Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Din ce am inteles in postul initial nu rutina e problema, ci programul care va ofera prea putin timp impreuna.

Parerea mea e ca ar trebui sa va gasiti o balanta intre cat sa trageti pentru bani si cat sa va bucurati de ei. Sunt unii oameni care trag un an intreg si nu se vad decat seara pentru o vacanta de lux timp de o luna impreuna, insa e nesanatos pentru viata de cuplu. Un om are nevoie constanta de afectiune, comunicare, activitate sexuala. Daca nu primeste destul din fiecare in relatia curenta, cauta un alt loc de unde sa le primeasca, sau chiar daca nu cauta, e mai susceptibil in a cadea prada tentatiei pentru ca simte ca ii lipsesc acele elemente si incearca sa le substituie cumva. Daca nu aveti nici macar weekend-ul, atunci e urat ca nu aveti nici macar o zi pe saptamana de timp in cuplu - si aici nu ma refer doar la voi doi, pana si timpul petrecut impreuna + copilul, tot timp petrecut impreuna este; de fapt asta este un fenomen obisnuit la cuplurile care au apoi un copil, activitatile din timpul liber se schimba ca sa incorporeze si copilul si absenta copilului din ele se simte straniu, gresit, parca lipseste ceva.
    Modificata de Foxman8472; 07.06.2012 la 11:34:19.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Alexandra, pai daca ai cu cine sa lasi fetita, nu vad de ce nu poti petrece putin timp cu sotul tau, daca asta iti doresti... eu credeam ca esti non-stop lipita de fetita...
    In cazul asta doar de voi doi depinde ca ceva sa se schimbe in bine. Poate ca unul dintre voi ar trebui sa munceasca mai putin... Stii, e greu sa iti doresti si sa le ai pe toate: bani, o familie fericita si implinita, un copil fericit, timp liber, cariera... Acum inteleg ca problema voastra nu este ca dormiti separat, ci ca FACETI TOTUL SEPARAT!
    Eu una am ales sa nu mai lucrez eu in ritmul in care lucram. Banii sunt mai putini, dar ma simt mai linistita si mai fericita...
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Eu una am ales sa nu mai lucrez eu in ritmul in care lucram. Banii sunt mai putini, dar ma simt mai linistita si mai fericita...
    Pentru ca faci bani ca sa traiesti, nu invers.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Alexandra, problema nu e rutina. E lipsa atractiei de a peterce timpul impreuna. Pe barbatul meu il vad dimineata jumatate de ora si seara vreo 2. Daca ma duc peste zi la el la job, il mai vad vreo ora.
    Nu stie de nicio problema de a casei. De cumparaturi, plati facturi, mancare, curat, spalat, etc.
    De pe la vreo luna a copilei celei mici, o zi pe saptamana e numai a noastra. LAs fata la socrii pe la 12 si ne mai ducem sa o luam pe la 7-8 seara. In timpul asta suntem numai noi cu noi. Ne plimbam, mancam in oras, o librarie, o cafea, un spectacol cand prindem un bilet la ce nu am vazut. Duminica este a familiei. Mergem cu totii in parc, venim si pregatesc masa, dormim, ne uitam la tv, orice altceva dar toti.
    Pentru ca doar 2 zile le avem de petrecut impreuna ni le-am impartit una pentru noi si una pentru toti.
    Poate suna egoist dar face tare bine.
    In rest, doar eu cu fetele. Nu spun ca e usor sau greu. Spun ca putina libertate si timp pentru tine ca om nu dauneaza nimanui. Nu moare copilul daca plecati sa va plimbati cateva ore la cateva zile.
    SI timp sigur gasiti daca vreti.
    Surprinde-l cu un telefon numai sa vezi ce afce, un sms ca in timpurile inceputului, o surpiza din aprtea ta si a copilului.
    Dar fa-le pentru ca simti, nu fortat

- Daruind, facem lumea mai buna!

