Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380

Rutina

Mi-a luat ceva vreme sa prind curaj in a deschide un nou subiect de natura personala,astfel ca mi-as dori sa lasati deoparte jignirile si certurile .....va multumesc
    Subiectul e relativ simplu pentru altii insa nu si pentru mine...am nevoie de sfaturi si poate si de experiente similare !!!
    Studenta in anul 1 ,depasind cu note mari prima sesiune din viata mea,am hotarat sa ma angajez-fara experienta si fara nevoie extraordinara financiara(aveau parintii)....fiind o fire ambitioasa,am ajuns sa fiu un foarte bun angajat,si mai bine chiar,necesar.....dupa un an intreg de viata frumoasa,facultate si servici,l-am cunoscut pe EL,ce promitea multe din perspectiva mea(nu o spunea el)...si am acceptat sa infiintam impreuna un loc de unde sa castigam bani...si s-a intamplat,doar ca totul s-a construit pe banii lui si pe experienta mea...nu am pretins nimic inca de la inceput,am vrut sa castig bani si sa am o viata frumoasa,chiar si fara acte.....trecut-ar anii,suficienti zic eu......si s-a nascut o mica si frumoasa printesa,a noastra,pe care ne-am dorit-o chiar daca a venit cand a vrut ea,El s-a schimbat in bine,s-a conformat ca viata noastra s-a schimbat,ca avem responsabilitati...insa a intervenit RUTINA!!! Vreau sa specific ca diferenta de varsta este de 13 ani care fizic nu se vad!!! Nu stiu cum as defini rutina noastra.....pot doar sa zic ca dormim in paturi diferite(pt ca printesa doarme cu mine si el nici nu incape,nici nu suporta salteaua),avem program la servici in ture.....cand sunt eu,nu este el...ne vedem acasa doar seara....nu mi-am pus inca problema unei amante pt ca as simti.....dar ce as putea sa fac in plus sa fim ceva mai uniti?mai mult timp impreuna?weekend nu avem deoarece natura serviciului nu ne permite!!!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickersDaisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami e f greu cand intervine rutina.duceti copilasul la o ruda macar 2 ore,iesiti in oras.sau mergeti impreuna cu pitica in oras,profitati ca inka e mika,cand veti fii mai mari va fii o perioada mai dificila,de nu prea poti merge la un suc cu copilul dupa tine.profitati.plimbati copilul impreuna,mergeti in parcuri diferite,nu mereu in acelasi,mergeti sa ii luati o jucarie impreuna,nu stiu sunt multe pe care le puteti face impreuna.eu inka nu realizez pt ca stau acasa cu fata,dar cand voi avea servici cred ca va fii f greu.asa ca nu sunt in masura sa dau sfaturi
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Alina, si eu am avut o perioada asemanatoare cu a ta... mai precis, 2 ani. Asta cam de cand am nascut-o pe Irini si pana cand am mutat-o in camera ei. Iubirea intre mine si sotul meu a fost mereu aceeasi, dar aparand in viata noastra Irini, cred ca e firesc ca aproape toata atentia noastra sa i-o acordam ei...
    De cand a implinit Irini 5 luni si pana la 2 ani, eu n-am mai dormit cu sotul meu nici macar o noapte. Irini dormea cu mine, patul era neincapator pentru toti 3, asa ca Stefanos a ales sa doarma in alta camera... in felul asta ne-am simtit mai bine toti. El nu mai era deranjat de trezirile de peste noapte a Irinei si avea un pat doar pentru el intr-o camera cu televizor si sa stea pana tarziu (eu pe atunci nu suportam sa am tv in camera), Irini nu mai era deranajata de sforaielile lui Stefanos, iar eu... eu eram multumita ei erau multumiti.
    Cand am implinit Irini 2 ani, fara niciun menajament am mutat-o direct in camera ei iar Stefanos si-a reluat locul in patul conjugal. Era toamna tarziu, destul de frig si trebuia sa ii incalzim camera (cu aer conditionat). Pentru noi, era ok, asa ca din motive de economie termica, fata dormea cu usa inchisa la camera; in consecinta, pt a o putea supraveghea, am achizitionat camera video si monitor... Destul de deranjanta pentru mine metoda (mai facea paraziti, era si destul de luminoasa imaginea) dar amtrecut cu bine peste iarna. Acum dormim cu usile deschise si e perfect.
    Sa stii ca si Stefanos lucreaza mult si de multe ori ne intalnim fix inainte de a ne baga la culcare. Pana ma duc eu sa o culc pe Irini in camera ei, el deja sforaie in patul nostru... Deci mare lucru nu s-a schimbat :)))
    Dar ne iubim mult!
    Pe sotul meu nu l-a afectat deloc perioada aceea in care am dormit separat... acum sunt insarcinata din nou si e in culmea fericirii. Nu il deranjeaza deloc faptul ca o vom lua iarasi de la capat!

