Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kapakapa67's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2009
    Postari in forum
    4
    Baiatul meu se simte ingradit [cusca]. Are 10 ani si are deja o lozinca "nu ma poti obliga sa fac ceva ce eu nu vreau sa fac". I-ar placea sa aiba doar drepturi, fara nicio obligatie! Atunci cand il prindem cu "matza in sac" (minciunele) ori teme nefacute, noi incercam sa-l impulsionam "taindu-i" din programul de calc sau tv... asta bineinteles ca duce la reprosuri din partea lui ca "imdeiat cum gresesc, voi ma pedepsiti...".

Voi cum va descurcati in asemenea situatii?

Floricica Nou Venita pop maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2009
    Postari in forum
    1
    Catalin al meu pot sa spun ca este un copil cuminte dar mai are si el momente cand minte sau nu vrea sa ma asculte. Ca sa il pedepsesc nu-i dau voie la calc. la tv si nici afara la joaca.Sufera mult dar nu cedez in fata lui. Ceva vreme(nu tare mult) tine minte pedeapsa si se cuminteste . Avem insa o problema mai delicata care nu stiu cum sa o rezolv. Ma iubeste foarte mult , atat de mult incat a devenit gelos pe oricine indrazneste sa se paropie de mine. De tati nici nu poate fi vorba sa se atinga in vreun fel de mine.Bineinteles ca nu il las sa controleze situatia dar sufera foarte mult si nu stiu cum sa il fac sa nu mai fie asa? Ma sufoca cu pupici si de cate ori sunt in preajma lui imi spune" mami ce frumoasa esti te iubesc mult". I-am facut un program, adica l-am dus la sport , l-am lasat mai mult cu tati dar cand vine acasa o ia de la capat. Ce sa fac cu el ? Toti baietii sunt asa?

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    kapa cred ca baiatul tau e foarte inteligent ...ar trebui sa cumperi carti de psihologie ca sa fii un pic inaintea lui :)
    el trebuie sa inteleaga ca pedeapsa nu este razbunarea parintilor ci este consecinta actiunilor sale.... cand faci o alegere in viata suporti niste consecinte.... alege sa nu faca temele, va suporta coonsecinta de a nu se mai juca la calculator(asta este regula momentului, dar in viata mereu ne lovim de reguli si alegerile vor fi din ce in ce mai dificile cu consecinte din ce in ce mai greu de suportat)

Floricica Nou Venita oanachampion's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    2.865
    Maria, cred ca depinde de fiecare copil in parte... Ai mei sunt baiatul mami (Aidan) si baiatul tati (Devon)... Aidan e mai gelos decat Devon si vrea sa se bage intre noi (eu si sotul meu) cand stam pe canapea, la tv... Devon nu e asa, nu-l supara situatia respectiva...

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Citat Postat de pop maria Vezi mesajul
    Catalin al meu pot sa spun ca este un copil cuminte dar mai are si el momente cand minte sau nu vrea sa ma asculte. Ca sa il pedepsesc nu-i dau voie la calc. la tv si nici afara la joaca.Sufera mult dar nu cedez in fata lui. Ceva vreme(nu tare mult) tine minte pedeapsa si se cuminteste . Avem insa o problema mai delicata care nu stiu cum sa o rezolv. Ma iubeste foarte mult , atat de mult incat a devenit gelos pe oricine indrazneste sa se paropie de mine. De tati nici nu poate fi vorba sa se atinga in vreun fel de mine.Bineinteles ca nu il las sa controleze situatia dar sufera foarte mult si nu stiu cum sa il fac sa nu mai fie asa? Ma sufoca cu pupici si de cate ori sunt in preajma lui imi spune" mami ce frumoasa esti te iubesc mult". I-am facut un program, adica l-am dus la sport , l-am lasat mai mult cu tati dar cand vine acasa o ia de la capat. Ce sa fac cu el ? Toti baietii sunt asa?
    S-a demonstrat faptul ca baietii sunt mai "mamosi". Si asa si este. Poate ar fi bine sa te bucuri inca de faptul ca vine la tine si te "sufoca". Nu se sti cat il va mai tine :)). E drept ca este frustrant sa nu se poata atinge nimeni de tine cand este prin preajma. Poate ca va merge daca il vei lua si pe el langa tine si tati, de exemplu.
    Lilypie Fourth Birthday tickers puiul nostru Andrei
    Lilypie Pregnancy tickers Urmatorul nostru pui

Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Citat Postat de kapakapa67 Vezi mesajul
    Baiatul meu se simte ingradit [cusca]. Are 10 ani si are deja o lozinca "nu ma poti obliga sa fac ceva ce eu nu vreau sa fac". I-ar placea sa aiba doar drepturi, fara nicio obligatie! Atunci cand il prindem cu "matza in sac" (minciunele) ori teme nefacute, noi incercam sa-l impulsionam "taindu-i" din programul de calc sau tv... asta bineinteles ca duce la reprosuri din partea lui ca "imdeiat cum gresesc, voi ma pedepsiti...".

