Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.854
    fetita mea nu s a trezit niciodata la 7-8 numai la 10-12 dimineaza cand se trezeste papa iaurtel sau branzica de vaci,apoi la 2 ciorbita si musai 120 ml de lapte dupa 30 min apoi nani de la 15-17 apoi papa felul doi plus junk fuduri-biscuitei,saratele apoi laptic sila 22-23 150 ml lapte la 1-2 noaptea cere lapte iar 150ml apoi la 5 dim si la 8 fara sa se trezeasca doar cere papa...ma gandesc ca papa prea mult lapte amincercat sa i dau cereale seara sau mancarica solida mai consistenta dar se zvarcoleste in pat de parca o doare burtica oare ar trebuii sa o trezesc la 7-8 dim? e normal sa doarma asa tarziu? si sa pape asa mult laptic? 1 cutie de nan junior la 2 zile are 1 an si 7 luni

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    Si eu ma confrunt cu aceeasi situatie. Baiatul meu are 9 luni si bea aproape 1 litru de lapte(Humana)pe zi(in conditiile in care se trezeste si noaptea de 2 ori).Ii dau si mancare solida, fructe,cereale si iaurtel. Multa lume zice ca este perfect ca bea asa mult lapte pentru ca multi copii la varsta lui beau f putin sau deloc. Voi ce parere aveti?

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Este FOARTE mult lapte! Cel putin o cutie de nan la 2 zile?? A mea mananca una pe saptamana in conditiile in care nu papa decat lapte si urme fine de fructe,daca ar manca bine nu stiu daca ar bea mai mult de 150 ml pe zi! Incercati sa-i dezobisnuiti,ideal ar fi in jur de 500 ml pe zi,in rest mancare solida!

In privinta somnului,nu vad vreo problema,ii place ei sa doarma,in timp o sa-si regleze somnul,unii copii dorm mult,altii putin . A mea la 7-8 dimineata e in picioare si rar doarme ziua 1-2 ore,in rest se culca abia noaptea la 21-21.30!
    Adevarul este rareori pur si niciodata simplu.

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    239
    Al meu are 1 an si 3 luni si mananca o cutie de lapte la 2-3 zile, depinde. Asta pe langa mancarea obisnuita solida si sucul de fructe dupa fructele de la ora 10, numai ca nu se scoala noaptea, aici nu ma pricep. Si e un copil normal, nu e gras, desi are 14 kg, s-a subtiat foarte mult, deci mai sunt astfel de cazuri, cred ca e OK. Ce sa fac, sa il tin la regim la asa o varsta? Atata vreme cat nu e supraponderal si nu il doare nimic, e vioi, doarme ziua de doua ori, eu consider ca e ok, asa ca faci cum consideri si tu

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.804
    Poate daca ai reusi sa-i scoti laptele din timpul noptii nu ar mai fi prea mult si oricum, noaptea e bine ca stomacelul sa faca o pauza de macar 8 ore... Medicul vostru ce zice? Intr-un fel mi-as dori ei eu sa bea si fata mea mai mult, dar ea bea cam 300 - 400 ml/zi (foarte rar 500) si doarme ca fetita Anissiei, de pe la 21 - 22 pana pe la 7 - 7:30 iar ziua 1 - doua ore
    Eu cred ca mananca bine fetita ta, iar daca ea atata lapte vrea in perioada asta, ce poti face? Poate ca unele fete sunt invidioase pe tine pentru ca iti mananca fetita bine :P De a mea trebuie sa ma rog mereu, chiar daca ii este foame, face numai mofturi si este de aceeasi varsta cu fata ta...
    Lilypie Fourth Birthday tickers
    Mami Cristina (20.03.1984)
    Tati Liviu (30.01.1983)
    Copilas poznas Daria - Gabriela (21.04.2008)

Floricica Nou Venita elaley's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2009
    Postari in forum
    7
    Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Baietelul meu are 1 an si 5 luni si bea aproape un litru de lapte pe zi, dar el bea 250 ml inainte de somnul de amiaza si noaptea se trezeste cam de 3 ori si bea lapte. El mananca bine in timpul zilei mancare solida, adica are 3 mese principale si 2 gustari intre ele. Insa din ce am citit la varsta lui ar trebui sa bea doar 500ml de lapte. Am incercat sa ii inlocuiesc laptele cu cereale dar le gusta si apoi azvarle sticluta. Nu stiu cum l-as putea dezobisnui pentru ca daca nu ii dau lapte face scandal.

Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    239
    Nu intelg de ce sa vrei sa ii iei lapticul, atata vreme cat mananca si mancare solida normal. Chiar nu inteleg

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Tocmai pentru ca mananca f bine mancarea solida nu are nevoie de atata lapte...e foarte mult !! Daca copilasii se alimenteaza corespunzator,un litru sau mai mult de lapte pe zi mi se pare enorm de mult..mai ales daca mai papa si iaurt,branza pe langa!

Dar voi faceti cum va dicteaza sufletul..Ganditi-va insa..daca v-ar cere non stop dulciuri le-ati da doar pt ca cer?? Invatul are si dezvat...parerea mea! Jumatate de litru de lapte pe zi este arhisuficient pentru un copilas care papa mancare solida! Daca le mariti stomacelul de mici vor avea probleme pe viitor!
    Adevarul este rareori pur si niciodata simplu.

Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    239
    Ai dreptate cu dulciurile, nici nu se pune problema la dulciuri, chiar si cu copiii mai mari, insa aici e vorba de copilasi mici si de lapte. Sunt prea mici ca sa nu le dai laptic cand cer lucrul asta, nici nu vreau sa imi imaginez sa ceara iar eu sa ii refuz asa ceva. Inseamna ca simt nevoia de lapte. Oricum 3 biberoane pe zi la 1 an si 3 luni, cum e la noi, nu mi se pare mult si nu mi-a interzis nici un medic. Sanatate multa tuturor

Banned Floricica Debutanta andreea2929's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2008
    Postari in forum
    936
    Din cate stiu eu consumul excesiv de lapte poate duce la aparitia unor anemii feriprive,din cauza continutului scazut in fier si vitamina C.La varsta asta 500-600ml ar fi cantitatea ideala.
    Mi se pare exagerat sa bea lapte de trei ori pe timpul noptii,atunci cand stomacelul ar trebui sa fie in repaus.Incearca sa-i inlocuiesti laptele cu apa sau ceai,cu siguranta va face scandal,dar cu rabdare il vei dezobisnui.Important e sa nu cedezi tu si sa-i dai lapte cand vezi ca plange.Cum spunea si anissia,marirea capacitatii stomacale a unui copilasi poate avea efecte neplacute.

Banned Floricica Debutanta andreea2929's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2008
    Postari in forum
    936
    Momentan fetita mea bea lapte doar dimineata si seara(cate 225ml formula),mananca un iaurt zilnic si uneori branzica cu fructe.I-am scos masa de noapte destul de tarziu(cam la 10 luni),nu a fost usor,dar intr-o saptamana am reusit.