Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Ce calciu sa-i dau?

buna fetelor. un sfat va rog. baietelul cred ca are o lipsa de calciu ca tare se mai chinuie sa ii iasa un amarat de dintisor. al 5-lea desi ar trebui sa aiba vreo 8. dr ne-a dat in ultimele luni vigantoleten de 1000 iar acum suntem pe vig.de 500. presupune ea ca ar avea o forma de rahitism ca nu i se inchide fontanela si ca nu ii ies dintisorii. de calciu am intrebat-o si mi-a zis ca nu e nevoie. eu nu vad nicio imbunatatire numai de la vit.d. la analize nu putem sa mergem ca nu i se vad venele si ar trebui sa il chinuie fff mult ca sa ii luam sange.el e si f speriat de dr si asistente. stiu ca n-ar trebui sa ii dau calciu fara analize dar nu cred ca i-ar face f mult rau daca i-as da macar 10 zile luna asta si daca vad ceva modificari vad eu mai departe.
    intrebarile mele ar fi urmatoarele: de care calciu dati voi bebeilor vostri?ma refer la sirop,ca asta mi se pare mai usor de luat. am vazut ca exista de la pharco,ca natural (romanesc) sau ca kids.etc. sa fie si bun la gust ca fi-miu nu inghite orice.
    si a 2-a intrebare:pot sa ii dau vara?ca cica se da in lunile cu r.
    ms frumos

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.857
    buna eu Rebecai i am dat CIPCAL este mai scump putin dar este foooooarte eficient este din cochilie de melc si ajuta mult crede ma ca efect advers da pofta de mancare ceea ce Rebecai ii trebuia ca nu prea manca nimic.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu i-am dat fetitei mele osteocare pt ca la 1 an abia i-au iesit primii 2 dinti,si dupa ce i-am dat calciu imediat s-a umplut gurita de dintisori.10 zile pe luna,timp de 3 luni,i-am dat,si i-au spart si foarte repede,nu s-a chinuit.il recomand
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

mada_lyna
    Guest
    osteocare are mi se pare si vit d,eu deja i dau vigantoleten de 500.

mada_lyna
    Guest
    ce gust are cipcal asta? e ok ?ca Robert nu prea se pacaleste usor si daca e rau la gust mi-l vomita

Floricica Nou Venita aaly30's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2010
    Postari in forum
    3
    Am aceeasi problema cu fetita mea care are 2 ani si un pic si noi folosim fiole de gluconat de calciu care se beau(cu ceai i le dau eu).In fiecare luna luam 10 fiole,cate una pe zi.Aceste fiole sunt compensate daca ai reteta pentru ele.

mada_lyna
    Guest
    gluconatul asta de calciu este rau la gust. nu merge. dar mersi de raspuns.

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    ce gust are cipcal asta? e ok ?ca Robert nu prea se pacaleste usor si daca e rau la gust mi-l vomita
    Si Cipcal are vit. D, sper sa nu ma insel. E bun la gust, dar mie mi-a zis doctorita ca nu se da calciu vara. Eventual mai intreaba un pediatru.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Eu le dau uneori fetelor mele gluconat de calciu fiole (alteori le dau un calciu masticabil, natural, pe care mi-l ia o prietena de la Amway), il pun in lapte sau in suc, nu il simt, numai ca le fac cure primavara si toamna, cate 10 zile pe luna, trei luni. Incep, sa spunem in septembrie, mai dau octombrie si noiembrie, apoi incep in februarie sau martie si mai dau inca 2 luni. In afara de asta, le dau vigantol picaturi, din septembrie pana in aprilie, deci in toate lunile cu "R" (asa se spune despre lunile in care se da vit. D ). Si voi face asta pana la 14 ani, in fiecare toamna, pentru ca pana atunci cresterea este foarte accentuata, oasele lor cresc mult si au nevoie si de calciu si de vitamina D.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

"Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" - Mahatma Gandhi

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    buna!eu i-am dat cate 10 zile pe luna calciu lactic dizolvat in lapte sau orice lichid.si este ok.am incercat si un tratament homeopat ca ea nu asimila calciul(chiar daca ii dai,exista riscul sa nu il asimileze)si doctorita homeopata i-a recomandat granule homeopate de Calcarea Carbonica cate 2 granule de 3 ori pe zi,martea si joia,timp de o luna.
    vad ca ii face bine.am auzit de la cineva ca ii da un fel de gris cu calciu care se gaseste in farmacii dar fetitei mele nu ii place grisul asa ca nu am incercat.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    oricum,parerea mea este sa nu ii dai calciu "dupa ureche"in sensul ca trebuie sa consulti un medic,deoarece o cantitate prea mare de calciu in organism poate fi daunatoare.el iti va prescrie dozele zilnice recomandate in functie de greutate,varsta,etc.