Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adrycon's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30

Bucatele de alimente in scaun

Am o neliniste legata de problema asta, si apelez la sfatul si experienta altor mamici. De cand copilul meu de 1 an si 8 luni papa nepasat, observ mereu in scaun bucatele din anumite alimente (morcov, masline,ciuperci,seminte..) si nu stiu daca e normal..daca se intampla si la alti copii.Prietenele mele care mai au copilasi au spus ca au observat si ele ff des..si ca ar fi cauza nemasticatiei complete, dar vreau sa mai aud pareri..

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Este si asta o explicatie, dar mai poate fi si faptul sa stomacelul copilului nu digera o parte din alimente.Daca se simte bine, nu-l doare burtica, n-ai de ce sa-ti faci griji.
    Intreaba-ti cel mai bine pediatrul copilului! O poti face si telefonic, asa pentru linistea ta!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    E posibil sa fie distrusa flora intestinala si din aceasta cauza alimentele nu se digera complet si apar bucatele in scaunul micutului. ''Flora intestinala are un rol important in digestie si in imunitatea organismului fiind formata din stratul natural de bacterii "bune" aflat pe intestin.
    Astfel, flora intestinala degradeaza resturile alimentare nedigerate intr-o forma in care acestea sa poata tranzita pereii tubului digestiv si sa intre in sistemul vascular. Tot flora intestinala participa la sinteza unor vitamine (complexul de B-uri, vitamina K) si mentine un mediu ostil instalarii bacteriilor patogene potential cauzatoare de boala. ''
    Poti sa ii dai micutului biotics baby sau linex baby sunt pliculete care ajuta la refacerea florei intestinale si reglarea scaunului , dureri de burtica si imunitatea micutului. Poti dizolva pliculetele si in laptic . sunt foarte bune si pe fetita mea au ajutat-o foarte mult de fiecare data cand a avut probleme cu burtica. Sanatate.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    de curiozitate de cand iai dat nepasat?ca daca ai intarziat cu mancarea pasata e normal ca bb sa nu fie obisnuit sa metece,si mananca degeaba pt ca nu digera
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita adrycon's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Mare parte din mancare o pasez inca pentru ca altfel scuipa tot, accepta doar cateva inghitituri nepasate si nici alea nu le mesteca prea mult. Si nu pentru ca nu stie ci pt ca nu vrea.Ce ii place mesteca fara probleme de exemplu popcorn, nuci, pufuleti, biscuiti...dupa el numai astea le-ar manca

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de adrycon Vezi mesajul
    Mare parte din mancare o pasez inca pentru ca altfel scuipa tot, accepta doar cateva inghitituri nepasate si nici alea nu le mesteca prea mult. Si nu pentru ca nu stie ci pt ca nu vrea.Ce ii place mesteca fara probleme de exemplu popcorn, nuci, pufuleti, biscuiti...dupa el numai astea le-ar manca
    Incearca totusi sa nu ii mai dai pasat chiar daca iti va fi greu sa il convingi sa pape. Aici mamicile au discutat despre acesta problema , cu siguranta vei gasi raspunsuri care te vor ajuta Mancarea pasata

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu din contra ti-as zice sa nu ii mai dai pasat absolut deloc,este foarte mare pentru a manca pasat.eu nu iam mai dat pasat de la 10 luni.incearca nu renunta ca ai sa te trezesti la 3-4ani ca o sa aiba numai probleme cu stomacelul,din cauza ca nu va digera,va avea probl.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!