Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florym's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    22
    eu am un baitele de 3 ani jumatate si nu ii dau prea multe in afara de ceaiuri cu de toate si lamaie...plus un sirop Imunice care stimuleaza natural imunitatea. In rest mai nimic...:D
    Nici un vaccin..nimic altceva..:D
    Multa sanatate!
    Stoian

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Depinde f. mult de copil. Unii reusesc cu cateva siropuri sau ceaiuri, la altii trebuie mai mult.
    Fi-mea a luat o gramada pt. imunitate, de la Imunobaby la Septilin, Lantigen B, Luivac oua de prepelita, laptisor de matca etc., toate recomandate de pediatru si luate in timp, normal.
    Acum, dupa Luivac, ii dau o data pe sapt. oscillo si stam destul de bine (deocamdata).
    Tot pediatrul spune ca pt. fortificarea organizmului trebuie mancate multe fructe si legume, facuta miscare in aer liber, dusuri cu clatire la final cu apa calaie etc.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Daisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita sanatateee's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    2
    Eu cred ca imunitatea tine foarte mult si de mediul in care creste copilul, ma refer la mediul natural; am observat ca, copii crescuti in zone de munte sau chiar in localitatile din preajma bucurestiului ce au in jurul lor padure, rezista mult mai bine la bolile de sezon; cred ca mai conteaza si mostenirea genetica a copilului.
    Noi am folosit siropurile naturiste pe baza de echinaceea, minimartienii si ceva de genul bronhovaxon nu stiu exact denumirea, administrat inainte de inceperea gradinitei, dar nu pot sa zic ca a ajutat ....
    Racelile/gripele luate de la gradi au fost cu mult mai dure face de ce eram noi obijnuiti inainte de inceperea gradinitei.
    Speram intr-o auto imunizare si continuam si cu minimartienii in toata perioada rece.

Floricica Nou Venita gcarpusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    1
    La noi a mers cel mai bine cu mierea de Manuka. Are proprietati antibacteriene deosebite si stimuleaza sistemul imunitar- o fac numai albinutele din Noua Zeelanda din floarea de arbore de Manuka. O prietena din Londra mi-a adus la inceput, insa acum se gaseste si la noi la www.manuka.ro.

Alex al meu facea lunar o raceala serioasa de ajungeam la urgente de multe ori din cauza febrei ridicate. De aproape un an de cand am inceput sa ii dau o lingurita de miere de Manuka in laptele cu cereale de dimineata, nu am mai avut nici o problema- racelile au trecut doar cu nasul curgand putin si un stranut, doua.

E drept ca e scumputa, insa luand in calcul stresul si noptile nedormite de care am scapat, e o investitie foarte buna. V-o recomand cu toata caldura.

Floricica Nou Venita coacaznegru's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    6
    Coacazele negre reprezinta o sursa naturala de vitamine , minerale , antociani si alta substante importante pentru sanatatea dumneavoastra . Vizitati siteul www.coacaznegru.com pentru a va convinge . Mai cernite si mai uratele in comparatie cu fragii si zmeura, lipsite de aroma si straluciri rubinii, coacazele negre sunt o veritabila Cenusareasa a naturii. Abia la sfarsitul povestii, cand printul le asaza in picior pantofiorul, arata ce comori se ascund sub infatisarea lor reculeasa.

Putine alte alcatuiri ale firii au atata forta de-a vindeca. Coacazele negre contin un numar impresionant de minerale si vitamine, intre care vitamina C intr-o forma care se dovedeste a fi cea mai stabila dintre toate fructele, rezistand la caldura si oxidare. In plus, este singurul fruct de padure care contine ulei volatil intr-o proportie destul de mare, un ulei cu miros mai putin placut, dar cu efecte cu totul deosebite. Coacazele negre, folosite mai ales ca pulbere, revitalizeaza rapid organismul, ajuta la reechilibrarea metabolismului, normalizeaza activitatea nervoasa, maresc acuitatea vizuala, elimina anemia, favorizeaza procesele de crestere si refacere, maresc imunitatea naturala a organismului. Dintre cele peste 50 de boli si tulburari tratate cu ajutorul lor mentionam:

Anemie - sucul, la fel ca si pulberea de coacaze negre uscate, stimuleaza formarea hematiilor si compenseaza deficitul de fier. Se bea zilnic o cana de suc pe stomacul gol sau se ia o lingurita de pulbere de trei ori pe zi. O cura dureaza 2-3 saptamani.

Oboseala vizuala, miopie progresiva - coacazele negre, fructele si frunzele, cresc acuitatea vizuala (inclusiv cea nocturna), favorizeaza corectarea anumitor deficiente ale vederii. Se fac cure indelungate (3-6 luni) cu pulbere sau cu macerat de coacaze negre.

Cresterea la copii - coacazele negre crude, la fel ca si sucul, stimuleaza formarea tesuturilor, a oaselor mai ales. Se consuma zilnic 100-200 g de coacaze negre sau se bea un pahar de suc. In afara sezonului, se ia inainte de fiecare masa jumatate de lingurita de pulbere de coacaze negre.
    www.coacaznegru.com

Floricica Nou Venita iftode_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2010
    Postari in forum
    6
    Pentru cresterea imunitatii dati copiilor kids green. Contine vitamine, minerale, atioxidanti, amestec complex de plante pentru cresterea imunitatii ( din care face parte extractul de echinaceea, ciupercile maitache, ciupercile reishi, laptisor de marca, etc), amectec probiotic, ( amestec de bacterii intestinale benefice ), amestec de super alimente ( spirulina organica, broccoli, frunze de alfalfa organica, tulpini de orz organic, pulbere de spanac organic, fiind o adevarata "bomba" alcalina), amestec de fibre ( fibre de mar, seminte de in tarate de orez), amestec de plante medicinale ( ginseng siberian, radacina de papadie, fructe de paducel, radacina de ghimbir, frunze de anghinare, tulpini de coada calului, radacina de lemn dulce, seminte de armurariu, ginkgo biloba). Sunt pastile masticabile cu gust foarte bun. Este un super produs. Amanunte pe mes iftode_l

Floricica Nou Venita colnago's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2010
    Postari in forum
    6
    Decind consumam bautura bioactiva Tahitian Noni nu mai avem probleme de sanatate, fetele mele nu s-au imbolnavit de ani de zile

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Ei i-am dat Septilin cu rezultate bunicele, pana cand am descoperti Esberitox, un medicament naturist, din echinaceea si tuja si care se gaseste in farmacii . Stiu ca este nemtesc si ei il iau de vreo 50 de ani, acum este si la noi si au si un site in limba romana: Esberitox N Tablete. Il pot lua si copii mici si gravidele. Se da ca adjuvant in raceli (scurteaza durata raceli) pe langa tratamentul obisnuit, dar mai ales se paote face un tratament de imunizare inainte de sezonul rece, de inceperea gradinitei.... De cand il ia Matei (are 4 ani) raceste mai rar si daca raceste face o forma foarte usoara....

Floricica Nou Venita ellyssa74's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2
    la noi slabeste organismul,cu rybomunil si nu numai o sapt la gradi o luna acasa,polipii sunt scosi,asa nu imi racesc copii,suntem in al 2 an de gradi,astept sfaturi pe ellyssa74@yahoo.com