Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413

Nelamurit Ce trebuie sa stie un copil in clasa a-I-a?....

Prima zi de scoala a puiului tau este si prima zi din viata unui parinte de scolar.

Cu siguranta ghiozdanelul de scoala este mult mai usor decat sacul de emotie si griji al mamei sau al tatalui. Prima zi de scoala este o borna kilometrica importanta atat in viata copilului cat si a parintilor. In umbra zambetului usor nostalgic avem insa griji: cum o sa descurce in lumea reala a scolii, cum o sa faca fatza temelor, grijilor, primelor lectii, materiei incarcate si asa mai departe?

Deci, cum pregatim copilul pentru clasa 1? ....

Ce anume trebuie sa stie el atunci cand v-a pasi pe treptele scolii?....

Oare care sunt asteptarile invatatoarei / invatator de la un prescolar acum proaspat scolar?.....

Astea sunt temerile mele ca mama de viitor scolar...nu stiu cat constientizeaza el ....dar scoala din zilele noastre este foarte grea .....

Astept parerile voastre legate de acest subiect.....poate printre noi se afla invatatori... sa ne spuna care sunt asteptarile lor, de la copii de clasa a-I-a?.....
    *23.03. primul dintisor ...*29.03. al-II-lea dintisor...*18.07 dintisorii 3,4,5...*17.08 dintele nr 6...
    *1.09 dintele nr 7...* 23.10.2010 dintele nr 8....

*1.12.2010 = urraaa au aparut primele 2 maselute...* 25.12.2010 maselutza nr 3 ....*5.01.2011 maselutza nr 4

Pasiunile mele ...Fashion pentru mamici si pitici...

Moderator Floricica Debutanta sunshine's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2010
    Postari in forum
    971
    Pai din orice trebuie sa stie cate putin.Si nu ma refer sa stie sa citeasca si sa socoteasca ci la faptul ca trebuie sa aiba anumite deprinderi.Sunt copii in clasa intain care nu stiu cum sa tina o carte in mana(o tin cu capul in jos),sa manuiasca anumite obiecte.....lucruri simple care stimuleaza invatarea in clasa intai!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    anka ...depinde de invatatoare sa stii...sunt unele care ii iau usurel...altele daca sunt mai multi care stiu literele..grabesc pasii sa zic asa.
    sunt unele care dau teme cu gramada ( am o prietena a carei fetita facea biata toata dupa amiaza teme, si o apuca seara). si depinde si de gradi...la noi deja de acum au inceput cu cifrele pana la 10..,.cica incep literele acum...la anul la pregatitoare nu stiu ce mai fac...desi probabil le vor repeta si in clasa I le vor sti

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.653
    Anka, macar nitel alfabetul sa-l stie......prin joc ajuta-l sa invete.....cifrele pana la 10.
    In rest depinde mult de cerintele scolii.......eu nu am insistat mult acasa inainte pt ca nu vroiam sa i se stinga interesul pt invatat, sa se plictiseasca la scoala.
    Depinde acum si de copil, daca-i emotiv din fire, atunci e mai bine sa mearga cu un bagajel cu destule cunostinte care sa-i dea o siguranta de sine.
    Stiu ca ai emotii mari, dar o sa depasiti asta.
    O sa faci cu el lectiile, sa-l incurajezi mereu.....au nevoie.
    Bafta! Iti tin pumnii
    "Logica te duce de la A la B, imaginatia te duce peste tot"-A. Einstein

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    Multumesc pentru raspunsuri!...

Adela
    daca ar fi asa de simplu.....deprinderi are destule....doar foarfeca nu stie sa o tina in mana...acum lucram la asta....

Roxi ....prostia mea a fost si sper sa nu regret mai tarziu ca i-am ales eu invatatoare ....cat despre scris el scrie cifrele pana la 100 fara probleme acum incearca sa invete mai departe....literele le face si el doar pe cele de tipar , cele de mana cica la scoala o sa le invete (fiecare invatator are tehnica lui de ai invata si lucreaza cu anumite caiete speciale )....

