Like Tree6Likes

Comportamentul copilului

Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385

Comportamentul copilului

Mămici, am nevoie de ceva ajutor din partea voastră.
    Știu că unele dintre voi sunteți sau ați fost în situația mea.
    Maximilian are 1 an și 3 luni, și-a dat deja drumul la toate, merge, vorbește toată ziua, fuge prin casă, se agață de mobilă, a scris pe pereți într-o zi, își plimbă mașinile prin toată casa, dansează etc.
    Problema e că a început să fie puțin agresiv, adică prietenii noștrii spun că l-am răsfățat, nu știu dacă am făcut-o, dar dacă am făcut asta nu a fost cu intenție, a fost din prea multă iubire.
    Ok, dar acum și-a luat lumea în cap deja. Vrea telefoane, vrea la calculator / laptop, vrea la prize, vrea în baie, vrea la mașina de spălat, vrea la aragaz, vrea oriunde nu-i voie, și dacă-l iau de unde nu-i voie începe să țipe și să se zbată, are prostul obicei ca atunci când îl iau în brațe de la calculator de exemplu începe să țipe și se lasă brusc pe spate de îmi e frică să nu-l scap vreodată Doamne ferește, sau să nu fie la altcineva în brațe și să facă așa și persoana respectivă să nu știe și să mi-l scape.
    Acum o jumate de oră i-am făcut băiță, atâta s-a jucat în apă și râdea și se distra până a alunecat și m-am speriat de numa, ideea e că are și foarte multă forță. Uneori nu am puterea să-l țin când are apucături dinăstea, e mai forțos ca mine cât îi de mic. După ce l-am scos din baie, se tot trăgea de păr, își dădea cu palma peste ureche, într-adevăr că nu o face ca un crizat, să-și facă rău, dar totuși o face. Nah, după treaba asta i-am dat peste mână câteva pălmi ușoare ca să înțeleagă că nu-i voie să facă asta, și ce credeți ? A început să dea în mine. M-a pălmuit ca lumea nu glumă .. l-am pus în pătuț și i-am spus că a terminat-o cu joaca seara și cu desenele și astea, a început să râdă și să se prostească prin pătuț. Nu a fost niciodată prea iubăreț, cu pupat, cu luat în brațe și chestii dinastea.
    Ar exista posibilitatea să-i moștenească caracterul lu tacsu care e la fel mai distant, mai agresiv uneori, mai nervos.

Deci mămici care aveți pitici dinăștia dinamici .. dați-mi ceva sfaturi, cum ar trebui să procedez când face așa, pentru că chiar dacă e la început să zicem nu vreau să nu iau măsuri de pe acum și să le iau abia când situația scapă de sub control. Ținând cont de faptul că sunt doar eu cu el toată ziua, ce ar trebui să-i fac când face crize d-astea ? Aștept sfaturi..cât mai multe !!!

Și am uitat să precizez că luni mi-a spus dr pediatru că urmează să-i iese cât de curând o măsea și câțiva dinți. Să fie și asta o cauză ?

