Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Gradinita potrivita pentru copilului meu

Buna dragele mele mamici,
    Dupa lungi cautari de crese si gradinite, in sfarsit am intalnit gradinita potrivita pentru fetita mea.
    Fetita mea are doar 2 ani si 5 luni, iar de la varsta de 1 an si 5 luni, am incercat sa o ajut sa intre in colectivitate, inscriind-o la 2 crese.
    Bineinteles ca nu am avut rezultatul dorit, avand in vedere varsta mica,numarul mare de copii,nepriceperea personalului.
    Pe timpul vacantei a mers la o gradinita in cartierul unde locuiesc.
    Ia priit, am fost ajutata de personal sa o dezvat de scutec si a inceput sa manance mai bine.
    Din pacate, din Septembrie aceasta gradinita functioneaza doar ca After School, asa ca a trebuit sa ma orientez catre alta gradinita particulara.
    M-am orientat catre o "fita" de gradinita, dar din pacate m-am orientat prost, pentru ca personalul a lasat de dorit, desii avea ani de experienta.
    Am dus-o 2 saptamani, pana cand fetita mea a inceput sa planga ca nu mai vrea la gradi, ca nu-i place, ca e certata si ca ii este frica de spital.
    Atmosfera neplacuta, nepriceperea pesonalului din cadrul gradinitei, au determinat-o pe fetita mea sa nu-si mai doreasca sa mearga la gradi.
    Sunt o mamica moderna si intotdeauna imi voi asculta copilul.
    Simteam ca ceva nu este in regula, dar asteptam ca ea sa-mi spuna.Stiam ca mai devreme sau mai tarziu o va face, pentru ca desii are doar 2 ani si 5 luni, stie sa se exprime, fiind un copil istet, cu un nivel intelectual ridicat pentru varsta ei.
    Se pare ca trebuia ca atat ea, cat si eu, sa trecem prin aceste etape, pentru a intalni gradinita potrivita.
    Gradinita Sfantul Spiridon din Ploiesti este gradinita perfecta pentru copilul meu.
    Este gradinita unde atat copilul, cat si parintele, este ascultat.
    Este gradinita unde fetita mea va avea printre conducere si personal, fratiori si surioare mai mari, iar printre copilasi, fratiori si surioare mai mici.
    Fetita mea nu merge fortata, ci din placere, la surioare si fratiori.
    Gradinita este spatioasa, mobilata modern,decorata foarte frumos, cu personaje din desene animate.
    Intr-un cuvant,este un loc superb, o gradinita la standarde europene, personalul daruit educatiei prescolare.
    Programul scurt (8,00-12,30) fara masa de pranz,costa 550 lei.
    Sunt incluse toate optionalele(engleza,italiana,educatie ecologica si fizica, cursuri de inot pe timp de vara, micul dejun si gustarea la ora 10.30, transport la cerere).
    Programul lung in principiu, poate fi pana la ora 18.00 si costa 750 lei.
    Exista o promotie pentru primii 10 inscrisi (reducere de 100 de lei).
    450 programul scurt si 650 programul lung.

Conducerea gradiniei este deschisa si la alte alte optionale, la cererea parintilor.

Vizitati-o impreuna cu copilul si nu veti regreta.

Multumesc din suflet ca existati!
    Succes!
    Modificata de ADY_ELA; 17.09.2013 la 18:06:08.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ady mie imi suna a reclama mascata insa daca nu este asa eu nu m-as pripii cu pareri decat dupa cateva luni bune de mers ,de testat copilul,personalul etc..de chestia cu" afara vopsit gardul inauntru leopardul" eu sunt o mamica care a schimbat f multe gradi de stat,particulare,crestine...si cred ca am capatat o experienta mare acum pentru urmatoarea fetita)))) ai grija si urmareste evolutia fetei...apoi vorbim,succes.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

ADY_ELA
    Guest
    Buna cryssa,Nu este reclama mascata, este pur si simplu parerea mea, parerea unei mame.
    Dupa ce am trecut prin cateva experiente nereusite atat fetita mea cat si eu,in sfarsit ne-am linistit.
    Conducerea, dar si personalul acestei gradinite, mi-au transmis atat mie,cat si fetitei, ceea ce trebuia, chiar din prima zi.
    Bineinteles ca urmaresc evolutia fetitei mele si la aceasta gradinita si va voi tine la curent.
    Crede-ma ca nu sunt tipul de mamica care-si duce fetita la gradi pentru a scapa de ea de acasa, ci dimpotriva, ma intereseaza tot ce face bine si mai putin bine.
    Mi se spune ce cantecele, poezii invata, ce activitati desfasoara, de toate detaliat, fara sa trag de personal.
    Imi place deschiderea lor, nu am intalnit-o pana acum nicaieri.
    Daca imi urmaresti topicurile, nu am adus laude prea multe.
    Am fost si sunt foarte multumita de ginecologul meu, de pediatra particulara a fetitei, iar acum de aceasta gradinita.
    Critici, avertizari am adus foarte multe, iar uneori m-am controlat in a detalia anumite aspecte negative, desii mi sa cerut, nu am facut-o pentru a nu face rau.
    Sunt genul de om care taie din radacina.Nu mi-a placut, nu i-a placut fetitei, nu am mai mers in acel loc.
    Am deschis acest topic, tocmai pentru a informa mamici incepatoare, care nu stiu incotro sa o apuce cand vine vorba despre o gradinita potrivita pentru copilul sau.
    De 3 ani de cand intru pe acest site, m-am confruntat cu diferite probleme, iar aici am gasit rezolvarea multora din ele.
    M-am bucurat intotdeauna cand am putut ajuta mamici mai incepatoare ca mine,cand am putut impartasii din experienta mea de mamica.
    Pe acest site, avem libertatea de a vorbi, de a ne consulta, de a ne imprieteni, in ciuda departarii, diferentei de varste.
    Este extraordinar ca exista acest site.
    Pentru mine site-ul Copilul.ro a fost si este raspunsul tuturor intrebarilor mele.

