Like Tree1Likes
  • 1 Post By hande

Inceperea scolii la 4 ani

Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.643

Inceperea scolii la 4 ani

Ma adresez mamelor care sunt stabilite in UK. spre deosebire de restul Europei copiii in Uk incep scoala la 4 sau 5 ani. Cum s-au adaptat copiii vostri? Fetita mea era foarte incantata de scoala pana saptamana trecuta de cand a devenit o adevarata rebela...nu mai vrea la scoala, vrea la hamley's (magazin de jucarii ) in loc de scoala, i-a zis invatatoarei s-o lase in pace ca nu vrea sa invete sa scrie si sa citeasca...ca e fetita mica etc...asta in conditiile in care scrie destul de multe litere (de tipar deocamdata) si a fost laudata de sedinta cu parintii saptamana trecuta...
    Modificata de anacristea; 11.11.2011 la 15:23:27.
    Tot ce vrei din UK!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Nu aveam idee de treaba asta..nu stau si nu am stat in UK...dar dupa parerea mea fetita este foarte desteapta...:)))).....
    "-a zis invatatoarei s-o lase in pace ca nu vrea sa invete sa scrie si sa citeasca...ca e fetita mica etc..."...dar na trebuie sa ne adaptam probabil conditiilor in care traim.....mai ales aici in Ro....:)
    Oricum se pare ca ai o fetita isteata foc....sa iti traiasca....sa fie sanatoasa si sa va umple viata de bucurii!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Nou Venita Gabriela40's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    16
    Nu stiu daca acel copil si-a terminat copilaria pt sinplu fapt ,ca el l-a 4 anisori sa inceapa cu grijile si greutatile. Eu va doresc ;SUCCES !

Floricica Nou Venita AlExUtZu4432's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2012
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de anacristea Vezi mesajul
    Ma adresez mamelor care sunt stabilite in UK. spre deosebire de restul Europei copiii in Uk incep scoala la 4 sau 5 ani. Cum s-au adaptat copiii vostri? Fetita mea era foarte incantata de scoala pana saptamana trecuta de cand a devenit o adevarata rebela...nu mai vrea la scoala, vrea la hamley's (magazin de jucarii ) in loc de scoala, i-a zis invatatoarei s-o lase in pace ca nu vrea sa invete sa scrie si sa citeasca...ca e fetita mica etc...asta in conditiile in care scrie destul de multe litere (de tipar deocamdata) si a fost laudata de sedinta cu parintii saptamana trecuta...
    Nu stiu daca acel copil si-a terminat copilaria pentru sinplu fapt ,ca el la 4 anisori sa inceapa cu grijile si greutatile. Eu va doresc SUCCES !
    Modificata de AlExUtZu4432; 29.04.2012 la 08:28:04. Motiv: Greseli

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de AlExUtZu4432 Vezi mesajul
    Nu stiu daca acel copil si-a terminat copilaria pentru sinplu fapt ,ca el la 4 anisori sa inceapa cu grijile si greutatile. Eu va doresc SUCCES !
    Serios? Si tu cate conturi ai?

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.595
    Nu locuiesc in UK,dar si aici copiii incep scoala la 4-5ani.La toamna fata mea va merge la scoala,la prescolari si va avea 4ani jumatate.Desi cursurile se tin intr-o scoala normala,la care sunt si clase de liceu,prescolarii nu iau contact cu ceilalti,nici macar in pauze,au salile lor de clasa,cantina,loc de joaca,etc.Nu stiu exact cum va fi,dar de la prietenii care au copii mai mari,am aflat ca este destul de lejer,se pune accent pe invatare prin joaca,nu stau ore intregi in banca.Eu sper sa fie bine.
    alexandraene likes this.

Lilypie Fifth Birthday tickers
    There are 5 things in life you cannot recover: A stone after it's thrown. A word after it is said. An occasion after it's missed. The time after it's gone. A person after they die.
    Life is short. Break the rules. Forgive quickly.Love truly. Laugh uncontrollably. And never regret anything that made you smile!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de anacristea Vezi mesajul
    Ce s-a intamplat saptamana trecuta cand s-a produs schimbarea in atitudinea fetitei fata de scoala?

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"
    cpap.anca@gmail.com
    Centrul de Psihologie

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.292
    Sı eu locuıesc ın Cıpru( partea turceasca)...de-asemenea sı aıcıse ıncepe sde la 4 anı. Pana-n 4anı sunt doare crese partıculare..de stat nımıc.
    Anul asta sı pitıcu meu face 4 anı...am fost ın zonele apropiate care ıau aceasta grupa dar se pare ca anul asta nu avem noroc.
    La una , s-au luat anul trecut grupa de 4 anı...ıar la altele ıau de la 5.Asa ca vom maı sta 1 an acasa.
    Eu sunt de-acord cu asta.....maı bıne sa duca acolo..ca doar nu merg la spanzuratoare.
    Pt mıne e ok sı asta ca nu a fost dat la gradı...asa ca poate ınvata mult maı multe decat ar ınvata acasa.
    La noı copii se dau de la 6 anı in clasa 1....
    Lilypie Kids Birthday tickers@Lilypie Fifth Birthday tickers@Lilypie Second Birthday tickers

Mami; CRİSTİNA...29-07-1982
    Tati...; KENAN......28-10-1979

WEDDİNG DAY; 24-09-2007

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    La 4 ani? Mi se pare un pic prea devreme. Copii oricum sunt foarte destepti si adaptabili, dar nu ma pot obisnui cu ideea de 4 ani.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.055
    Si tu, Claudia, recomanzi copiilor de 4 ani sa se joace jocuri online pe internet? Pe bune??? La 4 ani? La calculator?
    Sau doar voiai sa faci putina reclama?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!