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pt postarile voastre,problema noastra intr-adevar este mai mult programul urmat de rutina.....in week-end-ul ce a trecut am mers la o cununie"fulger" impreuna,a fost relaxant si cu dor....Cred ca e vorba doar de perioada aceasta cat e fetita mica,astept sa mai creasca sa ne putem relua obiceiurile,putine inca de pe vremea cand eram doar doi,insa mai schimbam ceva...recunosc ca sunt o persoana care cere foarte multa atentie,si observ ca si fetita imi seamana din punctul asta de vedere si probabil deaceea simt ca imi lipsesc anumite lucruri......cat despre problema dormitului,bunica inca nu e pregatita sa o culce cu ea,vom vedea daca ne vom muta anul acesta o sa incerc sa o invat direct in camera ei singurica......
    Ioanabalescu la noi nu poate exista acea zi "in doi" si nici cea "in familie" ,cel putin nu deocamdata pana nu reusim sa ne punem planurile in practica,el vine peste mine la servici cateodata din dorinta de a mai sta cu mine,acasa cu soacra nu poti sa discuti in voie....dorinta exista,ne cam incurca lipsa timpului,sper sa o rezolvam si pe asta....iti multumesc
    Va multumesc inca o data tuturor pentru gandurile bune si sfaturi,duminica placuta ...
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickersDaisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Cu Vechime alexbia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    5.712
    buna mamici...am nimerit din intamplare aici la acest subiect...aceeasi prob e si la mn...dar a aparut de cand a venit si cea de-a doua fetita...nu mai am timp ptr noi...el munceste pana tarziu si munceste zilnic...iar eu chiar nu am cu cn sa las fetele ca nu sunt in tara...eu cel putin am si uitat cum mai este sa dorm cu el in brate....noi stam cu chirie intr-o camera si e greu si cu spatiul ca e putin...
    Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie Third Birthday tickersLilypie Trying to Conceive 21 to 37 day cycle tickers

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de alexbia Vezi mesajul
    buna mamici...am nimerit din intamplare aici la acest subiect...aceeasi prob e si la mn...dar a aparut de cand a venit si cea de-a doua fetita...nu mai am timp ptr noi...el munceste pana tarziu si munceste zilnic...iar eu chiar nu am cu cn sa las fetele ca nu sunt in tara...eu cel putin am si uitat cum mai este sa dorm cu el in brate....noi stam cu chirie intr-o camera si e greu si cu spatiul ca e putin...
    incercati ca dupa ce adorm fetitele sa aveti timpul vostru e foarte important sa stati de vorba altfel ce ar mai fi! e greu ca esti afara si nu ai cu cn lasa fetele dar macar seara acasa va faceti timp! din cuza nenorocitilor de bani ajung familiile sa se destrame ca eu una nu-i mai suport! trebuie neaparat sa va tineti relatia vie! nu puteti sa cautati alta gazda cu 2 camere sau e prea scump? ati putea muta fetitele acolo si voi intr-o camera!
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath Anniversary tickers
    avem 8 dintisori si 4 maselute

Floricica Cu Vechime alexbia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    5.712
    Citat Postat de cristina.sofia Vezi mesajul
    incercati ca dupa ce adorm fetitele sa aveti timpul vostru e foarte important sa stati de vorba altfel ce ar mai fi! e greu ca esti afara si nu ai cu cn lasa fetele dar macar seara acasa va faceti timp! din cuza nenorocitilor de bani ajung familiile sa se destrame ca eu una nu-i mai suport! trebuie neaparat sa va tineti relatia vie! nu puteti sa cautati alta gazda cu 2 camere sau e prea scump? ati putea muta fetitele acolo si voi intr-o camera!
    e scumpa chiria aici...incercam sa mai stam seara impreuna dar el vn obosit de la munca,face un dus,mananca si somn...iar eu cu toate treburile de peste zi si copiii e greu...si cand mai prinde cate o zi libera nu stim ce sa facem mai intai...treburi prin casa si copiii...la mn e diferenta mica intre fete si e cam greut...dar nu ma pot plange ca sunt cuminti...
    Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie Third Birthday tickersLilypie Trying to Conceive 21 to 37 day cycle tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!