sa incercam si noi daca nu scapam cu nikvorm.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    mirela puiul tau cat are?nikrovorm cine ti la recomandat ,este naturist?