Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Povestile Copilariei

Dragele mele cu toate avem povesti care ne-au marcat copilaria in mod placut.Va invit sa ne aducem aminte de povestile spuse de bunici,care ne faceau serile atat de frumoase.

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Ca sa va dau,,curaj"o sa incep eu cu o poveste pe care o stiu de cand eram copila.Se zice ca in vremea de demult dupa ce Dumnezeu a facut pamantul a coborat din cer sa isi vada creatia.Toate erau frumoase:apele erau limpezi,florile inflorite,copacii verzi,dar totul era incremenit.Atunci Dumnezeu a facut un semn si florile au inceput sa se miste usor,oglinda apelor sa se increteasca si frunzele pomilor sa se miste,era vantul care prinsese viata si se juca usor .Dupa un timp vantul a prins putere si ca un copilas a inceput sa aiba mai mult curaj,dimineata cand razele soarelui incalzeau pamantul vantul il racorea usor.Veni un timp in care incepura ploile si vantul vazand totul in jur gol incepu sa bata mai cu putere si sa imprastie frunzele ce cadeau cu duiumul din copaci.Intr-o dimineata vantul se trezi si vazu totul in jur nins copacii impodobiti de nea si atunci de ciuda incepu sa bata cu putere sa vuiasca si sa geama de furie.Asa s-au nascut anotimpurile:primavara vantul adie usor,vara ne racoreste cand razele soarelui sunt prea fierbinti,toamna imprastie frunzele si iarna geme ca nebunul de dorul zilelor calduroase.Ce ziceti v-am convins si pe voi sa povestim impreuna?

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    o poveste draga mie de cand eram copil se numeste" aventurile lui nils holgersson" si o ascultam de fiecare data la pikup. Si acum imi amintesc ce colectie impresionanta de discuri pt pikup aveam si cu cat drag le ascultam.Nu erau cartile cu povesti frumos ilustrate cum sunt azi ,ca nu sti de unde sa alegi ,insa exista aceasta varianta povestita frumos care ma purta in acea lume minunata de basm in fiecare seara.
    Iar un alt mod placut de a asculta povesti era atunci cand mama intr-o anumita zi din saptamana strangea copiii din imprejurimi la noi acasa si ne punea diafilm. Asa am vazut multe povesti,pe peretele din sufragerie,cu gura cascata traind parca fiecare secventa a povestii.
    Frumoase amintiri...
    Lilypie Angel and Memorial tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    O alta poveste care imi aduce aminte de copilaria mea si de bunica (poveste care ne-o spunea cand se apropiau sarbatorile de iarna)este aceasta:intr-o zi de iarna geroasa un copil sarman statea in frig pe o banca,vazandu-l trist oamenii treceau pe langa el si nu il bagau in seama.La un moment dat se apropie de el un batran si il intreaba de ce este atat de suparat?Copilul ii raspunse ca ii este frig si il asteapta pe Dumnezeu sa vina dupa el.De ce?Esti bolnav?Nu,dar acum un an tata si fratele meu s-a dus la el iar in toamna mami a plecat si ea,dar mi-a spus ca Dumnezeu e mare si bun si v-a trimite pe cineva sa aiba grija de mine,de aia stau si astept.Batranul a inceput sa planga si i-a zis copilului :eu sunt cel care v-a avea grija de tine de acum inainte!Ce bine imi pare, dar sa stiti ca am asteptat cam mult pana sa veniti,cred ca a fost drumul tare lung.De ce ne spunea bunica aceasta poveste nu eram niciodata lamurita,noua ne placeau povestile cu zane,cu fete de imparat,cand am crescut abia atunci am inteles talcul acestei povesti:totul e sa ai credinta si sa fii bun sau cum ne spunea bunica ce dai in schimb aia primesti.Vin sarbatorile,hai sa fim mai buni!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetelor m-au emotionat povestile voastre.Eu am fost crescuta de bunici care m-au iubit enorm si mereu imi spuneau povesti , ma invatau poezii . Bunicii mei nu mai sunt dar traiesc mereu in inima mea , au fost ca doi parinti pentru mine si imi este foarte greu sa ma impac cu ideea ca sunt trecuti in nefiinta. Craciunul petrecut alaturi de bunici era minunat!

