Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Munca in strainatate intre realitate si vis

Demult am vrut sa scriu despre asta... Am mai facut-o acu vreo 3 ani, insa situatia nu era nici pe departe atat de dezastruoasa ca acum si nu se profita de oameni ca in momentul de fata. Am vazut azi pe wall -ul unei prietene de pe FB un anunt in care se ofereau locuri de munca in Spania pentru temporada de recoltat capsuni din 2013. Stiu ca munlte dintre voi nu aveti nimic de a face cu asta, ca nu va intereseaza, ca nu aveti de gand sa plecati si cu atat mai putin sa lucrati in agricultura. Oferta o sa v-o atasez la final, intr-o fotografie, pentru ca suna tare bine. ;)
    Din pacate, eu am lucart vreo 6 luni ca selectioner de personal intr-o firma de intermediere si am vazut atunci lucruri despre care nici in cele mai negre ganduri nu mi le-am imaginat. O sa va dau un caz concret: un tip, roman, face o oferta de acest gen pe internet. Se cautau, pe atunci, culegatori de citrice. Oferta era tentanta: 35-40 de euro la zi.. Munca de 7 - 8 ore... Se lucrau 6 zile pe saptamana. Faceti un calcul si veti vedea ca salariul care rezulta e unul destul de bun, in conditiile in care in Romania sunt oameni care traiesc cu 200 de euro pe luna si poate mai putin.
    aduna 200 de oameni, carora le cere in avans 200 de euro de persoana, reprezentand chiria pe 2 luni. Li se explica oamenilor ca atunci cand se inchiriaza o casa se da o luna de avans plus luna in curs. In acelasi moment se semneaza asa-zisele precontracte, care nu au nicio valoare legala si nu concreteaza nimic. Vin oamenii, se instaleaza, cate 20 intr-un apartament (care in realitate costa 400 de euro pe luna, nu 2000), dar nimeni nu zice nimic, au venit la munca, nu la distractie.
    Firma ii ofera contract pentru 40 de muncitori. Nici mai multi, nici mai putini. Insa cu o conditie: sa mai fi lucrat inainte cu acte in Spania pentru a nu exista probleme la Seguridad Social. Dintre cei veniti, doar 20 au acte. Ceilalti 20 ii gaseste repede pe strada. Celor 180 le spune ca mai dureaza pana li se fac actele si ca va trebui sa mai ramana acasa un timp. Banii de rezerva se termina, mancarea la fel. Cele 2 luni de chirie platite sunt pe sfarsite, iar oamenii se pregatesc sa plece inapoi, fara sa fi lucrat macar o zi, cu banii pierduti, cu datorii in tara si cu bani de intoarcere imprumutati de la rude. Intermediarul ramane cu banii pentru ca proprietarilor locuintelor nu li se plateste fiindca nu e de lucru si oamenii au plecat.
    Acesta este un caz usor. Sunt altele si mai si. Cu oameni sechestrati. Cu oameni care au platit un comision si au ajuns in autogara unde nu ii astepta nimeni si nimeni nu mai raspundea la nr de telefon care ii contactase. Cu oameni care au muncit si nu si-au luat decat o parte din bani... Exemplele pot continua.
    Nu vreau sa descurajez oamenii care vor sa incerce sa isi caute ceva mai bun sau sa plece din Romania. Dar vreau sa trag un semnal de alarma si sa trezesc constiinta celor care vor sa o faca in acest mod. Multi nu stiu nici pe ce lume sunt cand ajung aici, nu stiu cui sa se adreseze, nu stiu unde sa mearga... Se simt pierduti si se intorc. Iar cei care profita de pe urma lor cumpara in tara discoteci, bat cluburile si conduc masini de lux.
    Ceea ce trebuie sa se stie e ca nu se semneaza niciun contract daca nu este tradus. Nu se semneaza doar pe incredere, trebuie citit tot, inclusiv literele mici. Daca salariul este "dupa conventie", atunci trebuie sa se ceara conventia de munca pentru zona respectiva. Conventiile regularizeaza salarizarea la zi sau pe norma, in niciun caz nu se negociaza. Comisioanele trebuie aflate la timp, nu in camp. Daca esti de acord sa ii dai celui ce te duce la munca 5 euro pe zi, ok. Dar sa nu te trezesti ca iti mai cere si sa-i faci 10 lazi de ceva pe care si le ponteaza lui, ca alea mai sunt vreo 20 de euro pe care ii fura cu nerusinare.
    De asemenea, trebuie sa se stie ca exista multe modalitati de a denunta si ca cei care nu vorbesc limba au dreptul la un translator in orice institutie, inclusiv la Guardia Civil.
    Si, doamne fereste, daca ajunge cineva in asemenea situatie, sa caute cea mai apropiata Crucea Rosie sau Caritas pentru ca vor gasi cu siguranta ajutor.
    De ce am postat? De revolta... Si de un ghimpe pe care il am in coasta de la cei care profita de oamenii de buna credinta care nu vor decat sa-si creasca demn copilasii sau sa-si usureze batranetea...
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Atasament 17528

uitasem sa pun poza...........

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    A si eu tocmai aveam nevoie dispereta de un babysiter din tara si nu stiu cum sa public anuntul.........pentru ca intr.adevar nimeni nu mai vine la munca prin agentii.Eu cum fac.............?????????

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    A si eu tocmai aveam nevoie dispereta de un babysiter din tara si nu stiu cum sa public anuntul.........pentru ca intr.adevar nimeni nu mai vine la munca prin agentii.Eu cum fac.............?????????
    de ce vrei sa publici un anunt? e pentru copilul tau?
    daca da, nu cunosti pe cineva in care sa ai incredere, care sa te cunoasca si care sa aiba nevoie de munca?daca e pentru altcineva...publici, pur si simplu, pe un site de profil. imediat te va contacta si administratorul ca sa vada daca poate sa iti intermedieze oferta, insa tu mergi direct si nu accepta.

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    Si ceea ce cauti tu e greu. Sunt multi care vin la munca promitand ca spala si toalete, si cand se afla aici si dau putin de greu nu mai "pot face fata". Sa nu uitam ca sunt multi romani pacaliti, dar pe de alta parte exista si f multi care se gandesc la castiguri mari peste noapte si munca, daca se poate, deloc... Trist dar adevarat. Cati ani are copilul tau? Nu poti sa gasesti acolo pe cineva autorizat, care sa-l supravegheze? Exista si riscul sa gasesti pe cineva care se gandeste numai la castig si atunci copilul nu va reprezenta o mare importanta ... Si vorbim de un copil si nu de un obiect...

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!