Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Subscriu la ce a zis Ana........n-as lua in calcul niciodata la varsta asta psiho.Al meu e unicul si vrea ,si daca nu i se da........cam face ca al tau....uneori aruncat pe jos.
    Am fost prea toleranta cu el,prea ...am ras cand a facut ceva,am vazut cu ochii dragostii porcariile care le facea,trebuia sa fiu un pic mai autoritara.
    Are 4 ani,intelege,se rusineaza ,daca ii explic,e mamos,dar si capos.........tre sa ai argumentele la tine mereu,dar iute.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Subscriu la ce a zis Ana........n-as lua in calcul niciodata la varsta asta psiho.Al meu e unicul si vrea ,si daca nu i se da........cam face ca al tau....uneori aruncat pe jos.
    Am fost prea toleranta cu el,prea ...am ras cand a facut ceva,am vazut cu ochii dragostii porcariile care le facea,trebuia sa fiu un pic mai autoritara.
    Are 4 ani,intelege,se rusineaza ,daca ii explic,e mamos,dar si capos.........tre sa ai argumentele la tine mereu,dar iute.
    Da, așa-i ! Așa pățesc și eu cu Maxi. Mi se pare așa amuzant câteodată când îl văd că face crize că nu poate obține ce vrea și efectiv mă bufnește râsul când îl văd cât de nervos poate fii. Dar când sunt nervoasă, obosită, stresată, mai fac și mâncare și el vine și ba stinge focul, ba îmi stă în picioare sau mai rău se ține agățat de piciorul meu, ba merge în baie, ba umblă la priză. Când fac mâncare mă disperă de numa când face așa .. că nu pot fii cu ochii pe el și pe mâncare. Mno astăzi s-a băgat în cutia cu mașinuțe, s-a așezat frumos pe ele , după care încet încet le scotea afară, când a golit cutia, a întors-o și s-a urcat pe ea. S-a așezat în funduleț și se juca cu o mașinuță pe ea..eu făceam mâncare așa că l-am luat jos de pe cutie ca să nu cadă de pe ea sau să se rupă cutia cu el. Și mi-o făcut crize iar !
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Avem opt dințișori și două măseluțe.

Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Deci chestia cu cutia a facut- si fiumiu,si sigur multi alti copii.........asta e varsta Andra.Daca cutia era inalta,ai fc bine l-ai dat jos,daca nu trebuia sa il lasi.
    Cand gatesti in special(e un loc periculos pt copii bucataria),incearca sa lasi usa deschisa si pe acolo sa vezi ce face.incearca sa.i faci ocupatie,trebuia sa il lasi sa se joace cu cutia aia,dupa ,strangeai tu tot.
    Daca nu ai cum sa-l vezi in afara bucatariei gateste cand doarme ,sau pune-i ceva pe jos,mai joaca-te cu el,intre timp cat invarti in mancare,ca se plictiseste sa nu-l bagi in seama .
    Stiu ce zic ...si eu am fost singura,si nimeni sa ma sfatuiasca.

Floricica Nou Venita jurnaluluneimame.ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2014
    Postari in forum
    7
    Dragi mamici, ma bucur foarte tare de topic-ul deschis. Rares al meu era identic. Am asa de multe de spus, incat nici nu stiu cu ce sa incep.
    Noi, adultii, judecam comportamentul copiilor nostri, fara sa constientizam ca acesta depinde foarte mult de comportamentul nostru. Si un copil agitat, care se comporta agresiv, care se revolta la fiecare pas, nu este decat un copil care are o nevoie si nu stie cum sa transpuna in cuvinte ceea ce simte. El isi provoaca parintii. Cu siguranta, are o nemultumire, o problema si asteapta de la acestia sa il ajute sa o rezolve. Va spun din propria experienta. Stresul si grijile noastre, ale mele si ale sotului meu, au facut sa nu mai putem fi receptivi intrutotul la nevoile copilului nostru. Am scris mult pe tema aceasta, confruntandu-ma cu situatia. Nu vreau sa dau sfaturi, sa trasez eu normalitatea, insa eu am reusit fara pedepse, fara ton ridicat, fara insulte si catalogari. Cand facea o criza de furie, eu stateam exact langa el, nu il intrebam "de ce?", pentru ca asta il infuria si mai tare, nu ii ceream explicatii. Incercam sa-i distrag atentia. Oricum, nu ii reprosam nimic. Ba mai mult, ii ziceam ca ii inteleg furia si l-as putea ajuta, daca as sti ce problema are... Incet, incet, eu fiind foarte calma, el se linistea si ii spuneam: "Felicitari pentru ca ai reusit singur sa te linistesti!", desi nu era asa. Il pupam, ii spuneam ca il iubesc. El singur imi spunea, apoi, ce l-a suparat ...
    O vorba celebra spune: "Copiii au mai mare nevoie de dragostea noastra chiar atunci cand consideram ca nu o merita!"
    E nevoie de foarte multa rabdare. Dar, mai mult decat orice, e nevoie sa acceptam ca micutii nostri au mostenit temperamentul nostru si se comporta instinctiv, pentru ca nu stiu altfel cum. Noi suntem cei care trebuie sa-i invatam sa se exteriorizeze, sa comunice, sa isi exprime nemultumirile prin cuvinte, si nu prin gesturi si comportament agresiv.
    Sper ca am fost suficient de coerenta ...
    Va asigur ca nu vorbesc din carti, ci din propria experienta. Rares inca mai are crize de furie si de revolta, ceea ce e normal, iar eu ma pozitionez de partea lui, nicidecum dincolo de baricada.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Era înaltă cutia, d-asta l-am dat jos. Întradevăr Maximilian are caracterul asemănător cu al tatălui lui.
    Ai zice să sunt identici. Aceleași obiceiuri, aceeași asemănare, aceleași apucături. Țin minte că mi-a povestit bunica soțului meu că și el când era mic se dădea cu capul de tot ce prindea, era rău, când a venit pe lume fratele lui, el avea deja vre-o 3 ani și îl bătea pe cel mic, și nu vroia deloc să-l lase să doarmă în pătuțul lui chiar dacă nici el nu dormea acolo. Și în general a fost mai agresiv dintotdeauna. Asta am înțeles din poveștile de la bunica lui și mama lui. Deci Maximilian face o mare parte din ce făcea taicăsu când era mic. Încerc să fiu cât pot de calmă, și receptivă cu el, nu vorbește încă, deci nu-mi poate spune ce-l supără..dar îmi dau seama. Doar că îmi e greu să fiu calmă mereu, mai ales când am multe de făcut și timpul mă presează. Știu că ar trebui să las la o parte treburile și să văd de el, dar nu pot, că trebuie făcut curățenie, mâncare, ordine..nu suport să văd casa ca după război ! În fine..asta e ! Așa e el .. vedem cu timpul cum se va comporta.

Și în altă ordine de idei, soțul meu a moștenit caracterul tatălui lui, exact ce făcea el în casă, cu mama soțului meu și chestiile astea familiare le face și al meu bărbat ( mai puțin treaba cu alcoolul - ceea ce mă bucură foarte mult ) ! Iar Maximilian la rândul lui îi moștenește caracterul tatălui. Deci vorba aia cu ” Sângele apă nu se face ” nu e degeaba.

Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 24.01.2014 la 17:06:58.

Floricica Nou Venita jurnaluluneimame.ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2014
    Postari in forum
    7
    Stiu, e complicat cand nu ai ajutor. Se creeaza ca un circuit inchis. Si mie mi se spunea foarte des ca trebuie sa am rabdare, ca ii transmit lui Rares starea mea. Dar e greu sa gandesti limpede si in favoarea micutului cand nopti la rand nu dormi, cand trebuie sa te ocupi si de casa si, mai ales, cand mai si lucrezi... :(Am ajuns in punctul in care am cedat. Apoi, m-am gandit ca trebuie sa schimb ceva. Nu avea cina sa ma ajute, asa ca m-am ajutat singura: orice faceam faceam cu zambetul pe buze si implicandu-l si pe Rares. Asa ca spalam vasele impreuna, aspiram (bine, imi oprea de zece ori aspiratorul), avea si el carpa lui de sters praf, mancarea tot impreuna o faceam, cu el curatand legume cu un cutit special, improvizat. Si a devenit ajutorul meu de pret. Maaaare chin, la inceput, dar a meritat. Alta solutie nu aveam.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Așa o să fac și eu cu Maxi, dar trebuie să mai crească puțin.

Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Eu nu sunt de acord cu copilul in bucatarie.Suficient sa t intorci 2 secunde si fac boacana ,bucataria e loc periculos pt ei....

Floricica Nou Venita Dara01's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    9
    Baietelul meu are un an jumate si de ceva timp a inceput sa se comporte si el agresiv. Energic , curios si bagacios in toate , sa evit scandalul am incuiat de mult baia, am pus portita la bucatarie si am rezolvat mare parte din probleme. Dar am iesit afara...aici alte minunatii , unele periculoase si daca nu i ii dau voie undeva , incepe sa planga si sa se izbeasca de pamant exact ca in emisiunile alea cu supernani :). Am vorbit si frumos, l am certat, fara rezultat. Are si momente cand ma loveste peste fata cand e suparat de ceva. Am citit mai sus si observ ca solutii sunt putine sau in functie de copil ...dau sau nu roade. Singurul lucru care a mers pana acum , a fost faptul ca l am lasat jos sa planga si vazand ca e nebagat in seama se linisteste singur si lasa pe mai tarziu ce i a fost interzis.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!