Like Tree1Likes

Copil fara pofta de mancare

Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    exact si eu patesc cu rebeca asa, nici apa nu vrea de buna voie decat extrem de rar.....astept sa se faca mare, sa priceapa. vad ca ati trecut prin asta...mi-e teama sa nu aiba vreo carenta de ceva, desi cred ca deja are. o sa merg saptamana viitoare la analize sa ma linistesc si apoi promit si eu ca nu papa, asta e, macar sa stiu ca e ok.
    Apa nici Antonia nu bea decat daca mananca ceva sarat,probabil si pt ca laptele ii tine si de foame si de sete.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    noi suntem in club demultttttttt............
    mancare e lux la noi.
    baiatul meu are 1.3 luni si de pe la 8/9 luni suntem asa,
    cheile,telefonul.........am trecut de stadiul asta...........suntem cu laptop,cu c.d/uri......cu desene si maimutarii....
    acu am ajuns la Dansul Pinguinului...........la noi povestea dureaza ca asa lam obisnuit.
    sa vedem cand va merge la cresa daca se va schimba ceva,
    Va doresc o mareeeee pofta de mancare..........oricum tu mamica nu te mai stresa ca bebe simte imediat si te refuza cu zambetul pe buze,,,,,,,,,apoi trebuie muuuuulta rabareeeeeeeeee!

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    rabdare, da....insa uneori simt ca ajung la capatul puterilor. om trece si peste asta!
    Lilypie - Personal picture
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cu siguranta aceasta perioada grea va trece , dar copii mofturosi de mici tot mofturosi raman .Pitica mea are 5 anisori si tot face mofturi si are zile cand refuza sa pape! Rabdare mami si nu te stresa daca micutul nu este bolnavior si nu are carente de vitamine!

- Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Nou Venita silvia's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2005
    Postari in forum
    1
    buna am un baietel de 21 luni si e la fel mananca foarte putin iamfacut toate analizele si nu are nimic are 10kg, 85 cm. in schimb are multa energie alearga foarte mult

Floricica Nou Venita berehoimarina's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2011
    Postari in forum
    1

Nefericire

Da, eu am o fetita de 5 anisori si de la virsta foarte mica am avut aceeasi problema. Medicii ne spuneau ca avem malnutritie. Am fost si la gastrolog , care ne-a recomandat sa tinem o dieta (sa consumam produse fara gluten: sa excludem pastele fainoase, piinea cu drojdie, cerealele...) de jumatate de an dupa care copilul meu a inceput sa manince foarte bine. Acuma suntem iar in aceeasi dilema si nu stim ce sa mai facem

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    18
    Nu e bine,alimentatia este foarte importanta pentru cresterea lor, mai ales ca este binesa ne asiguram ca sunt mereu sanatosi si sa prevenim problemele. Incercati sa-idati ceta o lingurita de miere naturala dimineata, este un truc pe care ilcunosc de la mama mea, care spunea ca mierea este licoarea sanatatii. Nufolositi, insa, orice miere, unele sunt contrafacute, mai bine o incercati pecea 100% naturala. eu asa ii dau copilului meu si sesimte foarte bine, are si pofta de mancare.

Floricica Nou Venita mariuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    17

Foarte interesant

Văd că sunt foarte multe mămici care se confruntă cu aceeasi problema pe care o avem si noi. Slăbuta de fel , poftă de mâncare uneori cam lipseste, cu toate că este foarte vioaie , aleargă , nu sta o clipă locului , mă cert mereu cu ea sa nu faca gălăgie măcar cand doarme fratiorul ei. Cu toate ca are zile cand mănâncă bine: dimineață pe la opt două feliute mititele de pâine cu branzica topită sau o felie de cascaval,pe la zece niste măr ras cu biscuiți sau măr feliuta; la prânz mâncare felul doi intotdeauna cu carne (la ea carnea nu lipseste ii place mult); pe la patru dacă se scoală din somnul de după amiază ceva măr sau biscuiți(încerc să nu îi dau decat dacă nu vrea să mănânce altceva) . Iar seara mâncare felul doi ce mâncăm noi sau uneori un iaurtel.
    Astea sunt zilele alea bune.Seara la culcare mănâncă indodeauna cel putin un biberon de lapte. Si pe la unu noaptea mai mănâncă un biberon de lapte.
    In zilele alea rele mănâncă doar laptele de seara si de noaptea. Am incercat să îi reduc dulciurile la minim ( era invaţată de socrii mei sa mănânce dulciuri in prostie in ideea ca are nevoie si de zahar in sânge. in mod normal nu maş stresa prea mult de asta mică dar soacra mea ma toacă intotdeauna la cap sa ii dau vitamine, ca asa a dat si ea la copii ei.
    Si apoi i se pare ei câteodată ca eliza este anemică, pai daca ar fi anemică nu ar mai urca pe scări intro viteza de nu o pot prinde din urmă , parcă ar avea motoras la picioare.
    Modificata de mariuzzza; 24.03.2017 la 14:53:12.

Floricica Nou Venita mariuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    17
    Poanta cea mai buna este ca de multe ori ea mănâncă cel mai bine cand nu e ea acasă. Acum sâmbătă va pleca in romania si pentru trei luni nu voi mai avea interferente prea mari in ceea ce priveste alimentatia ei. Speram in bine as vrea sa nu ii dau vitamine doctorul de aici mia zis ca nu are nevoie dar nu prea vrea sa inteleaga.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!