Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    737

Cum iti inveti copilul sa fie ordonat?

De ceva timp am o problema cu Alex nu vrea sa isi mai faca curat in camera,am incercat sa il rog,i-am facut eu la un moment dat dar dupa ceva timp era la fel,am incercat sa facem impreuna,dar la fel dupa o zi,doua ziceai ca au trecut turcii prin camera lui,carti,caiete,jucarii toate de-a valma de ma capiaza de cap doar cand le vad.Aveti vreo metoda care da roade ca la mine momentan nu merge nimic(exclus pedeapsa)?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dar cat are copilasul?eu cu fetita mea am incercat alta metoda,iam spus sa isi puna jucariile ca altfel vin gandacii si i le ia,si deocamdata si le strange,nu stiu mai incolo daca va mai face la fel,dar pe moment sunt multumita
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Banuiesc ca pustiul tau e la varsta scolara... deci e maricel si ar putea exista destule metode pentru a il convinge sa isi pastreze ordine in camera.
    In primul rand trebuie sa stie ca e mai usor sa pastrezi ordine in camera decat sa faca dezordine pentru a strange mai apoi. explica-i cat e de important sa aiba ordine in lucruri.
    In al doi-lea rand, nu trebuie sa cedezi tu; daca ii faci tu curat o data in camera va stii ca povestea se va repeta... deci sta linistit ca are cine sa stranga. Nu ceda!
    Apoi, poti incerca diverse metode de "santaj". Am citit ceva asemanator de curand pe facebook... Ascunde-i niste banuti undeva prin cartile, rafturile lui, si spune-i ca daca isi va face curat in camera, la un moment dat va gasi o bancnota de nu-stiu-ce valoare pe care o poate folosi cum vrea el.
    Poti sa ii faci o surpriza, invitand acasa niste colegi de-ai lui, fara ca el sa stie... poate se va simti rusinat cand prietenii vor asista la dezastrul din camera lui...

Si eu am fost foarte dezordonata in copilarie si adolescenta... dar tot timpul stiam unde sunt absolut toate lucrurile mele. Abia cand m-am mutat la casa mea, cand nu avea cine sa faca curat dupa mine, am inceput sa apreciez ordinea...
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    737
    Alex are aproape 9 ani.Chestia care m-a enerveaza e ca face asta de cand am ramas eu in concediu pt cresterea copilului,cat timp am fost la serviciu nu am avut astfel de probleme si aici cred ca are dreptate Ana, de cand sunt acasa ii fac eu ordine,l-a inceput nu prea m-a deranjat(ca sa fiu sincera pana la capat), dar mai am putin si ma intorc la serviciu si atunci nu stiu ce o sa fac(dupa 12 ore de munca sa mai fac si ordine in camera lui nu cred ca mai pot).Metoda cu banii nu am incercat-o dar asa o sa fac sa vad daca da rezultate.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Invatul are si dezvat, asa spune o vorba veche! Obiceiurile proaste pot fi inlocuite cu unele frumoase. E nevoie de putin antrenament si rabdare din partea ta, iar in cateva luni te vei putea numara printre parintii fericiti care nu trebuie sa stranga mereu in urma micutului lor.
    1. Educatia se face de la varste fragede
    Nu te gandi ca va avea timp sa invete sa faca ordine cand va creste mare. S-ar putea sa fie prea tarziu. Daca piciul tau a invatat sa mearga si poate sa isi scoata jucariile singur din dulap, atunci poate sa le si puna la loc. Faceti de la inceput o regula din stransul jucariilor dupa ce joaca s-a terminat.
    2. Invatam din joaca
    Un copil se va supune cu greu unor reguli si nu va vrea sa faca ordine prin camera doar pentru ca asa ii impui. Joaca e actvitatea lui preferata, iar daca vrei atentie transforma si ziua de curatenie intr-o joaca. Muzica vesela, un concurs pe care il castiga cine strange cele mai multe cuburi de pe jos sau cine termina primul de facut patul ii vor stimula pe copii sa participe la curatenie si chiar sa se distreze.
    3. Ordonati pe categorii
    Ca sa il ajuti sa isi faca ordine in lucruri e bine sa ii pui la dispozitie dulapioare, cosuri sau cutii cu destinatie precisa. Alege unele cat mai colorate si suficient de mari incat sa inghita armata de obiecte din camera celui mic.
    O cutie pentru cuburi, alta pentru masinute sau papusi, un sertar pentru tricouri, unul pentru pantalonii scurti, un cos pentru jucariile cu care mergeti in parc, un birou unde sa stea toate hartiile si culorile si chiar un cos pentru rufe murdare, unde sa isi puna in fiecare seara hainele de peste zi. Copilul va invata, astfel, mai usor unde e locul fiecarui obiect.
    4. Fara firimituri in camera
    Daca copilul s-a obisnui sa rontaie intre mese (ceea ce nu e un obicei tocmai bine), atunci sa nu te mire ca vei gasi si ambaje de biscuiti sau samburi de cirese printre hartiile din camera. Obisnuieste-l pe micut sa manance la masa din bucatarie chiar si gustarile de dimineata sau dupa-amiza. Astfel, nu vei fi nevoita sa dai cu aspiratorul in fiecare zi in camera lui.
    5. Fii un exemplu
    Daca vrei ca micutul sa iti asculte rugamintile, trebuie sa ii arati ca se poate! Puterea exemplului functioneaza in cazul lor. Astfel, daca vrei ca el sa nu manance in camera lui, nu rontai nici tu la televizor sau in dormitor. Daca vrei sa isi stranga hainele si sa le puna in dulap, fa si tu la fel cu ale tale. Daca tu esti un parinte model si iti tii dulapurile si camera curata, el va avea toate motivele sa iti urmeze exemplul.
    6. Ziua de curatenie
    Obisnuiti-i pe copii cu ziua de curatenie! Stabiliti impreuna ca sambata sau miercurea dupa-amiaza toata lumea face curat in casa. Daca toata familia se mobilizeaza, iar o data pe saptamana fiecare isi face ordine in camera si ajuta la curatenia generala, si pentru tine va fi mai usor. Puteti stabili si un orar pe zile pe care toata lumea, inclusiv adultii, trebuie sa il urmeze.
    De exemplu, luni si joi zunt zilele pentru spalat rufe, vineri se face piata. Iar in fiecare seara, inainte de culcare, copiii isi strang jucariile si le pun la locul lor.
    7. Recompense pentru o treaba bine facuta
    Copiii vor fi incurajati sa faca ordine in lucrurile lor daca simt ca sunt apreciati si laudati pentru asta. Provocarea este sa pastreze curatenia pentru cat mai mult timp, iar daca reusesc poti sa ii recompensezi: o iesire la film o data pe luna, o jucarie noua sau un alt obicet pe care si-l doresc.
    Desi la inceput vor protesta fata de regulile noi pe care le impui in casa, cei mici vor ajunge in scurt timp sa indrageasca dormitorul lor curat. Faptul ca invata sa fie ordonati ii va ajuta si cand vor creste sa fie responsabili si sa aiba grija de lucrurile lor.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    hahahaa asta cu gandaci tine si la noi :)

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.618
    In primul rand totul pleaca de la tine ca mama. Daca tu vei pastra ordinea asa va face si el. De aceea totul se incepe de la varste fragede...prin exemplu. Copilul are intodeauna tendinta sa copieze ceea ce vede, aude etc.
    Ideea cu banutii ascunsi ..ca si santaj... nu mi se pare o idee buna. Se va obisnui asa si de fiecare data va astepta banuti ca recompensa. Timpul va trece, el va creste si nu vei sti intotdeauna cum va folosi el acei banuti. Poate ii va folosi in mod corect...poate nu!
    Din pct meu de vedere se pot gasi alte metode prin care sa-l determini pe cel mic sa-si faca ordine in camera.
    Modificata de Musette; 01.02.2012 la 15:13:23.

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Avem 12 si 4 măseluțe

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de Musette Vezi mesajul
    In primul rand totul pleaca de la tine ca mama. Daca tu vei pastra ordinea asa va face si el. De aceea totul se incepe de la varste fragede...prin exemplu. Copilul are intodeauna tendinta sa copieze ceea ce vede, aude etc.
    Ideea cu banutii ascunsi ..ca si santaj... nu mi se pare o idee buna. Se va obisnui asa si de fiecare data va astepta banuti ca recompensa. Timpul va trece, el va creste si nu vei sti intotdeauna cum va folosi el acei banuti. Poate ii va folosi in mod corect...poate nu!
    Din pct meu de vedere se pot gasi alte metode prin care sa-l determini pe cel mic sa-si faca ordine in camera.
    Sunt deacord cu musette , in viata nu vei fi intodeauna recompensat pentru ceea ce faci !

Floricica Nou Venita valentinamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2011
    Postari in forum
    20
    Dar sfaturi pentru o fetita de 12 ani, dezordonata, aveti? Ca eu nu stiu ce sa mai fac. Ii dau hainele pe jos sa si le puna iarasi, o pedepesc etc tot nimic nimic nimic!!! E foarte dezordonata mai ales in dulapul ei e jaaaaaaleeeeeeee...