Important este sa va iubiti si sa va respectati. Acum fetita voastra este mica si are nevoie de absolut toata atentia voastra... va trece si perioada asta, care din punctul meu de vedere este foarte solicitanta (pana cand copilul ajunge la 18-19 luni) si cu siguranta veti avea mai mult timp si pentru voi.
    Totusi, daca tu simti ca ceva nu e in regula cu relatia voastra, daca simti ca v-ati distantat, daca nu o alaptezi pe fetita voastra, eu zic totusi ca e ok sa incerci sa o muti in camera ei. Sau macar in patutul ei.
    Eu am dormit cu Irini pentru ca am alaptat-o pana la 16 luni, si dupa aceea, pana la 2 ani... stau si ma gandesc si nu imi amintesc de ce am ales sa doarma in pat cu mine... Cred ca n-am fost eu pregatita sa ma separ de ea mai devreme... De fapt, eu am avut cateva tentative de a o muta, dar nu vroia nici Stefanos ca printesa lui sa doarma singura in camera... Asa ca eu singura am mutat-o intr-o noapte in care el nu era acasa... :)))
    IRINI

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    mami e f greu cand intervine rutina.duceti copilasul la o ruda macar 2 ore,iesiti in oras.sau mergeti impreuna cu pitica in oras,profitati ca inka e mika,cand veti fii mai mari va fii o perioada mai dificila,de nu prea poti merge la un suc cu copilul dupa tine.profitati.plimbati copilul impreuna,mergeti in parcuri diferite,nu mereu in acelasi,mergeti sa ii luati o jucarie impreuna,nu stiu sunt multe pe care le puteti face impreuna.eu inka nu realizez pt ca stau acasa cu fata,dar cand voi avea servici cred ca va fii f greu.asa ca nu sunt in masura sa dau sfaturi
    Mada, cred ca depinde de fiecare copil in parte. Noi cu Irini nu prea puteam iesi la cafele cand era asa micuta. era foarte nerabdatoare si agitata, nu statea in carut decat daca era plimbata... ehee...
    Noi abia de cand Irini avea 18-20 de luni am inceput sa ne bucuram de iesirile impreuna. Avem norocul ca nu e genul de copil dupa care trebuie sa alergi. Sta cu noi la masa atata timp cat stam si noi... :)))
    IRINI

IORGOS

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    Si eu as face la fel, as muta-o pe cea mica in camera ei daca nu o mai alaptezi.Incet incet cred ca lucrurile vor reveni la normal. Cred ca toate am trecut prin perioade asemanatoare, mai mult sau mai putin. La mine a durat doar cate 2 luni la fiecare dintre fetite, timp in care eram absorbita total de copil si de relatia noastra mai putin.Am noroc ca sotul meu e un tip destul de rabdator si a inteles situatia. Pe urma, eu eram destul de obosita, asa cum sunt cam toate mamicile in primele luni. Nu am iesit deloc in perioada aia, nu prea vorbeam de cine stie ce cu exceptia subiectelor legate de copil.
    Incercati sa profitati la maximum de timpul in care sinteti impreuna, chiar daca e putin, calitatea e mai importanta decat calitatea, nu? Daca va iubiti , veti depasi situatia.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu cred ca toti patesc asta,mie una nu imi mai place sa fiu casatorita.As mai iesi si eu la o discoteca dar sotul nu vrea,eu as iesi mai des in oras dar el prefera sa munceasca in curte si tot asa.Noi de dormit,dormim impreuna dar fata e intre noi si nu ne mai putem tine in brate ca inainte.Inainte ne pupam si noi mai des,acum lipsa.M am luat mereu de el si i am zis nemultumirile mele si zice ca se poarta asa ca sunt rea si ca tip mereu la el,ceea ce nu cred ca e chiar asa...poate nu mai am asa multa rabdare cu el(el este o fire ft dificila) pt ca rabdarea mea mi o consuma fata.Uneori imi vine sa plec la ai mei si sa il las,dar ma calmez si uit(asta pana data viitoare).La noi e nasol ca mai stam si cu socrii si mai apar certuri si din cauza asta.Mama soacra este ft de treaba dar tata socru e mai rau,apar discutii in sensul ca el vrea sa munceasca sotul mai mult,niciodata nu e multumit...mie mi se pare ca munceste prea mult si ca nu sta cu noi si tot asa.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    alexandra eu cred ca ar trebui sa vb cu el foarte serios! sa ii zici ce te deranjeaza poate el nici nu isi da seama!ai incercat sa mergi in camera li cand doarme malina? barbatilor le plac surprizele!cred ca sunteti prea ocupati sa faceti bani si nu va dati seama ca relatia voastra trebuie hranita! eu cu sotul meu de ex castigam foarte putin 1600lei pe luna si cu toate astea reusim sa luam o sticla de vin in vreo seara sa stam sa discutam sa ne iubim! imi gateste niste mancaruri care ma dau pe spate! incearca sa ii gatesti cv sa stati singuri la un pahar ca nu strica! si incercati sa va schimbati programul caci multe familii s-au destrama din cauza banilor! nu asta conteaza cel mai mult ia tu esti un ex tare bun!
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath Anniversary tickers
    avem 8 dintisori si 4 maselute