Flora
    multam pentru raspuns...m-am mai linistit putin.....
    dupa cum i-am raspuns si lui Roxi...alfabetul il stie tot(de mult) ...nu sunt probleme la fel si cifrele....de socotit socotim pana la 10 ne mai incurcam noi dar nu am insistat....ce ma nelinistete e ca la el la gradinitza nu lucreaza semnele grafice deloc (semnele ajutatoare pt al ajuta mai tarziu sa scrie literele de mana)....o fac eu acasa cu el din cand in cand, dar cunosc copii de varsta lui care fac asta la gradinitza.....am vorbit cu doamna educatoare si ne-a zis ca asta v-or face la scoala....

De ce sunt asa nelinistita ?...pai am acasa cartile si caietele speciale de la baiatul nasilor...si m-am minunat ce e acolo....plus cata materie iar pe langa manuale si caiete speciale (acestea le aleg fiecare invatator in parte), culegeri vreo 4 si asta numai in clasa 1......
    De multe ori ma gandesc oare o sa poata sa duca ghiozdanul la cat de greu v-a fi ?..
    *23.03. primul dintisor ...*29.03. al-II-lea dintisor...*18.07 dintisorii 3,4,5...*17.08 dintele nr 6...

*1.12.2010 = urraaa au aparut primele 2 maselute...* 25.12.2010 maselutza nr 3 ....*5.01.2011 maselutza nr 4

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    AAAAAAAa si inca ceva...el ii o fire mai timida ...cum pot sa il fac sa fie mai "infipt sa zic asa?.....acasa nu ii tace guritza deloc .....doar cand doarme o lasa sa se odihneasca....dar la gradinitza ii foarte timid.... am avut de curand o lectie deschisa, a vrut doamna sa ne arate cum se descurca ei....tema saptamanii era "consoane , vocale si despartierea pe silabe a cuvintelor".....cand ia venit randul sa raspunda, s-a emotionat iar raspunsul abia daca s-a auzit....
    am observat ca asa face de fiecare data cand ne intalnim cu anumite persoane adulte...adica vorbeste foarte incet de abia il auzi ce zice.....
    Offff cred ca v-am inebunit cu problemele mele.....

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.653
    Citat Postat de ankaseby Vezi mesajul
    AAAAAAAa si inca ceva...el ii o fire mai timida ...cum pot sa il fac sa fie mai "infipt sa zic asa?.....acasa nu ii tace guritza deloc .....doar cand doarme o lasa sa se odihneasca....dar la gradinitza ii foarte timid.... am avut de curand o lectie deschisa, a vrut doamna sa ne arate cum se descurca ei....tema saptamanii era "consoane , vocale si despartierea pe silabe a cuvintelor".....cand ia venit randul sa raspunda, s-a emotionat iar raspunsul abia daca s-a auzit....
    am observat ca asa face de fiecare data cand ne intalnim cu anumite persoane adulte...adica vorbeste foarte incet de abia il auzi ce zice.....
    Offff cred ca v-am inebunit cu problemele mele.....
    Incurajeaza-l mereu.....in rest o sa-si dea singur drumul la gurita sa vorbeasca.
    Daca e destul de pregatit va fi si mandru sa ridice mana sa raspunda in clasa.
    "Logica te duce de la A la B, imaginatia te duce peste tot"-A. Einstein

Floricica Debutanta Aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2010
    Postari in forum
    811
    Salut la mamici, bravo cine a deschis acest subiect, chiar eram interesata si eu de asa chiestii, ca am si eu in toamna bobocei :) Cine stie pana la ce ora de regula au copii clasa I lectii? nu stiu cum voi face cu serviciul :( Noi am inscris la Sf.Andrei, ce parere aveti am procedat bine sau nu? Noua ni s-a parut o scoala buna din zona.