Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385

Nelamurit Cum scapam de tenul gras ?

Mamicilor probabil va stresez deja cu atatea intrebari. Dar parca imi vine mai usor sa intreb alte persoane care au avut experiente poate asemanatoare cu ale mele si imi dau sfaturi mai utile decat ce scrie pe internet. Mereu am avut problema cu tenul, nu este exagerat de gras si nici nu am fata plina de cosuri, dar pe perioada sarcinii am scapat de el complet. Dupa nastere insa, a revenit! Si parca se accentueaza tot mai tare. Nu sunt nici in perioada in care ar trebui sa imi vina ciclul. Si totusi parca tot mai multe puncte negre apar, tenul este destul de gras si apar uneori unele pete rosiatice in zona nasului, frunte sau tample.
    Va rog sa imi spuneti cele care ati avut problema asta si ati scapat de ea sau macar s-a atenuat, ce produse ati folosit si au avut efectul dorit sau ce alte metode ati gasit pentru ele. Am un gel anti-acneic de la Pharmacy si lotiune tonica, dar parca nu fac mare lucru.
    Stiu ca tine si de caldura si de alimentatie, asa ca daca imi puteti sugera ceva alimente care ajuta la disparitia tenului gras.

Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca pun atatea intrebari!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu poti scapa de tenul gras! sunt multe produse care doar trateaza si atenueaza efectele dar de scapat tot nu scapi. caldura este un factor important, de asemenea hormonii, starea psihica in care te afli si multi alti factori care determina aparitia cosurilor. eu desi sunt slaba am tenul gras, parul gras...parca toata grasimea mi-ar iesi prin piele. am fost la nenumarati doctori, toti mi-au dat tratamente care pe moment si-au facut efectul dar pe urma.......
    de asemenea, trebuie testate produsele, poate mie imi fac bine iar tie nu.
    eu acum merg pe gama autohtona Gerovital si Farmec. dar si alte creme mi-au mers bine pana s-a obisnuit tenul cu ele. mult succes si rabdare!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    buna si eu am aceiasi problema de cand am ramas insarcinata imi apar cosulete mici pe frunte si tenul a devenit mai uleios... am inceput sa folosesc apa de fata de la neutrogena de dimineata si seara cand am bag in pat.. si sunt multumita:)

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Va multumesc de raspunsuri. O sa incerc diverse produse sa vad care imi e bun. Ma enerveaza faptul ca desi aveam si inainte probleme cu cosurile apareau dar pe frunte si eventual pe barbie.
    Acum imi ies pe obraji, pe langa urechi si ma scot din sarite. Si nu sunt nici cosuri cosuri, care fac puroi si se duc, sunt mai mici si sunt sub piele si doar se inrosesc cand ies.
    Dar cum a spus si simona e posibil sa apara acum din cauza stresului, nervilor, am avut o perioada in care mancam aiurea sau uitam sa mananc. Nu prea beau apa, ca ma urmareste Cola la fiecare pas. Si banuiesc ca si astea au un rol in toata treaba asta.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    In primul rand, scapa de mancarurile grase, prajeli, fast-food, carbogazoase, dulciuri si panificatie. Apoi, eu am scapat literalmente de problema, cu infuzia de musetel. Si am scapat definitiv. Deci se poate. Faci infuzie, lasi vasul pe foc, la flacara mica si dupa ce speli fata bine si o clatesti, lasi apa de la clatire pe fata si stai deasupra vasului 1 minut. Ai sa simti, pur si simplu,cum se topeste grasimea de pe fata si curge. Te duci apoi frumos si te clatesti, dar nu cu apa rece ci tot calduta, ca sa nu se inchida porii automat. Dupa uscare, te dai cu un gel de fata calmant cu aloe vera, musetel, galbenele, ceva lejer, care sa nu aglomereze porii. Faci asta in fiecare zi, dimineata. Rezultatele se vad dupa primele 7 zile. Garantat!! Scapi pana si de cele mai nesuferite cosuri!
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita AdrianaMoiseanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2014
    Postari in forum
    1
    Tenul meu egras si mereu am avut probleme cu cosurile si punctele negre din cauzaexcesului de sebum.
    Dupa ce amfost la doctor pentru a-mi recomanda o solutie buna de cutarare a tenului grasmi-a dat sa folosesc o lotiune tonica cu ulei 100% pur din arbore de ceai (teatree oil) si hamamelis fara alcool de laThursday Plantation.
    Pe langalotiunea tonica, eu mi-a cumparat tot de la firma asta si spuma naturala despalat pe fata cu ulei 100% pur din arbore de ceai si crema hidratanta naturalacu arbore de ceai, macese si vitamina E.
    Ritualul meue urmator: prima data ma spal bine pe fata cu spuma, apoi ma usuc si folosesclotiunea tonica. Dupa ce mi-a facut curatarea tenului, folosesc crema pentruhidratare.
    De candfolosesc aceste produse de curatare, diferentele sunt vizibile. Tenul mult maicurat, imi controleaza excesul de sebum foarte bine, iar cosuri si puncte negre nu am mai aparutdeloc.

Floricica Nou Venita rolandino's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2015
    Postari in forum
    13
    Pt acnee util e derminaxul, dar pentru ten gras chiar nu imi dau seama ce ar trebui luat.

Floricica Nou Venita leontema's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2017
    Postari in forum
    1
    Rolandino tu ai folosit pentru eliminarea cosurilor acel produs? Sunt zeci de produse care pot sa elimine cosurile si care sa ne confere o piele mai catifelata.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!