Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    sfaturi de la pediatra lui Alex : nu trebuie sa ii mai dai micutului carne, supa de carne, alimente iritante, chiar si fierte (rosii etc.) se pot da banane si mere coapte, branza calcica sau branza de vaci slaba pt copilasii mai mari, morcov fiert, orez, mucilagiu de orez, ceai de menta, apa plata pt laptele de formula se poate inlocui cu apa in care a fiert orezul. se evita fructele, carnea, legumele crude si chiar cartoful fiert. daca diareea persista mai mult de 3 zile sau este insotita de temperatura de peste 38 grade C, se conculta medicul. se vor da multe lichide (ceai neindulcit sau apa plata) pentru a se preveni deshidratarea.
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    cartofii sunt contraindicati atunci cand copilul are diaree. hidrasecul se justifica doar dak copilul prezinta si stari de voma.

recent, ne-am confruntat si noi cu asa ceva. dr ne-a dat voie sa-i dam ou fiert tare, orez cu piept de pui fiert sau la gratar, supa de morcovi,mere coapte, banane, biscuiti uscati, sticks, pesmet, branza de vaci. ceai de menta cu smecta (1-2 plicuri pe zi), furazolidon pt copii, 1 la 6 ore, iar laptele l-am inlocuit cu mucilagiu de orez
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    buna, pe langa ce au scris fetele noi am folosit lapte praf Milupa HN25- cu orez si morcov special impotriva diareei deoarece am scos laptele praf, a mers f bine ceaiul din frunze de afin sau afinele ca si fruct, ceaiul de chimen, paine prajita f putin, mere coapte, mucilagiu
    si pt ca fetita mea nu a vrut nimic de mancare, nici orez, nici banane, mere coapte, etc...i-am dat cereale Burtica sanatoasa- cu orez si morcov si ceaiul la inceput i-l dadeam cu seringa de nurofen, aveti grija sa nu se deshidrateze
    si noua ne-a interzis dr. sa ii dam cartofi si lapte praf
    sanatate!
    fetita noastra Teodora Rebeca- 07.10.2007
    mami Stefania

Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Maternity tickers

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    cartoful nu e indicat in diaree, baloneaza ff tare. si ff important in ceai se pun saruri de rehidratare, se gasesc la farmacii, prin diaree copilul se deshidrateaza ff repede si efectele ei nu sunt chiar bune pt organism, indiferent de varsta.
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    De curand am avut probl si noi cu o diaree.Dar am prins putina experienta in urma unei enterocolite facuta la 7 luni.in diaree primele 24 ore saruri pt rehidratare si apoi regim alimentar care cuprinde morcov fiert(nu sucuri)orez, banana, mar copt,piept de pui la gratar sau fiert ff bine.Se elimina total laptele si derivatele din lapte cu exceptia branzicii de vaci.Pt cei mici exista variante de lapte praf far lactoza,si hn25 un aliment pe baza de morcov si banana ce poate fi fol in biberon sau piure.Se hidrateaza copilul f bine cu ceai de menta,apa de pe orez indulcit cu putin praf de glucoza.
    Mami Carmen,tati Sebi si dragostea noastra Darius

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    A si era sa uit ca medicatie biotics baby pt refacerea florei intestinale dizolvat in ceai desi pe prospect scrie in lapte.Sau mai exista un prdus numit Enterol bun si ala in fazele diareice tot la refacerea florei.
    Mami Carmen,tati Sebi si dragostea noastra Darius

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Fetelor eu doua saptamani m-am chinuit cu ia ,pana am mers la o dr si mi-a zis sa ii scot lapticul din meniu pt o zi macar.Eu i-am dat tot ce sa putut pt diaree din ce ati scris voi.De la acele preparate H25 milupa Karina a facut alergie.
    Ce i-am mai dat eu a fost si un antibiotic Sumetrolim 7 zile si apoi am intrerupt lapticul pt o zi si a fost bine.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    1.000
    in cazul diareei se fac si analize sa se vada cauza daca e de natura microbiana sau din alimentara. si dupa se stabileste regimul , dar cel mai sigura va spune doc.sanatate multa
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Renata eu i-am dat antibioticul la recomandarea dr si de aceia nu am mai putut face analize la scaun.Facem acum analiza la scaun.

Floricica Nou Venita bebelina1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    11
    Si eu ma confrunt de 3-4 zile cu aceeasi problema si nu mai stiu ce sa fac... . Are scaune moi si dese..., nu prea are pofta de mancare, plus k e ft marait! Sa fie oare de la dintzishori? Are 8 luni insa nu i-a iasit niciun dintzishor pana acum... In seara asta am sa-l bag pe Smecta...poate il strange la burtik. Iam bagat si regim alimentar plus k ii dau NAN fara lactoza... . Oricum luni dim ma duc cu el la pediatru sa vedem. Spar pana atunci sa-si revina k nu mai pot! DANA.

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    din pacate in situatia asta pana maine poti ajunge cu el internat in spital ...
    deci
    banana cu branza calcica
    piure de morcov ... daca ii plac borcanelele ... ala de la nestle e pefect
    pilaf
    cereale de orez cu roscove tot de la nestle
    ceai de menta concentrat
    si saruri ... eu iti pot recomanda de la humana .. pe astea le-am folosit eu ... pentru hidratare ...
    iti spun ... cu diaree atatea zile nu e de glumit ... se deshidrateaza si ajungeti la perfuzie ...
    nu mai amana tratamentul !