Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita batcri's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2009
    Postari in forum
    1
    copilul meu cel mic ,are 2ani si8 luni si de vreo 4 zile are o stare de nervozitate exagerata,zic eu

nu-i convine nimic si ii intra nimeni in voie nici cu mangaieri, nici cu cearta,chiar daca nu-i f indicat.am vb cu un medic si mi-a recomandat tratament pentru giardia.am citit despre asta pe net si nu am gasit aceste simtome la aceasta boala.ma gandesc ca e prea mic sa-l duc la un psiholog in conditiile in care mediul e acelasi de cand s-a nascut.singura diferenta e ca de 2 sapt.am renuntat la bona care locua la tara.ma puteti ajuta?

Floricica Nou Venita elena1's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2009
    Postari in forum
    30
    Buna Cri,sa inteleg ca ai avut o bona ptr copilasul tau,poate acest comportament este si din cauza bonei,ai supravegheat o sa vezi cum se comporta cu copilasul tau?Eu ce pot sa ti zic este sa ti petreci mai mult timp cu el si sa va jucati mai mult timp impreuna sa incerci sa l scoti din starea de nervisori care sunt sigura ca provine din cauza celor din jur.Asa mai patesc si eu cu fetita mea care are 3 anisori dar ea afost foarte rasfatata de bunici.Acum ca ma ocup eu de ea am inceput sa progresam.Cind i mi mai intra in crize o intreb ce are si incerc sa i explic si mai ales ii distrag atentia prin a incepe sa ne jucam si sa ridem.Sfatul meu acesta este distragei atentia si jucati va cit mai mult posibil impeuna .Sper ca sfatul meu sa te ajute si astept noutati de puiutul tau

silvia_l
    Guest
    Poate ca se atasase de bona iar acum ii simte lipsa. Ar trebui sa ii explici de ce bona nu mai vine (explicatie adaptata varstei lui).
    Cum am mai spus intr-un alt topic, aceste mici "evenimente" nesemnificative pt noi ii pot dezechilibra pe cei mici.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    este posibil ca plecarea bonei sa fie o cauza, nu neaparat persoana bonei ci schimbarea programului. la copii orice schimbare se resimte.
    Andrei & Carmen

Floricica Nou Venita avarvarei ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2009
    Postari in forum
    1
    fetelor sant noua in acest forum noua si disperata.am un baietel de2 ani si 3 luni si nu ma pot intelege cu el.cand iesim in parc nu mai are parinti,e de capul lui,nu stiu ce sa ii mai fac.cum sa l fac sa asculte cand zic NU,SA inteleaga.e nervos,daca incerc sa- i explic incepe sa tipe ,sa planga,nu si da drumul daca se tine d ceva (de topogan ).ajutooooor.orice sfat e bine venit .mersi

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Bine ai venit pe forum!
    In primul rand sa nu strigi la copil, chiar daca ajungi la capatul rabdarilor. Incearca sa-i distragi atentia cu altceva, sa-l lauzi de fiecare data cand face ceva bine, sa incerci sa intri si tu in joaca lui. Sper sa-ti fi fost cat de cat de folos.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Nou Venita oanachampion's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    2.865
    Ana, daca ii zici doar "nu", n-o sa inteleaga prea curand... Cred ca ar merge mai bine treaba daca ai stabili niste consecinte pt. momentele in care nu te asculta. De ex., cand face vreo prostie in parc ii poti zice "daca se mai intampla si a doua oara, plecam acasa" si sa te si tii de cuvant... Cei mici fac repede legatura intre fapte si consecinte, cel putin la ai mei tine faza... :) Iar cu tipatul, plansul etc... mai toti copiii fac "crize de nervi" de genul asta si depinde de parinte sa le puna capat sau, dimpotriva, sa le incuranjeze involuntar. Daca ii faci pe plac doar pt. ca plange/tipa in public, nu faci decat sa-i arati ca functioneaza si va face asa mereu. Cel mai bine e sa ii vb pe un ton neutru, sa-i explici ce ai de explicat si sa nu te lasi intimidata de comportamentul lui in momentul respectiv.

Floricica Nou Venita danielasavastre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2009
    Postari in forum
    1
    sunt o mamica disperata am un baietel foarte nervos si agitat are un an si 8 luni si nu sta intr-un loc la ora mesei este nervos mananca numai daca-i fac tot felul de jocuri cand il schimb de pampers este nervos noaptea se foieste mult si mai si plange cateodata oare asa sunt toti copii agitati si nu au astampar sau are ceva bebe meu. ma mai gandesc ca e si din cauza faptului ca el nu il are pe tatal lui alaturi el munceste in afara si nu l-a mai vazut de 6 luni oare daca ar fi el si i-ar zice mai grav ar asculta?

Floricica Nou Venita carmenik's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2010
    Postari in forum
    1
    offf...si eu am un bebe nervos, de 1 an si 7 luni....imi vine sa urlu uneori...ma epuizeaza psihic, dak nu-i dau ce vrea palnge, tipa, se tranteste pe jos, ma trage rauuuuu tare de par si-mi da cu palma....si eu reactionez cam aiurea, imi pierd rabdarea si tip la el, ii dau cate o palma, dar...simt k nu mai pot....oare ce-i de facut?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de carmenik Vezi mesajul
    offf...si eu am un bebe nervos, de 1 an si 7 luni....imi vine sa urlu uneori...ma epuizeaza psihic, dak nu-i dau ce vrea palnge, tipa, se tranteste pe jos, ma trage rauuuuu tare de par si-mi da cu palma....si eu reactionez cam aiurea, imi pierd rabdarea si tip la el, ii dau cate o palma, dar...simt k nu mai pot....oare ce-i de facut?
    Buna Carmen.
    in primul rand incearca sa te controlezi....iti va face bine si tie si ii va face bine si lui din doua puncte de vedere:
    1-la varsta aceasta ei ne imita......de fiecare data cand strigi la el,il lovesti aminteste-ti lucrul aceasta si daca vei fi atenta data viitoare and va face el o criza de nervi va fi replica exacta a izbucnirii tale.
    2-multi psihologi spun ca la varsta aceasta...si pana undeva la 3-4 ani ......ei isi testeaza "limitele"......incearca de toate si cu oricine....sunt copii care nu se manifesta chiar asa de vizibil,mai retinuti ,fac crizele doar acasa,le e rusine de reactia necunoscutilor.....si sunt altii carora nu le pasa unde sunt sau cu cine si reactioneaza agresiv atat verbal cat si fizic.
    Ti-am spus toate astea din proprie experienta.Eu am 2 copilasi,fetita de 3 ani si 4 luni si baietelul de 1 an si 9 luni.....
    ea inca manifesta crizele respective dar de cele mai multe ori in somn.....si se linisteste cand o atingi....dar mai face si cand se joaca doar ca acum sunt in limitee normalului, trebuie sa se exteriorizeze cumva.Cand iesim e destul de calma si nu face mai multe crize sau boacane decat oricare alta domnisoara de varsta ei.
    Cu baietelul deja este alta povestea......asa cum spui si tu......striga ,loveste,musca, urla si se agata de orice.......si am invatat sa imi pastrez calmul........il iau in brate,mainile imobilizate ca sa nu ma poata lovi si incerc sa vorbesc cu el.....trebuie sa il tin cateva minute pana sa linisteste......apoi ii spun frumos .....ori ne jucam fara crize ori plecam acasa......nu cred ca vrei sa sti de cate ori am plecat acasa.......acum s-a mai linistit dar inca mai e drum lung pana la pace.......
    Din experienta mea de pana acum punctez pe rabdarea si calmul mamei......
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    aaa si noi am inceput deja de la 1 an si jumatate , cand nu-i dau ce vrea ea sau nu o las unde vrea , incepe si plange si tipa si se incordeaza de se inroseste de nervi dar nu-i fac jocul, daca vrea sa planga o las si intr-un minut i-a trecut