Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dobreiolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    1
    Am o fetita de 3 ani si 5 luni. Adeseori seara se plange ca o dor piciorusele, gamba si coapsa. Am fost la medicul de familie, dar nu ne-a putut lamuri.

Durerile de crestere apar la nivelul genunchilor, dar ea se plange de muschi. Am totusi o banuiala, ca incearca doar sa atraga atentia ca sa nu plec de langa ea dupa culcare. De unde pot sa-mi dau seama daca vorbeste serios sau bazaie ca sa fie in centrul atentiei(avand si un fratior mai mic). Vreau si eu niste sfaturi...

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Chiar daca este o durere somatica, a picioarelor, chiar daca este o cerere de atentie, fetita are nevoie de ajutor. Adica nu se plange "degeaba". Puteti sa mai consultati un medic, sa observati daca aceasta durere mai apare si in alte momente ale zilei, daca o impiedica sa faca anumite miscari etc. Daca mai apar si alte durei sau plangeri ale ei, este posibil sa fie vorba de o somatizare adica suferinte fizice dar cu cauze psihice. Asta inseamna ca o doare desi fizic nu are nimic. Nu inseamna ca minte, nici ca se preface.
    cpap.anca@gmail.com
    Centrul de Psihologie

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    si eu patesc la fel cu Robert.Dar el se trezeste noaptea din somn si plange ca il dor piciorusele.Il masez pana adoarme.Nu am crezut ca poate fi o problema pentru ca el toata ziua este in miscare,alearga,nu ii stau piciorusele o secunda.Am crezut ca asta este cauza.Mai bine merg si eu cu el la doctor sa nu fie ceva.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita crinatopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2006
    Postari in forum
    82
    buna ziua
    fetita mea are 3 ani si jumatate, acum o luna se plangea de faptul ca o dor tare picioarele, am auzit pe la bunici si matusi ca ar fi dureri de crestere, deasemenea si alti parinti mi-au spus ca si copii lor au astfel de probleme. sincer si eu am fost copil , dar nu-mi amintesc de astfel de dureri, iar zicala dureri de crestere mi se pare aberanta. Problema este ca reumatismul se instaleaza la varste f fragede. Copii nostri se confrunta cu o imunitate tare scazuta din cauzaproduselor de tot felul care au invadat piata, si oricat as ncerca sa le protejez , ma tem ca tot nu sunt f eficienta.
    Posibil sa doreasca sa atraga si atentia, asta am patit-o in primele saptamani de camin cand tipa ca o doare piciorul, dar mi-am dat seama ca minte intrucat uita adesea care picior o doare. momentan s-au incheiat aceste probleme, dar nu se stie niciodta ce idee ii mai vine
    Caminul a schibat-o f mult
    in cateva saptamani s-a schimbat complet si astazi, multumesc lui Dumnezeu am un copil model cu care discut orice, inclusiv cine mai este printesa cui. Au relatii sentimentale si tre sa recunosc ca nu le lipseste imaginatia, dar asta este cea mai frumoasa perioada a copilariei k mai tarziu...stim toti ce urmeaza
    onuta 29 11 2004, lorena andreea 29 05 2007

Floricica Nou Venita maximadrianghe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    13
    TOT ASA SUNTEM SI NOI CU DURERI DE PICIOARE MAI ALES DE GENUNCHI DAR DOCTORITA DE FAMILIE NE-A SPUS CA E NORMAL...NU STIU CAT DE NORMALE SUNT ACESTE DURERI,PT CA NU CRESTEM ASA DE MULT PE CAT NE PLANGEM DE DURERE. INCEPEM SI NOI GRADINITA SI NU STIU CUM O SA NE DESCURCAM, CA FARA MAMA E CAM GREU SA RAMANA LA GRADI
    BIENCUTZA

Floricica Nou Venita maximadrianghe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    13
    Am o fetitza de 2ani si 10luni.Adeseori face niste crize de personalitate cand e in grup de nu m-ai stiu ce sa fac cu ea ,ca nu merge nici cu bine nici cu rau,plange isteric si cateodata de bate si de pamant.Ati m-ai patit asa careva? Vreau niste sfaturi, mentionez ca e primul copil si stam si cu bunicii.
    BIENCUTZA

Floricica Senior istratililiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2008
    Postari in forum
    2.886
    draga mea cred ca deja ti-ai raspuns singurica la intrebare asa e cand e iubita de toata lumea si are sprijin.si eu am patit la fel dar le iubesc atat de mult incat am ajuns sa cred ca asa sunt copiii si ca au timp sa se schimbe cand vor mai creste.pupik
    Lilypie - Personal pictureLilypie Angel and Memorial tickersLilypie - Personal pictureLilypie Angel and Memorial tickers

Floricica Nou Venita mitoni's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2008
    Postari in forum
    1
    La fel am patit si eu cu baietelul meu de 4 ani. se plangea de dureri de genuchi ,mai ales sera .Am fost si eu la med. de fam. si mi-a spus ca nu are nimic sa stau linistit ca-i normal........nu stiu de ce este asa normal.Intr-un final am ajuns si la eforie sud la renumitul dr. de oase Nicolaescu. acesta ia facut f multe investigatii si nu are nimic inter la oase . Mia dat vigantolete tablete cu recomandarea de ai da 1 pe zi in lunile cu '' R'' PANA LA 16 ani.A insistat sa-i dau pana la aceea varsta spunandu-mi ca med. de fam. stiu acest lucru dar nu o recomanda . OARE DE CE?

Floricica Nou Venita laura20's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    7
    si pe baietelu meu il dor piciorusele ce fac ca se trezeste din somn si plange nu stiu cu ce sa il mai linistesc

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Imi amintesc ca si pe mine ma dureau genunchii iar bunica-mea imi facea masaj , tare bine mai era. Andrei imi cere sa-i fac masaj inainte de culcare si se incheie intotdeauna cu masaj la picioruse, il relaxeaza atat de tare ca nici nu se misca.
    Andrei & Carmen

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    buna, din nou! vad ca nu a mai trecut nimeni pe aici de anul trecut. am revenit eu, de data asta cu problema in dinti. de cateva zile ne confruntam si noi cu aceasta "durere de picioare". problema este ca difera putin fata de ce stiam eu, nu il dor articulatiile ci muschiul pulpei. ieri dupa somnul de pranz de abia s-a miscat atat de tare il durea. am mers la farmacie si am luat o crema din plante pentru dureri musculare dar nu m-a lasat sa pun mana. stiti ceva despre aceste dureri musculare la copii? m-ar ajuta foarte mult sfaturile mamicilor ai caror copii au trecut prin asa ceva.
    Andrei & Carmen