Like Tree1Likes

Introducerea laptelui de vaca

Ultimele discutii din forum
    Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    uite astea erau metodele naturale pe vremuri impotriva exploziei demografice ...
    ceiut de tei de mititel ... si baietu' nu se mai scoala macar pan'la'nsuratoare ...
    ...
    continuam pe formula dupa un anisor ... rezulta baieti vigurosi si bunici la 30 de ani
    :)
    ce ne facem?

Floricica Nou Venita yuliaphro's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    3
    am o fata de 1 an si 11 luni si ii dau lapte praf milupa stiu ca se da pana la 3 ani

Floricica Nou Venita lauramn's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    10
    se pare ca trebuie sa ramanem la laptele nostru praf pana pe la 1 an, andrei are 9 luni jumate si ma gandeam cam de cand sa-i dau lapte de vaca si vad ca unele mamici spun ca de la 1an... am pe cineva care ii de de la 5 luni combinat cu ceai de tei, nu cu apa fiarta cum am citit sau altfel, ceaiul e cel mai bun... iar chestia cu indulcitul, eu ii pun sirop de brad in ceai, in lapte nu vad rostul indulcirii mai ales in laptele praf

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    eu de la 1 an l-am trecut pe lapte de vaca,il dateam diluat cu ceai si saracutul nu se satura,cand i-am zis pediatrei a zis sa il dau asa cum e ca e mare,cica se da diluat numai sub un an
    Lilypie Kids birthday PicLilypie Kids birthday Ticker

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    eu ii dau si acum si ii merge foarte bine.ii place si nu are nici o treaba cu proteina din lapte(se mai vorbea odata de asa ceva)
    nascut intr-o zi mare.8 MARTIE 2008.mamica CORY si taticul VALY il iubesc enorm

Floricica Nou Venita oana.daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2013
    Postari in forum
    4
    laptele nido este bun pentru fetita mea de 1 an si 1 saptamana? eu ii dau nan3 si as vrea sa-i dau nido? este bun?

Floricica Nou Venita gabriela81's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2012
    Postari in forum
    17
    Buna.Si eu am o fetita de 1 an si 2 luni si de la varsta de un an am inlocuit laptele praf(milupa-am papat noi) cu laptele de vaca. Primele 2 saptamani l-am diluat astfel la inceput din cei 180 ml pecare ii bea fetita mea 40 ml era apa plata,usor usor am pus mai putina apa ,cam la 3 zile ,pana am renuntat de tot la apa.La inceput am avut probleme ,cam 3-4 zile fetita s-a constipat dar am revenit la normal.Mentionez ca fetita mea inca papa si san. Succes.
    SilviaPopa likes this.

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    Eu i-am dat fetitei mele, Timeea (2 ani si 1 luna), pana la 1 an lapte praf si san. Apoi dupa 1 an am inceput sa ii dau lapte din comert. Mie, sincer, nu mi-a placut niciodata laptele "de la bunica" . Eu tot timpul l-am cumparat din supermarket. Dintr-ala i-am dat si Timeei, cumparat.
    Zuzu a avut un gust bun, si am cautat sa ii iau doar cu grasime scazuta. :)

Floricica Nou Venita miruna.maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2016
    Postari in forum
    6
    buna, stie cineva care este diferenta dintre laptele de vaca si branza si de ce branza se introduce mai devreme decat laptele de vaca?

Floricica Nou Venita mariuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    11
    Cam ce cantitate de lapte de vacă de tară ar trebui să bea un copil de doi ani jumate. Dar de lapte de capra ce spuneti. Cică cel de capră rosie ar fi bun pentru plămâni ati auzit despre asa ceva?
    Stiu ca trebuie diluat când e mititel si treptat ajuns la se da simplu. Pentru că altfel se poate face intoleranta la lactoza. Am o cunostinta care a pătit asa cu fetita si acum poate bea doar de capră. Dar numai foarte putin. O linguriță două crescând treptat cantitatea.
    Mă întreb la vârsta de doi ani jumate a fetei mele mai trebuie sa îl diluesc sau nu?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!