Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Exclamatie Remedii naturiste pentru tuse la copii

Suntem in plin sezon de viroze si sunt sigura ca tusea nu o sa ne ocoleasca copii , mai mari sau mai mici. De aceea imi doresc sa impartasim cat mai multe tratamente naturiste .
    CEAIUL DE CIMBRISOR - este foarte bun pentru tuse , raceli , bronsite dar si paraziti intestinali . Indulcit cu miere de albine este un tratament eficace pentru tuse folosit atat de adulti cat si de copii . Cimbrisorul mai este denumit si "antibiotic natural".
    Ceaiul de ceapa - 2 cepe se strivesc cu tot cu coaja si se pun la fiert in apa 500ml , dupa ce apa scade la jumatate 250 se lasa sa se raceasca si se adauga miere de albine si se administreaza copiilor 1-3 lingurite pe zi.
    Ceaiul de busuioc - are actiune antibiotica , antimicrobiana , antitusiva si expectoranta si este si un foarte bun calmant atuncii cand copilul este agitat.
    Ceaiul de tei - ajuta in tratarea afectiunilor respiratorii , ajuta organismul sa lupte impotriva infectiilor , in caz de febra daca se bea caldut , organismul transpira mai mult iar febra scade , este un bun calmant.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Aceste ceaiuri m-au ajutat enorm atunci cand fetita mea a fost racita sau a tusit , deci va asigur ca sunt foarte bune si cu siguranta o sa va fie de folos . Sanatate

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    595
    Pe noi ne-a ajutat mult siropul de patlagina.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Siropul de patlagina si siropul din muguri de brad cu propolis sunt foarte bune .

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.421
    As completa cu faptul ca nici un lichid nu se bea fierbinte, ci caldut!
    Foarte bun pentru calmare este lapticul indulcit cu miere de albine.
    Din categoria leacuri babesti: cartofi curatati, nespalati, taiati felii, asezati pe o batista sau esafra, stropiti cu alcool sanitar sau cu otet in caz de febra pusi la gat ei eventual pe piept, depinde de unde vine tusea, si apoi infofoliti cu un fular, tinuti asa minim 2 ore. Face minuni, mama mi-a tratat asa durerile de gat si tusea dintotdeauna, si eu singurica tot asa ma tratez si la bebe la fel am de gand sa procedez.
    Sanatate multa si sa nu avem nevoie de nici un tratament!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si sarea grunjoasa incalzita si bagata intr-un saculet , pusa pe piept ajuta la fluidizarea si eliminarea mucozitatilor si calmarea tusei.

Floricica Nou Venita mariposa2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de je_ramy Vezi mesajul
    As completa cu faptul ca nici un lichid nu se bea fierbinte, ci caldut!
    Foarte bun pentru calmare este lapticul indulcit cu miere de albine.
    Din categoria leacuri babesti: cartofi curatati, nespalati, taiati felii, asezati pe o batista sau esafra, stropiti cu alcool sanitar sau cu otet in caz de febra pusi la gat ei eventual pe piept, depinde de unde vine tusea, si apoi infofoliti cu un fular, tinuti asa minim 2 ore. Face minuni, mama mi-a tratat asa durerile de gat si tusea dintotdeauna, si eu singurica tot asa ma tratez si la bebe la fel am de gand sa procedez.
    Sanatate multa si sa nu avem nevoie de nici un tratament!
    multumesc ptr sfat, o sa incer laptele indulcit cu miere de albine, sper sa ii placa gustul si sa nu i se pare in vre un fel . noi avem bronsita ... tuseste de 2 zile si am inceput tratament cu amoxil si ventolin . :(

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.846
    Sunt foarte folositoare sfaturile voastre multe mamici ar trebuii sa ia aminte si sa nu mai apeleze la siropele care in timp fac rau la imunitatea copilasului-natura are remedii la orice boala!

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.421
    Citat Postat de mariposa2011 Vezi mesajul
    multumesc ptr sfat, o sa incer laptele indulcit cu miere de albine, sper sa ii placa gustul si sa nu i se pare in vre un fel . noi avem bronsita ... tuseste de 2 zile si am inceput tratament cu amoxil si ventolin . :(
    in cazul asta insista cu cartofei la gat si pe piept si sare grunjoasa incalzita pe piept, ai sa vezi cat de bine fac. Cel mai indicat este sa le folosesti de la primul semn, rau nu fac in nici un caz.
    Sanatate multa!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    737
    Un alt remediu este ceaiul din flori de tei, o frunza de dafin,3 nuci spalate si sparte ce se fierb intr-o cana de apa,lichidul rezultat se strecoara,se indulceste cu miere si se bea caldut,in paralel se pun pe piept sara calduta(intr-un ciorapel pui sare grunjoasa si apoi pui pe piept).Sanatate!

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Multumesc tuturor pentru sfaturile date :)