Felicitari echipei Copilul.ro!
    Multumesc din suflet ca existati!
    Multumesc din suflet mamici ca mi-ati fost si-mi sunteti alaturi din toate colturile lumii!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Fetita mea are 1 an si 4 luni si va merge de pe 30 sept la o gradinita particulara :) Am vizitat mai multe,dar asta mi-a placut cel mai mult din toate punctele de vedere si sper sa se acomodeze Cassiana :)
    Imi pare rau pentru experientele neplacute pe care le-ai avut cu celelalte crese si ma bucur ca ai gasit una satisfacatoare :)
    Lilypie Third Birthday tickers

Daisypath Anniversary tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu sunt din ploiesti,iar personalul lasa de dorit cam la toate gradinitele.stii ce s-a intamplat de fapt?copilul tau a crescut si a inceput sa accepte gradinita,faptul ca trebuie sa mearga.fetita mea e la o gradinita d stat din ploiesti,unde anul trecut a plans putin pana s-a acomodat,iar anul asta a venit f incantata ca o ibeste pe doamna si ii place mult la gradi.conteaza multe nu numai banii care ii arunci pe o gradi particulara de fite sa zic cum ai zis tu.nu am vazut nici o diferenta intre fetita mea si alt copilas care a fost la gradi particulara.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

ADY_ELA
    Guest
    Buna madasabi,Te rog sa nu generalizezi, daca nu ai fost sa vizitezi toate gradinitele de stat si particulare.
    Intradevar fetita mea, mergand perioade scurte de la 2 saptamani la 2 luni la crese si gradinite, sa acomodat mult mai bine peste tot fata de alti copii care nu au mers si care au stat doar cu mama.
    Fetitei mele, daca nu-i place "ceva", nu merge nicaieri.
    Ea nu trebuie sa mearga.Nu i-am impus si nu-i voi impune niciodata sa faca ceva, doar pentru ca asa vreau eu.
    Are o personalitate foarte puternica.
    Stiu ca va fi dificil cand va fi mare, dar o respect, este viata mea.
    Puteam sa-i angajez o bona, sau sa stea sora mea mai mica cu ea, dar nu este acelasi lucru.
    In zona unde locuim nu sunt copilasi de varsta ei, ci mult mai mari.
    Fiecare copilas are nevoie sa socializeze, sa intre in colectivitate.
    Eu am simtit inaintea ei anumite "nereguli", stari neplacute, dar intotdeauna am asteptat sa-mi spuna ea daca-i place, daca se simte bine si altele.
    Fetita ta a crescut, din cate vad, are 4 ani si 8 luni, intelege mult mai multe fata de fetita mea de 2 ani si 5 luni.
    Eu nu o voi forta niciodata pe fetita mea.
    In schimb, am sa-i prezint variante, am sa-i spun ce este bine si rau, iar ea va alege.
    Imi pare rau ca nu ai inteles termenul "fite".
    Am denumit gradinita de fite ce-a la care a mers fetita mea pana sa mearga la Gradinita Sfantul Spiridon,pentru ca intradevar asa era, doar ca am ramas foarte dezamagita.
    Gradinita la care a mers, se afla printre primele 5 gradinite particulare din Ploiesti.
    Nu ma intereseaza cat se scumpa sau ieftina este pretul gradinitei, ci cum se simte, ce invata fetita mea, cum se comporta copii, personalul gradiniei.
    Pentru copilul meu fac orice, nu conteaza sacrifiiile,nimic nu este prea mult, prea scump daca ei ii este bine.
    Sunt foarte multumita unde am inscris-o acum, iar ea este foarte incantata.
    Am dat-o la o gradinita particulara, pentru ca la stat nu mi-o primeste, neavand inca 3 ani.
    In cresele de stat nu mai am incredere.
    Sunt convinsa insa, ca diferente exista intre copii care au mers la o gradi de stat si una particulara.
    Depinde bineinteles atat de copil, cat si de gradi particulara.

