Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita xandra.rux's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    12
    Fetelor ce parere aveti despre introducerea in alimentatie a oualelor de prepelita in alimentatia copiilor? Ruxi a mea are un an si 5 luni.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    F buna idea ! Da cautare pe google si ai sa vezi proprietatile miraculoase ale oului de prepelita.....Eu ii dau lui Cosmin cam de 1 an.....si de 2 ori pe an ii fac cura cu oua de prepelita crude...galbenusul il pun intreg in lapte, pun si un varf de miere de albine...nici nu se simte....cand ii fac tratamentul, ii creste miraculos pofta de mancare, e altfel, se cunoaste ca i face bine......Oul de prepelita are de 4 ori mai mult fier decat oul de gaina...ti am spus citeste pe google"oul de prelpelita la copii mici"
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Atentie doar sa nu abuzati de oua de prepelita caci la copii da anemie!
    Mami Carmen,tati Sebi si dragostea noastra Darius

Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Asta o zic din parerile unor medici ,noi din pacate nu am folosit ,asa cum zice Ioana au intr-adevar proprietati miraculoase.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.338
    Pentru copiii intre 1-3 ani, respectiv 3-7 ani, se recomanda cura de 60 de oua in 30, respectiv 20 de zile (cate 2 si 3 oua zilnic), iar cura de 90 de oua in 30 de zile este indicata copiilor intre 8-10 ani. Cura de 120 de oua in 32 de zile se recomanda la copii intre 11-15 ani, iar 120 de oua in 26 de zile vor lua adolescentii (16-18 ani) si adultii.
    Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman indiferent de varsta, regleaza si imbunatateste functionarea inimii si activitatea aparatului circulator, regleaza aciditatea gastrica, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, are efecte benefice in tratarea bolilor de rinichi si de ficat, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic. Dupa unii , oul de prepelita ar diminua cantitatea unor anticorpi din organism (imunoglobina E) responsabili de aparitia reactiilor alergice.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.729
    e uite ca n-am stiut. sa-mi fie rusine ! maine ( defapt azi daca va uitati la ora postarii mele ) ma duc direct la Cora
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita lavy_david's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    26
    si eu i-am dat de 2 ori pana acum ou de prepelita
    i-am facut omleta din 2 oua...
    o sa incerc sa ii dau mai des...macar de 2 ori pe sapt
    interesanta cura aceea cu oul de prepelita pus in lapte si un pic miere
    pot sa ii dau si eu?
    are 13 luni

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    Scuze ca te contrazic Carmen dar cum sa dea anemie?din contra este un remedoiu des utilizat pentru a trata anemia....Oul de prepelita contine de 8 ori mai mult fier decat un ou obisnuit de gaina...numai ca la inceput cand vreti sa i faceti pentru prima data aceasta cura, trebuie sa testati reactiile copilului, sa nu faca vreo reactie alergica....

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    Ma contrzic singura, dar stiu ca are mult mai mult fier decat oul de gaina...mai bine scrie pe google, despre proprietati si ce contin....

Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Fetelor scuze din suflet.Am incurcat eu nitel borcanele,gandesc mult prea rapid si ineficient.Ioana, sg ca asa este, dar acum imi dau seama, ca vroiam sa zic de laptele de capra.Ca sa vezi ce inseamna sa fi batut in cap.Rad acum de una sg cat sunt de toanta.
    SCUZE INCA O DATA!!!!!

Floricica Senior iubytzik22's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    2.946
    MAi fetelor poate ca asa este cum spuneti voi cu toate ca eu una nu as bea poate lu fii miu i-as da eu nu suport sa stiu ca e crud.Apoi in comert nu stiu cat de naturale ar fi ouale de prepelita cu siguranta ca au un aport nutritiv destul de bun pentru organism insa as prefera sa fie naturale si nu luate din comert.Eu ii dau oua proaspete de tara la baiat.Apropo ati auzit de galbenus de oua frecat cu putin zahar si dat la copii de 1 an si ceva?Ca strabunica baiatului mi-a zis sa ii dau asa .Cica e fff bun....Apropo faza dura scz pt offf topic....mamaia ca asa ii zic eu ii dadea la baIAT galbenus de oua el manca si ce ii placea si ma strambam eu....:)))