Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Dragele mele,

Aceasta este postarea din blog a unei mamici (oanacriss)care are nevoie de ajutor. Va rog cititi si daca aveti cum sa o ajutati stiu ca o veti face asa cum ati aratat de multe ori pana acum. Multumesc!

"Buna seara!

Este prima oara cand va scriu si va cer ajutorul in legatura cu fetitele mele (Alexandra si Cristina).

Fetitele mele au venit pe lume pe 14.02.2005, dupa o sarcina grea, de aproximativ 33-34 saptamani. Am nascut destul de greu, normal, Alexandra a venit pe lume relativ usor (la 04:50), iar Cristina mult mai greu, dupa 15 minute (05:05), fiind ajutata sau trasa cu forcepsul.
    A urmat o perioada grea (internari in spital, drumuri la Timisoara, multe tratamente). Am ajuns la 3 ani si o luna, dar nu suntem suficient de bine dezvoltate. Alexandra merge in picioare de la 1 an si 7 luni, iar Cristina inca nu merge singura in picioare. Nu vorbesc aproape deloc, doar cateva cuvinte. Fraze nici vorba. Inteleg tot ce vorbim, mai ales Alexandra. Cu cristina e un pic mai greu. Nu prea arata ce are (daca ii e foame, sau daca vrea ceva anume), doar zbiara. Azi am aflat ca sunt anumite centre de recuperare pentru copii.
    Eu am optat sau as prefera Sibiul, deoarece acolo nu sunt singura . Am nevoie de sfatul vostru. Deocamdata nu stiu ce v-as mai putea spune. Multumesc mult pentru atentia voastra. Astept sfaturi, opinii sau critici."
    Oana

Floricica Nou Venita inimioara's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2008
    Postari in forum
    48
    draga @oanacriss,an privinta la tratament pot sa-ti spun doar de clinica din truscovet.te anteleg foarte bine pentru-ca si baietelul meu are aceeasi diagnoza.nu merge ,nu vorbeste...dar totusi vreau sa-ti spun sa ai ancredere an dumnezeu si sa speri caci speranta moare ultima.eu sunt sigura ca dumnezeu o sa-ti dea putere sa mergi mai departe si sa-ti vezi copilasii sanatosi...daca vrei sa vorbim mai mult despre ce mai facem pentru puisorii nostri intra pe yahoo mesenger (doban_liuda)
    DANIEL

Floricica Nou Venita arriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    246
    dragă Oana, si eu am tot două fetite gemene pe care le cheama tot Alexandra si Cristina, dar eu le strig pe celalalt nume, Ana si Maria. ele sunt mai mici, au 9 luni de la nastere si doar 6 - varsta corectata. si ele au ceva probleme si am fost la recuperare si la bucuresti si la sibiu si pot sa iti spun ca terapia vojta pe care au facut-o fetitele la sibiu mi s-a parut foarte eficienta. s-au vazut rezultate doar dupa cateva zile, nu ceva uimitor, dar s-a vazut! se obtine greu programnare, dar merita sa mergi acolo pentru ca se lucreaza foarte bine cu copiii. m-au invatat si pe mine si "prestez" cu fetitele in fiecare zi si sper sa ne ajute Dumnezeu sa recuperam retardul motor de cateva luni pe care il au minunile mele.
    altfel, ele sunt prezente, atente la tot ce este in jurul lor, se joaca si sunt foarte, foarte vesele. imi lumineaza viata copilele astea doua ale mele!!!
    am emotii pana le voi vedea ca stau in fundulet, ca merg si ca fac tot ce tb sa faca un copil normal, dar am incredere in Dumnezeu ca va fi bine.
    daca vrei mai multe detalii despre sibiu putem vb pe mess: alina_nicola@yahoo.com este adresa mea.

Floricica Nou Venita dorris's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2007
    Postari in forum
    81
    draga mea nu dispera...poate totusi se poate repara ceva...arriana are dreptate...centrul de recuperare neuropsihomotorie de la sibiu este de milioane.dr.luca(fizio)si dr.hensel(neuro)sunt f. bune profesional si pun si suflet in ceea ce fac.verisoara mea a fost diagnosticata cu tetra pareza spastica si a fost recuperata foarte bine acolo...merge vorbeste...este chiar un copil deosebit de inteligent...nr de tel al dr luca 0269214335 ,interior 180 .incearca lunea pana la ora 13.e o doamna deosebita...nu o sa-ti para rau. sanatate multa va dorim

Floricica Nou Venita aby_ode's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    138
    si fetita mea a fost diagnosticata cu retard locomotor usor.nu e ceva ce sa nu fie tratat.ne-au recomandat foarte multa gimnastica.pe langa avem si tratament cu tanakan si cereblolisin.acesta din urma e injectabil si inca nu am reusit sa i le fac pt.ca dr de familie nu vrea sa ni le faca cica are o strandere de inima.acum umblu sa caut o asistenta de pediatru care sa nu le faca.dar ma intreb de ce nu vrea ?daca stiti ceva de aceste injecti imi spuneti si mie?am citit pe net ca astea se fac la copii cu probleme mult mai grave.
    maya 18 sept 2007 mami28.01.1982
    tati 15.06.1976
    odette 31 dec 2001
    cucuietele mele

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    246
    eu le-am facut cerebrolisin fetelor in aprolie si au mai facut in maternitate. nu este recomandat copiilor cu crize de epilepsie. dar, in rest, eu cred ca este bine de facut cam de doua ori pe an. le face foarte bine tonotilul (aminoacizi). nu e bine sa faci cerebrolizinul imediat dupa vaccin, dar pt siguranta ta mai mergi la un neurolog sa fii tu impacata.

Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    138
    arriana le-ai dat si fenobarbital in timp ce le faceai injectiile?
    eu in bn nu gasesc fenobarbital cica sa scos de pe piata.
    tati 15.06.1976
    odette 31 dec 2001
    cucuietele mele

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    246
    nu le-am dat fenobarbital niciodata. am in casa cateva pastile in caz de febra mare, dar pana acum nu am avut nevoie. se da doar cu reteta, am inteles.

Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    138
    da cu reteta se dau.dar dr zicea ca o sa fie foarte agitata din cauza inj si de aceea sai dau o pastila dimi si una seara.
    azi mergem la prima ijectie.mie tare groaza
    tati 15.06.1976
    odette 31 dec 2001
    cucuietele mele

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    246
    nu au fost deloc agitate fetele mele, dar mai bine intreaba un neurolog pt ca medicul de familie nu stie asa de bine. nu cred ca e bine sa dai fenobarbital asa degeaba.

Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    138
    azi am facut prima injectie si dimineata iam dat fenobarbital dar seara nu iam mai dat.iam facut inj la urgente la pediatrie si cine ia facut nea spus sai dam daca asa nea recomandat neurologu.dar maine incerc sa nu ii dau.
    cu neurologul nu am cum sa vb ca e la mures si noi la bistrita:(
    tati 15.06.1976
    odette 31 dec 2001
    cucuietele mele