Și off-topic ( ca să nu mai deschid alt topic ) : Are un an și trei luni , 10 kg 600 , 77 cm și circumferința capului 45 cm ! Este ok ? S-a născut cu 2360 g și 47 cm. :D
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 18.01.2014 la 10:32:06.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Avem opt dințișori și două măseluțe.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pffff... mamico... tre sa il vezi pe zmeul meu cum face. Si e mai mic decat Maxi al tau. Iorgos miercuri implineste un an si deja face tot ce face al tau si multe altele. Eu daca n-as fi uneori prea obosita, m-as distra la maxim pe seama comportamentului sau...
    Al meu inca nu merge in picioare fara ajutor; in schimb reuseste sa se catere peste tot... De cateva zile se urca pe masa tv, se ridica in picioare si trage de televizor pana nu mai poate. Acum 2 seri, in decurs de o ora, s-a urcat de 22 de ori. :))))
    Eu nu il cert, incerc doar sa ii distrag atentia. Daca nu merge cu asta (ca deh, e insistent si capos tare) si insista sa faca ceva anume, il iau de acolo si il pun intr-o pozitie neplacuta. De exemplu, atunci cand se urca la televizor, il iau pe sus, dar nu il tin la mine in brate, ci asa cum il ridic pe sus, il pun dupa aceea imediat pe covor, pe burta. De fiecare data fac exact acelasi lucru, fara exceptie. Se enerveaza, se smiorcaie cateva secunde si dupa aia o ia de la cap, dar de fiecare data cu mai putin elan. Acum am ajuns la performanta de a se lasa pagubas dupa ce se catara de 4-5 ori. E o mare realizare, de la 22 la 5 :))) Sper ca in cateva zile sa se plictiseasca.
    La prize si el se duce, dar am pus capace acolo unde era cazul, asa ca nici macar nu il bag in seama cand mestereste la vreo priza. Nu de alta, dar daca ii interzic sau daca vede ca reactionez mai vehement, se distreaza la maxim si face si mai rau...
    Trage de toate sertarele, de toate dulapurile, vrea sa stea in frigider, vrea sa se spele pe maini in vasul de wc, vrea sa intre in cada, trage de toate cablurile si prize, se catara peste tot... Si daca nu il las, e vai de mine... zbiara si se zbate mai ceva ca un peste pe uscat. Se lasa pe spate, arunca cu tot ce ii pica in mana...
    Asta e, sunt baieti, si daca sunt si mai temperamentali e jale. Al meu e agitat tare; e si insistent, incapatanat, nervos... Bine ca e sanatos!
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Exact așa face și Maxi.
    Off off !
    :))

Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Mai eu cred ca totusi nu eram asa ,ca si copii.Al meu e la fel,e un munte de energie,adorme la 11 noaptea cantand,trezit de pe 7 jumatate.......
    Uneori is asa de obosita ,incat imi vine sa turbez cand stiind ca el nu doarme in patul lui.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Și eu am niște cearcăne de zici că am 50 de ani și n-am dormit toată viața.
    Dar am înțeles că e ok că are energie, înseamnă că e sănătos, dar nu asta mă îngrijorează, ci faptul că începe să fie agresiv uneori, și după ce m-a plesnit aseară am zis ” e gata ” am încurcat-o, când mai crește puțin și mă duc cu el undeva și nu vreau să-i iau ceva sau nu-l las să facă ceva să nu se apuce să facă ca toți dracii și să se apuce să dea în mine ! Am văzut cazuri și e urât de tot să vezi așa ceva mai ales în public. Deci d-asta zic , cum să reacționez când mai face așa ? Că de pedespit nu știe încă ce-i aia. V-am spus aseară l-am pus în pătuț și s-a apucat să se răstoarne prin el și râdea :)) apăi copilul ăsta mă omoară. Mie îmi și vine să râd când îl văd cum face .. și nu pot să fiu supărată pe el. Doar că nu vreau să avanseze treaba asta cu lovitul. Aseară efectiv am crezut că-l leg de pat. Dacă nu-l lăsam să umble la prize, venea la aragaz, dacă nu-l lăsam la aragaz, merge la masca de la chiuvetă și lua soluțiile de curățat și dacă i le-am luat iar l-o apucat pandaliile. Îi disperat rău !

Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Nu va avansa ,stai linistita.........incearca sa nu fii autoritara cu el,explica-i cu voce joasa,ca nu e voie.Explica-i ca itu face "buba".......oricum e mic,nu e momentul sa iti faci griji,repet.
    Se va rusina ,peste un an sa iti faca asta.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Sper să fie așa !
    Te pup sadia.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Nu va avansa ,stai linistita.........incearca sa nu fii autoritara cu el,explica-i cu voce joasa,ca nu e voie.Explica-i ca itu face "buba".......oricum e mic,nu e momentul sa iti faci griji,repet.
    Se va rusina ,peste un an sa iti faca asta.
    O, ba da, avanseaza, fii pe pace. Asa patesc eu cu Andrei, are 2 ani si 5 luni si face tot ce face si Iorgos si Maxi si asta de cateva luni bune, cam de un an, mai exact si nici vorba sa se linisteasca. Am incercat cu vorba buna, cu discutii pe cat poate el intelege, i-am explicat ce se poate intampla daca.., am incercat cu mici pedepse, apoi cu pedepse mai mari, nimic. Nu are nici o treaba. Cum nu il lasi sa isi faca mendrele, cum ma aud vecinii (de vreo 2, 3 luni asta, de asta ziceam ca avanseaza treaba, urla de se inroseste la fata si se aude pana la ultimul etaj (eu stau la etajul 1..), iar acum, mai nou, da cu picioarele in mine sau in taica-su, ne palmuieste, se tranteste pe jos, in mijlocul camerei, arunca cu diverse obiecte. Dureaza pana isi formeaza simtul rusinii. Avem o familie vecina, care are un baiat de 3 ani. Oho, al lor face si mai urat, ce-i drept. La gradinita se mai pot cuminti (nu toti), depinde de educatoare, de modul de lucru, de activitati (cat sunt de antrenante si interesante), daca stie sau nu sa se impuna..

Tu, nu prea stiu ce iti pot spune sa faci. Sincer. Daca ar fi o metoda, as aplica-o si eu.. Defapt, stiu sigur ca sunt metode, dar numai un psiholog/persoana specializata ne poate indica ce sa facem exact.
    Mamiii.lui.Maxiii likes this.
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Adica sa mearga la psiho cu copilul?Ei nu.....in coontinuare zic sa stea linistita,un tipat ,un aruncat pe jos e permis,atata timp cat tu nu esti cu nervi in pioneze.
    Daca tu esti calma,nu te irita ,ai sa vezi ca si el se comporta altfel.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Adica sa mearga la psiho cu copilul?Ei nu.....in coontinuare zic sa stea linistita,un tipat ,un aruncat pe jos e permis,atata timp cat tu nu esti cu nervi in pioneze.
    Daca tu esti calma,nu te irita ,ai sa vezi ca si el se comporta altfel.
    Teoretic da, numai ca ei sunt acum la varsta la care vor sa vada cam cat de departe pot sa mearga. E felul lor de a-si afirma personalitatea si de a usura tranzitia catre persoana separata, desprinsa de influenta materna.
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu cred ca depinde de la copil la copil, depinde de temperament, depinde de mediul in care copilul traieste, depinde de temperamentul parintilor... DAR, in orice situatie, e nevoie ca parintii sa fie consecventi, rabdatori, calmi si sa stie punctele sensibile ale copilului.
    Ai mei copii sunt foarte diferiti unul de celalalt.
    Irini era suparacioasa, usor nervoasa, vorbea mult (si acum si mai mult), era mai plangacioasa, nu era prea prietenoasa cu strainii, era tsafnoasa (si inca este), era si este foarte zgarcita cu zambetele mieroase; dar in acelasi timp era si foarte cooperanta. De foarte mica i-am explicat tot ce ii puteam explica si n-am avut niciodata probleme cu ea. Nu insista niciodata cand isi dorea ceva sau cand dorea sa faca ceva. Cand ii explicam motivul pentru care nu poate face/avea lucrul respectiv, accepta explicatia si nu mai insista. Si a fost si este un copil linistit din punct de vedere al energiei fizice.
    Frate-sau in schimb, e la polul opus. El e prietenos cu toata lumea, rade la oricine, e mereu vesel si dragalas, e simpatic, nu e plangacios... Dar e foarte foarte energic, incapatanat, nervos atunci cand vrea ceva si nu poate obtine. Acum e mic, are doar 12 luni, dar prevad ca va fi genul ala de copil de se tranteste in mijlocul magazinului cand ti-e lumea mai draga. Si cred ca daca o sa ii refuz vreun capriciu, o sa iau si bataie... Inca nu stiu ce tactica de disciplinare voi aplica, dar in mod sigur cu el nu o sa mearga cu vorba buna, asa cum a fost cu sora-sa. Cred totusi ca asa-s baietii... mai nervosi si mai greu de stapanit :)
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!