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    cheama-l sa doarma cu tine in camera! noi dormim toti 3 in pat deoarece ne-am obisnuit cu ea si nu as mai putea dormi ara ea! si uite asa parca ne intelegem mai bn ca inainte sa devenim parinti!
    Modificata de cristina.sofia; 06.06.2012 la 21:38:34.
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath Anniversary tickers
    avem 8 dintisori si 4 maselute

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mie nu mi se pare ca e rutina....ci o racire a relatiei voastre,asta se datoreaza copilului deoarece fiecare in felul lui isi caalizeaza gadurile si gesturile catre ea,ceea ce ati gresit este ca muncitii prea mult si desii zici ca financiar va este ok nu vad de ce macar 1 data pe luna sa ptereceti 2 zile doar voi2 fara fetita???? Cred ca ar ajuta foarte mult daca ai invata fetita sa doarma in patut si voi ca un cuplu in pat dublu care sa fie confortabil pt amandoi.Exista atatea chestii prin care va puteti regasii,simtii bine unul cu celalalt...fetita are nevoie de parinti fericiti care sa se simta bine impreua.Ar trebuii sa cinati macar 1 data pe sapt chiar daca pt asta trebuie sa stea fetita cu o bona,bunica,ruda....asa v-ati simtii bine,ati discuta,ati descoperii atigerile si sentimetele care v-au adus impreuna.Un barbat se poate simtii ff repede neglijat si aici tu ca sotie ai gresit trebuie sa-i arati ca inca il iubesti cate simti bine cu el...asta e parerea mea.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de cristina.sofia Vezi mesajul
    cheama-l sa doarma cu tine in camera! noi dormim toti 3 in pat deoarece ne-am obisnuit cu ea si nu as mai putea dormi ara ea! si uite asa parca ne intelegem mai bn ca inainte sa devenim parinti!
    Cristina, si noi, de cand am devenit parinti, suntem mult mai calmi, si nu ne-am certat niciodata. Deci si noi ne intelegem mai bine... dar rutina tot rutina este, mai ales cand copilul este atat de micut.
    Eu una acum nu ma plang... iesim destul de des afara toti 3, la terase, la plimbari... Cand n-avem chef de iesit, facem pizza acasa la cuptorul cu lemne (Stefanos e brutarul-sef :))), bem o bere si stam pe terasa la cioace pana noaptea tarziu... Uneori facem asta dupa ce Irini a adormit, alteori sta si ea cu noi pana tarziu... Deci timpul nostru impreuna, chiar daca e putin, e de calitate... Alteori, daca chiar suntem plictisiti, ne sunam prietenii apropiati si ii invitam la noi acasa... de fiecare data petrecem excelent...
    IRINI

IORGOS

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Mie nu mi se pare ca e rutina....ci o racire a relatiei voastre,asta se datoreaza copilului deoarece fiecare in felul lui isi caalizeaza gadurile si gesturile catre ea,ceea ce ati gresit este ca muncitii prea mult si desii zici ca financiar va este ok nu vad de ce macar 1 data pe luna sa ptereceti 2 zile doar voi2 fara fetita???? Cred ca ar ajuta foarte mult daca ai invata fetita sa doarma in patut si voi ca un cuplu in pat dublu care sa fie confortabil pt amandoi.Exista atatea chestii prin care va puteti regasii,simtii bine unul cu celalalt...fetita are nevoie de parinti fericiti care sa se simta bine impreua.Ar trebuii sa cinati macar 1 data pe sapt chiar daca pt asta trebuie sa stea fetita cu o bona,bunica,ruda....asa v-ati simtii bine,ati discuta,ati descoperii atigerile si sentimetele care v-au adus impreuna.Un barbat se poate simtii ff repede neglijat si aici tu ca sotie ai gresit trebuie sa-i arati ca inca il iubesti cate simti bine cu el...asta e parerea mea.
    Cryssa, apropo de ce zici tu... imi aduc aminte ca anul trecut am lasat-o pe Irini cu mama (avea 1 an si 8 luni) si am iesit cu Stefanos in oras, doar noi 2 singuri, pentru prima data de cand se nascuse Irini... Am plecat de acasa cu motocicleta, am ajuns in zona unde vroiam sa mergem sa stam la o terasa, am coborat de pe motocicleta, ne-am invartit de vreo 3 ori in jurul cafenelelor, dupa care am plecat... Nu ne-am gasit locul, nu am vrut de fapt sa iesim afara fara Irini. Am recunoscut amandoi ca a fost o prostie ideea noastra, pentru ca nu era ceea ce aveam nevoie... Pana la urma am dat fuga pana la Zara (era in zona) de unde i-am luat mandrei niste pantaloni si ne-am intors acasa la bubulina noastra. Eu una nu prea ma simt bine nicaieri fara Irini, in afara de zilele in care trebuie sa merg la birou (de 2-3 ori pe luna) si Stefanos la fel.
    IRINI

IORGOS

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!