Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679

Eurespal

Am auzit de acest sirop Eurespal ca ar fi foarte eficient la viroze si in prospect scrie ca este pentru bronsite cronice si astm, ca este un antiinflamator a carui raza de actiune este la nivelul aparatului respirator si ajuta la reducerea edemului de la nivelul mucoasei, reduce tusea si elibereaza bronhiille.

Edi de la 1 octombrie de cand merge la cresa tuseste si ii curge nasul, am luat tot felul de siropele de tuse, am inceput cu Tussinon Junior cu miere, apoi i-am dat Prospan, apoi i-a dat medicul Carbocisteina si Aerius. Acum tot tuseste si am inceput de cateva zile sa ii dau ceai de ceapa si s-a mai diminuat tusea insa asa am teama ca o sa ii revina si nu stiu ce sa ii mai dau.

Asa am dat peste informatiile despre acest sirop si vroiam sa va intreb daca voi ati dat copiilor si daca este eficient.

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    Eu acum ii dau Patriciei Eurespal, mi-a facut o viroza digestiva, ne-am tratat doar cu Nurofen si Metoclopramid SIROP. De miercuri a inceput si cu o tuse usoara si doctorita ne-a prescris Eurespalul. Eu zic ca-i bun, tusea 'uscat' si acum dupa siropel parca 'rupe' tusea.
    Pentru tuse e bun si ACC 100 (pulbere).

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    Gaby scriu aici poate o sa fie interesate si alte mamici, nu zic ca n-o fi bun ceaiul de ceapa dar are un gust! Rau de tot
    Eu la copii le fac (din ceapa sau ridiche neagra) sirop: pun de seara intr-un borcan ceapa taiata (sau ridiche cand am) si deasupra pun miere de albine. Las peste noapte si dimineata pun siropul rezultat intr-o sticluta de siropel. Se da de 3 ori pe zi ca orice sirop de tuse.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Multumim pentru reteta Cristina Intr-adevar ceaiul de ceapa are un gust rau insa spre marea mea fericire am reusit sa il pacalesc pe Edi sa il bea, dar ii pun in el miere si lapte neaparat. Banuiesc ca ii scade din efect laptele insa altfel nu am nici un succes, mai ales ca el nu bea ceaiuri sub nici o forma.

Banned Floricica Veterana mire83's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    13.964
    si noi am avut tuse convulsiva...o tuse urata de tot,de nici noaptea nu putea dormi
    eu i-am dat stodal,in loc de eurespal...dar si eurespalu mi se pare ok,am mai folosit si noi
    Mucosin cu miere n-a avut nici un efect
    i-am dat 3zile si nu vedeam ameliorare...si noptile un chin...cum i-am dat prima doza de stodal a dormit mult mai bine noaptea

app de ceaiu de ceapa
    l-am incercat si noi...tusea e pe duca...de 2zile ii pun si eu ceai de ceapa in bibe cu lapte,cam 20-30ml (dimi si seara)
    iar ieri a vazut sticla de ceai de ceapa...si mi-a cerut el...i-am zis ca e nu e bun,dar a insistat...era rece ceaiu..dar fara misto a baut aproape juma de sticla

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si lui Victor i-am dat Eurespal, dr. ni-l prescrie de cate ori face rosu in gat, probabil fiindca este si antiinflmator, si cand tuseste.
    O singura data - cand a avut bronsita - ne-a prescris Humex si nu Eurespal.

Gabitzza, chiar daca nu are alte simptome, poate ar trebui sa il duci pe Edi la dr. sa il asculte la plamani. Dr. stiu mai bine ce sirop de tuse este indicat si cand. Am vazut pe unele prospecte ca depinde ce substanta activa contine un anumit sirop si ca nu e bine sa faci anumite combinatii, ca pot aparea alte complicatii.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers

Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    fetita mea are 1 an si tot timpul cand a fost racita doctorita i-a prescris eurespal

Floricica Cu Vechime adinutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.330
    De curand fetitele mele au fost bonavioare,una avut laringita,alta a fost cu rosu-n gat...din fericire am intalnit o pediatra care m-a invatat cum sa procedez cu eurespalul (care mi-a zis ea ca e unul din cele mai bune siropele pt copii,de asta si este dat de toti medicii) Mi-a spus,bun tu treb sa dai la copi o lingurita de 3 ori pe zi,la ling de dimi o imparti in cantitati mai mici pe care le combini cu suc de porto(sau orice suc prefera copilul) amesteci un sfert eurespal,3/4 suc,mai lasi 15 min,si ii dai iar pana ajungi sa-i dai o lingurita de eurespal,caci altfel din cauza gustului oribil cel are eurespalul,copilul nu va fi dispus niciodata sa-l ia.
    Maria Alexandra & Ioana Teodora
    04/08/2008

Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    eu nu am avut probleme cu fetita mea. cred ca ii place chiar.

Floricica Nou Venita lauma's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    15
    eurespalul este foarte bun.Baietelul meu de 3 anisori numai asta a luat de tuse si suntem foarte multumiti.Acum il folosesc si la fetita de 7 luni cu aceleasi rezultate,dar banuiesc ca depinde de la copil la copil....si numai cu recomandarea medicului.SANATATE MULTA!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si baiatul meu il ia fara probleme, dar stiu multi copii care il refuza din cauza gustului...
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers