Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Cum va descurcati cu copii care debordeaza de energie?

Cred ca sunt destule mamici care se confrunta cu ceea ce ma confrunt eu zi de zi.Pe scurt:Darius(2 ani si 4 luni) nu sta o clipa locului,de dimineata,pana la pranz cand isi face programul de somn, nu are stare,sincer nu stiu ce sa mai fac, ma dispera,am incercat sa ne jucam o multime de jocuri,are o groaza de jucarii,dar din pacate se plictiseste foarte repede de ele,daca ii spun ca nu are voie sa faca un lucru(si automat ii si explic de ce nu are voie)in momentul imediat urmator incearca sa faca ce i-am zis ca nu are voie,nu pot sa las poarta descuiata(noi stam la casa)ca incearca sa iasa pe strada,noroc ca nu este o strada intens circulata nu v-a mai spun de trusa de scule a sotului,surubelniti,ciocane,tot ce prinde incearca sa foloseasca,ba pe pereti,ba prin curte.La pranz am o ora de liniste cand doarme,dar dupa aceea o luam din nou de la capat pana seara tarziu.Voi cum faceti cu piticii vostri,cum le ,,temperati"excesul de energie,si cel mai important lucru cum v-a calmati voi,pentru ca mie imi vine sa ma urc pe pereti cateodata!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Asa sunt copilasii,pana va face 4-5 anisori sa -l poti inscrie la un sport care sa-i mai taie din energie nu prea ai ce sa-i faci,decat sa nu-i dai multe dulciuri,acidulat,sa doarma regulat,sa fie alimentat cat mai light si sanatos cam atata)
    Eu cand simt ca nu mai pot ma duc intr-o camera si ma linistesc 2 minute si gata de la capat..sau pun muzica foarte tare si dansez

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sunt mandra "posesoare" a unui flacau, mai maricel ( in curand implineste 8 ani) care are energie cat un batalion intreg! Nu sta locului decat cand construieste lego!Cateodata simt ca ma depaseste situatia, insa imi spun mereu ca energia asta multa e semn de sanatate.Zilele trecute a fost bolnav, s-a blegit de tot, si mi-era dor de zilele in care alerga non-stop!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    daca copilul debordeaza de energie si nu-i poti capta atentia cu nimic, atunci nu-ti ramane decat sa te implici in jocuri mai dinamice si in acest fel il ai sub control. In plus, cu siguranta va fi mai distractiv pentru el sa puneti in scena Capra cu trei iezi sau Scufita rosie decat sa insire ciocane si surubelnite. Trebuie neaparat sa te implici tu in activitatile lui!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu cateodata imi vine sa urlu fiiica-mea are pre multa energie, se trezeste la sase dimineata si incerc sa ii dau fel de fel de ocupatii acum e captivata de lego, dupa aia iesim o ora afara si dupa ce adoarme cam 2 ore se trezeste si iar incepem pana la 9 seara.
    E FOARTE OBOSITOR pune multe intrebari la unele nu stiu ce ii sa raspund vrea sa faca mai multe lucruri deodata si daca observa ca nu ii dau atentie e jale.
    Am noroc ca e destul de cuminte si stie cand trebuie sa mearga la somn fara alte proteste altfel nu stiu ce m-as face.
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Incerc sa-i captez atentia cu jocuri cat mai diversificate. Ce ne jucam azi, in mod sigur nu ne mai jucam maine. Sunt activitati pe care le inventam pe loc sau cele clasice.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    daca copilul debordeaza de energie si nu-i poti capta atentia cu nimic, atunci nu-ti ramane decat sa te implici in jocuri mai dinamice si in acest fel il ai sub control. In plus, cu siguranta va fi mai distractiv pentru el sa puneti in scena Capra cu trei iezi sau Scufita rosie decat sa insire ciocane si surubelnite. Trebuie neaparat sa te implici tu in activitatile lui!
    Meprincipessa, daca este baiat, si are si intre 2 si 3 ani, crede-ma, n-ai nici o sansa sa il pacalesti cu vreo scufita rosie. Stiu ce spun, pentru ca Andreiul meu este exact ca al zonicai. Jucarii are 2 saculeti plini, dar degeaba!! Bineinteles, ca tot rastoarana saculetii cu jucarii si imprastie jucariile peste tot pe unde vede vreun locusor liber, dar de jucat cu ele, nu, ca nu au valoare!! Insira, in schimb, sculele lui barbatu-meu prin casa, cu o deosebita placere. I-am luat doua seturi de scule pentru copii, niet!!! Nu-s bune. Pana nu simte el ca surubelnita inteapa si ciocanul zdranganeste, nu se declara multumit. Pe planul imediat urmator, sunt sticlele, borcanele si cutiile de conserve, ORICE sticle, borcane si cutii de conserve, pe care le cara pana in sufragerie si le imprastie strategic!!!!!!! In urma lui, sufrageria arata ca un teatru de operatiuni sau ca un atol pe care tocmai a fost detonata o bomba nucleara. Dar de dormit, doarme, slava Domnului, de la 12 la 15 si uneori, si seara, de la 18 la 19, cand il bag cu forta in patut, ca nu mai rezist!!!
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Meprincipessa, daca este baiat, si are si intre 2 si 3 ani, crede-ma, n-ai nici o sansa sa il pacalesti cu vreo scufita rosie. Stiu ce spun, pentru ca Andreiul meu este exact ca al zonicai. Jucarii are 2 saculeti plini, dar degeaba!! Bineinteles, ca tot rastoarana saculetii cu jucarii si imprastie jucariile peste tot pe unde vede vreun locusor liber, dar de jucat cu ele, nu, ca nu au valoare!! Insira, in schimb, sculele lui barbatu-meu prin casa, cu o deosebita placere. I-am luat doua seturi de scule pentru copii, niet!!! Nu-s bune. Pana nu simte el ca surubelnita inteapa si ciocanul zdranganeste, nu se declara multumit. Pe planul imediat urmator, sunt sticlele, borcanele si cutiile de conserve, ORICE sticle, borcane si cutii de conserve, pe care le cara pana in sufragerie si le imprastie strategic!!!!!!! In urma lui, sufrageria arata ca un teatru de operatiuni sau ca un atol pe care tocmai a fost detonata o bomba nucleara. Dar de dormit, doarme, slava Domnului, de la 12 la 15 si uneori, si seara, de la 18 la 19, cand il bag cu forta in patut, ca nu mai rezist!!!
    De acord cu tine!Este o mare diferenta intre fetite si baieti, cei din urma fiind mai greu de strunit ! In plus, sa nu uitam ca fiecare copil este unic, ce trucuri functioneaza la unul, poate sa nu aiba nici un efect la altul!

Floricica Nou Venita izabelai's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.05.2012
    Postari in forum
    3
    Buna!asa e si David,insa el are 1 an!!!!!!!!Are saci cu jucarii si nici nu se uita la ele!Este atras de porti,usi si sertare!Si eu locuiesc la casa,insa am portile legate................masuri de precautie!!!!!!!!!Sincer eu astept cu nerabdare sa mai creasca,poate asa se mai cuminteste!!!!!!!!!Apropo el se mai joaca cu,carligele de rufe!pup si rabdare de fier!!!!!!!

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    pe naiba diferente intre fetite si baieti.. A mea are aproape 5 ani si are o energie debordanta..de dimineata de la 6 ..si tinand cont ca sunt obligata s-o iau la serviciu cu mine zilnic deja imi vine sa ma urc pe pereti

- Daruind, facem lumea mai buna!

Daisypath - Personal pictureDaisypath Happy Birthday tickers

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    De acord cu tine!Este o mare diferenta intre fetite si baieti, cei din urma fiind mai greu de strunit ! In plus, sa nu uitam ca fiecare copil este unic, ce trucuri functioneaza la unul, poate sa nu aiba nici un efect la altul!
    E adevarat ca fiecare copil e unic si ca uneori baietii sunt mai greu de temperat, dar eu vorbeam chiar din propria-mi experienta. Eram intr-o vizita si acolo erau 3 copii: 2 fete si-un baiat. Baiatul era foarte obraznic si din cauza aceasta se iscau conflicte, dar sotul meu a stiu cum sa-i atraga pe toti 3. A inceput sa citeasca o poveste interesanta, abordand o intonatie care l-a fascinat. Desi nu ar fi vrut sa recunoasca ca ii placea ceea ce se intampla acolo, totusi a renuntat la nebuniile pe care le facea de unul singur si a intrat in joc. Au pus in scena povestea "Cei 3 purcelusi", iar dupa ce s-a terminat chiar si-a manifestat dorinta de a mai repeta jocul. Este foarte important cum stim sa-i tragem pe copii in jocuri.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!