Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    947
    Imi place parul meu si am spus mereu ca nu ma voi vopsi. Dar cand am aflat de existenta vopselei de par fara amoniac, am zis sa incerc, in ideea ca nu va fi atat de daunatoare firului de par.

Am incercat mai intai Casting Creme Gloss de la L' Oreal. Parul meu natural e castaniu si mi-am dorit sa-l mai deschid un pic. Nu mai stiu care a fost exact nuanta pe care am folosit-o (cred totusi ca Blond - 700). Sigur ca nu a iesit ca pe cutie, dar scopul mi-a fost atins: mi-am deschis parul cu vreo 2 nuante. Deci ma declar multumita de ea.

Am incercat apoi Garnier Color & Shine - ceva mai ieftina , dar la fel de buna. Prima data am folosit Blond Perla - 7.0, apoi am combinat o cutie de Blond Perla cu Blond Selenar - 8.0.

Inca odata spun: nu mi-au iesit nuantele de pe cutie, dar nici nu voiam asta si eram convinsa ca nu vor iesi, mi-am dorit doar sa-l mai deschid un picut. Si am reusit!

Multumita asadar si de Garnier Color & Shine.
    "Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!"(Constantin Brancusi)

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Simona, asa-mi propusesem si eu:Sa nu-mi vopsesc parul niciodata!
    Am amanat momentul cat am putut, insa timpul n-a mai tinut cu mine si au aparut si nedoritele fire albe.Prima data m-am vopsit la intoarcerea, la serviciu si incerc sa ma vopsesc cat mai rar.Folosesc Garnier castaniu inchis si sunt foarte multumita de ea.Ultima data m-am vopsit inainte de Paste cu Garnier Color & Shine si iata ca sunt aproape 5 saptamani si inca nu este cazul sa ma revopsesc!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Aaaaaaaa,cum adica ne tundem intr-o luna din an de doua ori si ne cresc unghiile?
    Iar tu amesteci ciocolata amaruie cu lapte in vopsea,sau chiar exista nuanta asta de vopsea de par?Poti sa pui un link sa vad si eu cui i-a trecut prin cap sa defineasca o nuanta de vopsea de par in felul acesta?Mi se pare destul de comic "amaruie cu lapte" ,parca ar face reclama unui produs de patiserie
    nu stiu daca la toata lumea e la fel, dar mie in fiecare an in iunie trebuie sa ma tund de 2 ori, altfel o fac 1 data/luna. asta se observa la par scurt sau daca ai o tunsoare anume (bob de orez, cleopatra...), nu cand ai parul lung...link cu denumirile de vopsele de par nu am momentan dar iti zic ca exista.am in fata mea Wellaton (creme coloration)6/73 - Coicolata cu Lapte SAU tot de Wellaton si tot crema cororanta fara amoniac, nr. 6/77 - Ciocolata amaruie. Sunt de fapt nuante, in denumirile astea si daca stai sa-ti imaginezi chiar sunt nuante diferite. prima e mai inchisa ca si a 2a. poti intreba la orice magazin sa-ti arate ... nu glumesc sau ...

Floricica Nou Venita arina_mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2011
    Postari in forum
    27
    Eu va recomand 2 vopsele de par profesionale cu sau fara amoniac: Matrix sau Wella. Se gasesc la saloanele de coafura. Eu prefer sa ma vopsesc de 2-3 ori pe an ca sa nu-mi distrug parul iar intensitatea culorii dureaza cca. 2-3 luni. Am folosit Matrix fara amoniac de 2 ori in sarcina si a prins foarte bine. Am renuntat sa mai folosesc vopsea din comert pentru ca este de foarte proasta calitate. Un truc: vopsiti-va pe par murdar nu proaspat spalat.

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    eu stiam "trucul" asta de la coafeza parca dintotdeauna, doar cand mai puneam din plic preparata gata atunci ma spalam sau uneori il udam doar... si mai inainte vopsesti la radacina, lasi 20 min si putina vopsea si apoi vopsesti si restul de par si mai stai 10 mi. asta daca folosesti aceeasi nuanta de vopsea...eu imi faceam doar radacina de multe ori, nu tot parul.

Floricica Cu Vechime lorito's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    6.791
    Am o parere buna. Folosesc sampon pentru vopsit de peste 4 ani( luna de luna sau o data la 2 luni). Cumpar de la Palette sau Loncolor, Londacolor, ceva de genul, sincer nu ma intereseaza firma, cumpar ce imi vine la mana, dar doar astea 2( conservatorism).

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Am scris mai devreme dar am uitat sa zic ca momentan folosesc vopsea profesionala de la Kallos. Este cu amoniac...
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers