Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina.s's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    23
    Au trecut deja aproape 2 saptamani de cand am terminat cu enterocolita insa suntem tot la regim. Pediatrul a zis sa il mai tin inca 2 saptamani la regim insa mi-e teama ca va da in diaree pt ca deja nu mai are decat un ascaun pe zi tare de tot. Ce sa fac? Sa merg in continuare pe regim?

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Buna Alina. Sincera sa fiu o luna intreaga de regim dupa enterocolita mi se pare foarte mult timp. Cred ca vroiai sa spui ca va da in constipatie. Incearca sa consulti si alt medic, sa vezi ce iti recomanda.
    Ruxi si printesele roz
    Lilypie Kids Birthday tickersLilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.729
    ei na, asta e culmea. e prima data cand aud asa ceva. auzi , o luna regim? da ce a facut frate ??? exagerare. parerea mea. de medic. in fine. ii dai cat-de- cat un regim, daca e ok exprimarea asta. adica nu o sa sari pe copil cu mancaruri "grele". dar are 1 anisor, oricum nu prea vad ce mancaruri grele i-ai putea da la varsta asta daca nu s-ar pune problema unui regim. nici una ! bun, deci, mancare in cantitati mici, dese, nu fortat, nu greu, in nici un caz prajit sau greas, un pic mai putine fructe crude sau legume care ar putea fermenta si gata !
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita vickis's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    5
    Buna! Este foarte mult 1 luna! Enterocolita a fost o forma mai grava, cu rotavirus prezent? Daca nu nu este necesar atat de mult regim si nici medicatie. Sanatate

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Si mie mi se pare f. mult, Toni a facut enterocolita si mai ca nu am ajuns la infectioase de urata ce a fost, dar dupa trei zile ea a cerut de mancare si i-am dat ce a dorit ea, adica painica cu unt si telemea dimineata, apoi supica cu galuste la amiaza si macaroane cu branza seara, nu mi s-a parut un pericol si nici nu a fost. Poate ca totusi depinde si de copilas...
    M.Rascu

Floricica Nou Venita mamica_noni's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2010
    Postari in forum
    10
    Buna, din cate stiu trebuie sa fii atent tot timpul cu asa ceva. Ca sa nu ai probleme poti sa ii dai sa manance normal, iar dupa fiecare masa sa ii dai cate o lingurita de orez fiert simplu in apa. Asa nu vei avea probleme.Toate fructele, legumele, etc trebuie spalate foarte bine. Oricum, la enterocolita nu poate manca nimic crud, iar fructele trebuie fierte sau coapte. Trebuie sa fii atenta si pentru ca mai tarziu sa nu reapara. Sunte medici care recomanda regim, minim jumatate de an la pacienti, pentru a fi siguri ca nu mai sunt probleme si nu reapare. Si sa nu ii dai sucuri sau apa minerala acidulata.Daca te temi de constipatie, poti incerca fructe coapte sau compoturi facute de tine fierte bine. O sa vezi ca ajuta.Mult succes.

Floricica Nou Venita mamica_noni's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2010
    Postari in forum
    10
    Apropo, am uitat sa iti mai spun, ca nu trebuie sa te sperii nici daca are scaun o data la 2-3 zile. Nu este nici o problema.