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Si eu am fost crescuta de bunica mea care din pacate a plecat de langa noi acum cateva luni si de asta imi sunt atat de dragi povestile spuse de ea.

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Se apropie cu pasi repezi Craciunul fapt care imi aduce aminte de colindele din copilarie.Am fost o norocoasa am crescut intr-un satuc superb inconjurata de dragostea bunicii pe care copil fiind o mai suparam evident.O intamplare petrecuta in Ajun de Craciun imi vine in minte si daca nu va este cu suparare vi-o impartasesc si voua.Era in ziua de Ajun,ai mei lucrau pana seara tarziu si ii lasasera ordine bunicii sa nu ma lase sa plec la colindat(eram racita cobza)sora mea mai mica se imbracase si se pregatea sa plece iar eu stateam ca pe ace caci la cum o stiam pe bunica nu m-ar fii lasat sa plec in ruptul capului ma rugam de ea de dimineata si era de neinduplecat si atunci ce m-am gandit:Ia sa ii spun ca o striga cineva si eu sa o tai usurel,zis si facut,bunica iese afara eu imi iau haina pe mine si cand sa deschid usa,era incuiata pe dinafara.Ei de-asta imi esti stai sa vezi ce iti fac,am luat un bat si l-am bagat in gaura cheii,cand s-a intors bunica mai intra daca poti.Dupa ce mi-a promis ca ma lasa la colindat am vrut sa scot batul dar mai scoate-l,am stat si m-am chinuit cateva ore bune se terminase colindatul,venise sora mea acasa si eu tot la usa chinuindu-ma cu batul ala *****.Au venit ai mei nici ei nu au putut sa il scoata si drept urmare au dormit la bunica toti.Nici nu vreau sa imi aduc aminte ce ciufuleala am luat de la mama a doua zi cand in loc sa stam la masa,tata scosese broasca usii si se chinuia sa o repare.Aia a fost ultima prostie mai mare facuta de mine si prima data cand nu am colindat,de atunci in fiecare an ai mei cand se apropia Craciunul imi spuneau dinainte ca ma lasa la colindat ca sa nu le stric iar usa.

Floricica Nou Venita Gabriela40's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    16
    Daca ai un batran,pretuestel ! Daca nu il ai cautal !

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Inainte erau carti cu personalitate. Si acum, dar parca este foarte greu sa te lupti cu toate aparitiile Disney. Sunt foarte frumoase nu am ce spune, dar parca sunt prea peste tot. In copilarie am citit Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai - avea niste ilustratii superbe! Acum am vazut ca s-a reeditat. Ceea ce m-a bucurat nespus de mult.

Floricica Nou Venita dariaoctavia456's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2015
    Postari in forum
    1
    Povestea mea il implica pe Andrei si pe Nadia, nepotica mea. I-am dus la nunta fratelui meu. Pana la sala totul a fost o peripetie. Ea era domnisoara si el cavaler. Nici nu stiu de unde sa incep :)))Acasa la nasi Nadia si-a manjit rochia roz pal, sau mai bine zis Andrei a muradrit-o. Dupa aia, la biserica au inceput sa cante podul de piatra. Imi era groaza de ce va fi la salal. Noroc cu cei de la Epics Photobooth. Au stat mai mult pe acolo, facand poze. Slava Domnului nu am avut treaba. I-am chemat si la ziua lui Andrei.
    Momentan rabdarea mea nu tolereaza peripetiile. Voi cum reusiti? Poate la urmatoarea nunta nu va fi nici o cabina foto. Si o sa mergem acum in 3 octombrie. Imi este groaza, mai ales ca mai vin doi copii si mai rai.
    Voi cum ii astamparati la evenimente?

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!