Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ralu1983

Alimentatia copilului si rolul multivitaminelor

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MamyMaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2015
    Postari in forum
    1

Alimentatia copilului si rolul multivitaminelor

Cum vrem sa fie copiii nostri? Sanatosi, voiosi, plin de energie, educati, norocosi, frumosi, iubiti s.a.m.d. Pentru ca cei mici sa creasca mari si sanatosi este nevoie, printre multe altele (acum ar fi: educatie, grija, joaca, iubire etc.), de o alimentatie echilibrata si un aport optim de vitamine. Atunci cand hrana zilnica nu le ofera celor mici (si celor mari) aportul optim de vitamine pentru a face fata cu succes activitatilor zilnice, avem la indemana vitamine, impachetate in fel si chip. Unele formule se dovedesc a fi mai bune decat altele. Sunt multivitamine care au rezistat probei timpului -- caci vremurile se schimba, dar ce e bun ramane. Voi ce multivitamine le oferiti celor mici? In ce situatii considerati aportul de multivitamine necesar? Sunt anumite perioade in care multivitaminele sunt binevenite? Cat timp dureaza o cura cu multivitamine? Este important ca multivitaminele pe care le oferim copiilor nostri sa nu contina zahar? Gustul este un criteriu important de alegere a multivitaminelor? Va invit sa facem schimb de experiente si sfaturi despre cum suplimentam dieta zilnica a copiilor nostri cu multivitamine.

Floricica Nou Venita Ralu1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2013
    Postari in forum
    217
    Citat Postat de MamyMaria Vezi mesajul
    Cum vrem sa fie copiii nostri? Sanatosi, voiosi, plin de energie, educati, norocosi, frumosi, iubiti s.a.m.d. Pentru ca cei mici sa creasca mari si sanatosi este nevoie, printre multe altele (acum ar fi: educatie, grija, joaca, iubire etc.), de o alimentatie echilibrata si un aport optim de vitamine. Atunci cand hrana zilnica nu le ofera celor mici (si celor mari) aportul optim de vitamine pentru a face fata cu succes activitatilor zilnice, avem la indemana vitamine, impachetate in fel si chip. Unele formule se dovedesc a fi mai bune decat altele. Sunt multivitamine care au rezistat probei timpului -- caci vremurile se schimba, dar ce e bun ramane. Voi ce multivitamine le oferiti celor mici? In ce situatii considerati aportul de multivitamine necesar? Sunt anumite perioade in care multivitaminele sunt binevenite? Cat timp dureaza o cura cu multivitamine? Este important ca multivitaminele pe care le oferim copiilor nostri sa nu contina zahar? Gustul este un criteriu important de alegere a multivitaminelor? Va invit sa facem schimb de experiente si sfaturi despre cum suplimentam dieta zilnica a copiilor nostri cu multivitamine.
    Buna mămici! Eu i-am administrat baietelului meu in varsta de 2 ani (evident la recomandarea pediatrului) vitamine si multiminerale, colostru cu probiotice si Vitamina C de la ChildLife. Toate au un gust îmbunătățit fie cu capsuni, fie cu mango, oricum un gust pe care copiii il tolerează (da, gustul e important in cazul lor:)). Nu pot sa va spun ca am observat efecte majore. Copilul meu nu are un apetit deosebit deși este extrem de bine diversificat, mananca de toate, dat nu in cantitati mari sau ma rog nu in cantitatile pe care le consider eu satisfăcătoare :):):) cu toate astea rezultatele ultimelor analize de sânge făcute in luna august au iesit foarte bune chiar cu sideremie crescută (ceea ce înseamnă in traducerea pediatrului ca mananca prea multe proteina animală). Insa are o vitalitate si o energie ieșite din comun! Aleargă si se joaca fara oprire, efectiv este greu sa il scoți "din priza". Sa cresteti mari si sănătosi!
    Modificata de Ralu1983; 28.09.2015 la 08:39:41.
    MamyMaria likes this.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!