Multa sanatate.
    Modificata de ADY_ELA; 20.09.2013 la 05:23:47.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cum zici tu atunci.am vizitat gradinite in ploiesti particulare...dar tot la ideea mea raman nu exista diferente intre copii care au fost la gradi de stat si cei care au fost la particular.ce diferenta ar fii?mancarea?nu.la stat au bacatarie propie.copii putini?la fimea sunt 15 copii,2educatoare,2ingrijitoare si o asistenta.suficient pentru atatia copii.si ai nostrii fac cursuri de engleza,dans si alte optionale.poate singura diferenta este ca in aceeasi sala si doarme si mananca si se joaca,dar nici asta nu e asa grav.mami cum preferi tu acum ca mama.eu am spus de multe ori,si daca aveam bani de gradi particulara nu o dadeam pentru ca nu vad motive.fetita mea va merge anul viitor grupa 0 si categoric va sta la un after scool,poate atunci voi vedea diferente.acum fiecare cu parerea sa.pana la urma conteaza copilului sa ii placa si sa fie sanatosi,nu?ca degeaba ne contrazicem noi aici :)
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.055
    Mda, prea multe cuvinte, prea multa filosofie despre viata si educatia copiilor, si prea multe justificari ca sa explici ca-ti place o gradinita. Doar daca nu vrei musai sa ii faci reclama.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Avansata princess's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2010
    Postari in forum
    1.755
    N-am inteles daca subiectul este deschis pentru a lauda o anumita gradinita, una singura, sau isi pot da mai multi cu parerea.Mi-a atras atentia afirmatia ca exista diferente intre copiii care merg la gradi particulara sau de stat. E normal sa existe, insa depinde de care parte a baricadei privesti.

Nu mi se pare normal sa generalizam, fiecare experienta e unica, fiecare copil e unic, nu cred ca daca eu imi duc copilul la o gradi de stat sunt un parinte naspa si nu vreau ce e mai bine pentru copilul meu.

Da, sunt pro gradinita de stat desi nu sunt constransa din nici un punt de vedere (nici macar financiar), insa am avut doar experiente fericite cu fiica-mea iar pe baietel l-am inscris exact in acelasi loc fara sa stau pe ganduri. Pe langa faptul ca e cea mai aproape de casa, toti copiii de la sectia germana (unde am fost si noi) si care au vrut (majoritatea) au intrat la scoala la germana materna (pe baza de examen), asta inseamna ca au invatat, ca cine s-a ocupat de ei a facut-o bine, in 4 ani de gradi n-am auzit nici un parinte nemultumit (si au fost destui cu fite): nici de programa, nici de conditii, nici de felul in care sunt tratati iar personalul a fost deschis spre orice propuneri bune care au venit din partea parintilor.

Acum as putea veni si eu sa povestesc exemplele prietenilor care si-au mutat copiii aici la gradi de stat de la gradinite particulare de fite, sau sa spun ca la scoala s-a vazut diferenta intre copiii veniti de la particular si la care li s-a suflat undeva, si copiii de la stat care au invatat sa se descurce... dar nu-mi propun sa conving pe nimeni. Fiecare parinte isi cunoaste copilul, principiile, prioritatile, insa nu mi se pare ok sa generalizam, daca am gasit o gradi buna sa spunem ca toate celelalte sunt naspa sau ca cine isi duce copilul in alta parte nu e un parinte responsabil. Sorry, dar mie cam asa mi-a sunat.

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    Singurul avantaj pe care il vad la o gradinita particulara fata de una de stat este ca, probabil, iti primeste copilul oricand, la una de stat trebuie sa stau cu programari cu un an inainte. Este asa sau nu? Zic bine? Binenateles, mai sunt avantaje si dezavantaje (gen pret, mancare care i-o da, poate si educatoarele)....dar din punctul meu de vedere, astea conteaza mai putin.
    Si eu pe viitor , adic amai precis, intr-un viitor apropiat, voi fi nevoit sa ma orinetez catre o crese (deocamdata). Am inteles ca la crse nu este ca la gradinita cu privire la primirea copilului, daca la gradinita trebuie programare cu 1 an inaite, la crese, din auzite, am inteles ca il poti duce oricand.

Floricica Nou Venita andriusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2015
    Postari in forum
    9
    Din experienta mea dubla cu gradinita, ceea ce pot spune cu certitudine este ca la alegerea gradinitei conteza cel mai mult oamenii care lucreaza acolo si cum se simte copilul tau cu ei. Daca iubesc cu adevarat copiii, sau isi fac meseria doar pentru bani sau ca altceva mai bun nu au gasit (si asta este valabi de la directoare pana la doamnele ingrijitoare). Ca restul, mancarea, dotarile, etc sunt deja cam aceleasi, si la stat si la privat (cel putin in orasele mari). Si banii la fel, mai mult sau mai putin (diferenta dintre banii pe chitanta la gradinita privata -si astia erau toti, fara nimic pe langa- si cei pe atentii, consumabile, ore de muzica si dans si bune maniere !!! facute tot in timpul in care se presupunea ca stau cu doamnele educatoare, la stat, s-a dovedit a fi in realitate doar de 100 lei pe luna!!!)

Deci, vedeti cum este personalul, cum interactioneaza copilul d-voastra cu ei si abia apoi ve hotarati.

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!