Voi cum va descurcati in asemenea situatii?
    La 10 ani probabil ca a inceput sa raspunda cu de-astea, nepotul meu de 12 ani ii "ameninta" pe ai lui cand e pedepsit ca ii va da in judecata pentru privare de drepturi. Chiar asa se exprima. Deci probabil ca sunt la varsta la care li se pare ca totul li se cuvine si nu au nici o datorie de indeplinit. Tine-te ferma pe pozitii, pentru ca trebuie sa inteleaga ca nu este un act de-al tau pur si simplu, ci consecinta faptelor sale, asa cum a mai spus cineva mai inainte.
    La noi inca e devreme, dar il pun la colt efectiv si sta acolo pana vine si isi cere scuze. Atunci si discutam despre greseala lui. Comunicare e importanta, chiar daca pare un cliseu eu chiar aplic asta.

Floricica Nou Venita oanachampion's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    2.865
    Citat Postat de danielray Vezi mesajul
    La 10 ani probabil ca a inceput sa raspunda cu de-astea, nepotul meu de 12 ani ii "ameninta" pe ai lui cand e pedepsit ca ii va da in judecata pentru privare de drepturi. Chiar asa se exprima. Deci probabil ca sunt la varsta la care li se pare ca totul li se cuvine si nu au nici o datorie de indeplinit. Tine-te ferma pe pozitii, pentru ca trebuie sa inteleaga ca nu este un act de-al tau pur si simplu, ci consecinta faptelor sale, asa cum a mai spus cineva mai inainte.
    La noi inca e devreme, dar il pun la colt efectiv si sta acolo pana vine si isi cere scuze. Atunci si discutam despre greseala lui. Comunicare e importanta, chiar daca pare un cliseu eu chiar aplic asta.
    Prea tare faza cu privarea de drepturi! Eu, in locul parintilor lui, cred ca ii tineam o predica despre diferenta dintre drepturi si privilegii...

Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Asa este, Oana, eu nu spun ca un copil nu are drepturi DAR totul cu o limita! Ca si noi, si ei ar trebui sa fie constienti ca au niste indatoriri pe care trebuie sa le indeplineasca.
    Eu sincer de pe acum am inceput sa-l pun pe Andrei sa isi stranga jucariile cu care se joaca,sa-si puna incaltarile la locul lor cand vine de afara, nu mai spun ca ma ajuta sa fac mancare, la cocaturi e expert si e primul la asa ceva.
    Dar desigur ca odata cu inaintarea in varsta trebuie sa creasca si responsabilitatile in casa si nu numai.

Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Nu stiu cum e sa ai copil mare, dar daca nici tu ca parinte nu il poti face sa inteleaga ca are niste obligatii de indeplinit si nu ma refer doar la teme, atunci cine poate?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.186
    Fiu-meu are 11 1/2 ani, insa de mic l-am invatat ca fiecare persoana are nu numai drepturi, ci si obigatii, in functie de varsta. Defapt acelasi lucru il invata si la scoala. De cum a intrat la scoala a inteles ca facutul temelor este prioritar si e obligatia lui principala. La noi comunicarea este esentiala si intotdeauna facem compromisuri in momentul in care nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Incerc sa nu-mi impun 100% punctul de vedere si acelasi lucru il astept si de la el. Pana acum n-am avut momente majore de rebeliune, iar cand a gresit cu ceva a primit mai tot timpul o pedeapsa. Si a inteles ca pedeapsa e o consecinta a faptelor lui, nu un moft de-al meu. Insa totul s-a bazat pe comunicarea dintre noi.
    In ceea ce priveste afectiunea, e si el un pic mamos, ii place sa ma imbratiseze si sa ma pupe, insa nu dus la extrem. Eu ma bucur de aceste momente, fiindca sunt perfect constienta de faptul ca probabil vor disparea in curand, cu toate ca el afirma foarte tare pe pozitii ca acest lucru nu se va intampla. :)