Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.859

Ascaris lumbricoides (limbrici)

Buna fetelor,
    De vreo 2 saptamani, fiica-mea a avut o constipatie severa, d-na doctor pediatru ne-a recomandat sa ii facem si o coprocultura, parazitii intestinali fiind o cauza a constipatiei.De ce ne-am temut nu am scapat, s-a confirmat ca are prezente oua de ascaris lumbricoides.Multa lume (cunostiinte, rude, chiar d-na doctor) ne-a linistit, ca nu e grav, ca se intampla la copii, dar , dand o cautare pe google am descoperit cazuri socante de infestari cu acesti viermi...ajungand pana la ocluzie (blocarea) intestinelor.

Am luat tratamentul prescris de pediatru , zentel, toata familia, asteptam sa mergem la un nou set de analize.

Rugamintea mea este, ca cele care ati trecut prin asa ceva, sa povestiti experienta voastra , cu siguranta si alte mamici (asa ca mine) vor sa stie cat mai multe .....E grav? Daca e tinut sub control nu se ajunge asa departe, ma refer cu tratament? Eu pur si simplu sunt terifiata....
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna.....stai linistita...eu copil fiind am avut asa ceva....o perioada lunga de timp....faceam tratament toti era ok.....dupa vacanta de vara eram din nou nevoita sa fac tratament....l-am repetat de multe ori (ani la rand, nu de mai multe ori pe an), pentru ca a fost necesar!Acum sunt ok....am scapat in final...si ultimul tratament tot cu zentel l-am facut si eu!Este necesara o curatenie generala .....cu cearsafuri fierte...lucruri de genul....asa proceda mama :))! Stai linistita ca internetul nu este intotdeauna cea mai buna solutie....si eu ma speriasem la un moment dat si de atunci nu internetul este solutia pentru a gasii raspunsuri!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.388
    buna ziua, nu te ingrijora inutil, zentel este foarte eficient; a avut si unul din baietii mei asa ceva, culmea, am si vazut unul, era copilul in baie si-mi tot spunea ''mami, mica goada'', eu nu intelegeam ce spune pana cand m-am uitat...a fost cumplit sa-l vad iesit, aproape jumatate, pe unul din inamici...n-am mai stat pe ganduri si 3 doze de zentel (albendazol) au fost eficiente...de atunci nu a mai facut...luase de la gradinita, cred...

- Daruind, facem lumea mai buna!

Andreea Maria, minunea mea cumintica...

Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Buna fetelor,
    De vreo 2 saptamani, fiica-mea a avut o constipatie severa, d-na doctor pediatru ne-a recomandat sa ii facem si o coprocultura, parazitii intestinali fiind o cauza a constipatiei.De ce ne-am temut nu am scapat, s-a confirmat ca are prezente oua de ascaris lumbricoides.Multa lume (cunostiinte, rude, chiar d-na doctor) ne-a linistit, ca nu e grav, ca se intampla la copii, dar , dand o cautare pe google am descoperit cazuri socante de infestari cu acesti viermi...ajungand pana la ocluzie (blocarea) intestinelor.

Am luat tratamentul prescris de pediatru , zentel, toata familia, asteptam sa mergem la un nou set de analize.

Rugamintea mea este, ca cele care ati trecut prin asa ceva, sa povestiti experienta voastra , cu siguranta si alte mamici (asa ca mine) vor sa stie cat mai multe .....E grav? Daca e tinut sub control nu se ajunge asa departe, ma refer cu tratament? Eu pur si simplu sunt terifiata....
    oooo... in niciun caz nu se ajunge la asa ceva daca faceti tratament. pericolul apare cand aia se inmultesc excesiv. dar asta se inatmpla in timp, nu peste noapte!

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    Citat Postat de madona Vezi mesajul
    buna ziua, nu te ingrijora inutil, zentel este foarte eficient; a avut si unul din baietii mei asa ceva, culmea, am si vazut unul, era copilul in baie si-mi tot spunea ''mami, mica goada'', eu nu intelegeam ce spune pana cand m-am uitat...a fost cumplit sa-l vad iesit, aproape jumatate, pe unul din inamici...n-am mai stat pe ganduri si 3 doze de zentel (albendazol) au fost eficiente...de atunci nu a mai facut...luase de la gradinita, cred...
    aoileu! asta e partea oribila la astia! sunt scarbosi de-a dreptul!!!!

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    vai de capu' meu!intru in depresie numai cand ma gandesc...saracutii copii care se infecteza cu minunile astea!!!!!!

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.859
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    oooo... in niciun caz nu se ajunge la asa ceva daca faceti tratament. pericolul apare cand aia se inmultesc excesiv. dar asta se inatmpla in timp, nu peste noapte!
    Asa ma gandeam si eu, ca acele cazuri or fi cele extreme, netratate la timp....asa cum spunei si tu, sunt scarbosi de-a dreptul, mi-e groaza numai cand ma gandesc

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.859
    Citat Postat de madona Vezi mesajul
    Sper sa ne fie si noua de folos zentel....si sa invingem inamicii....

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.859
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Buna.....stai linistita...eu copil fiind am avut asa ceva....o perioada lunga de timp....faceam tratament toti era ok.....dupa vacanta de vara eram din nou nevoita sa fac tratament....l-am repetat de multe ori (ani la rand, nu de mai multe ori pe an), pentru ca a fost necesar!Acum sunt ok....am scapat in final...si ultimul tratament tot cu zentel l-am facut si eu!Este necesara o curatenie generala .....cu cearsafuri fierte...lucruri de genul....asa proceda mama :))! Stai linistita ca internetul nu este intotdeauna cea mai buna solutie....si eu ma speriasem la un moment dat si de atunci nu internetul este solutia pentru a gasii raspunsuri!
    Cred ca si eu am sa repet tratamentul, cat de des este posibil, preventiv....cand ma gandesc ca la inceputul lunii septembrie, cand i-am facut analizele pentru inscrierea la cresa era ok...am inteles din alte surse ca se scapa destul de greu ....

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.859
    Multumesc pentru pareri, opinii si incurajari...oricum am sa mai postez pe marginea acestui subiect......

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Cred ca si eu am sa repet tratamentul, cat de des este posibil, preventiv....cand ma gandesc ca la inceputul lunii septembrie, cand i-am facut analizele pentru inscrierea la cresa era ok...am inteles din alte surse ca se scapa destul de greu ....
    zentelul este hepatotoxic. in nici un caz nu lua preventiv.

daca vrei sa faci ceva, fa des analize la fecale.. mai bine traiesti cu limbrici si cu ficatul sanatos. nu e de gluma cu zentelul..... este o otrava. limbricii sunt otraviti.