Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nictatiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2012
    Postari in forum
    3

Nelamurit Job pentru a fi alaturi de copii

Sper sa nu fie considerat spam sau reclama la ceva .
    Am o situatie sa spunem...mai delicata. Dupa nasterea celui de-al doilea baietel am facut un atac cerebral, la cezariana mi-a scazut tensiunea sub 5 etc. Baietelul e foarte ok, in prezent de Revelion va face 5 anisori si e frumusel si inteligent foc. Din pacate insa eu...am zacut un an la neurologie prin diferite spitale si apoi s-au declasat se pare niste boli autoimune cu care ma chinui de atunci ( pe stres, predispozitie etc).
    Problema mea e ca am vrut sa fiu alaturi de copii chiar daca nu pot face mare lucru si nu am lucrat anii acestia. Cu mult efort financiar si tratamente mai mult sau mai putin conventionale...eu sunt pe picioare si azi dar anumite chestii evolueaza negativ inca. Cu toate acestea am fost nevoiti sa vindem ap, a urmat criza si in acest moment suntem in punctul in care daca eu nu as avea un job...intram in colaps total.
    Mi-a venit o idee de curand dar nu stiu daca in practica ar avea vre-o sansa.
    Cand baietii mei erau micuti si cum cresc repejor, umblam cu caruciorul si unul de manuta prin magazine sa le probez hainute, lunar. Cel mic plangea nu era prea incantat si operatiunea era greoaie.
    M-am gandit sa-mi fac un site de vanzari on-line dar ceva local, doar ptr un anume oras. Ceva de genul, alegi produsele si la o ora stabilita vine cineva acasa... poti proba copilul si cumpara doar ce-ti convine. S-ar preta doar la cei foarte micuti, pentru ca pentru cei mai maricei nu ar avea sens. De exemplu ptr livrarea de jucarii cu anumite ocazii, acestea ar putea fi aduse de catre un personaj din desene animate( costumat).
    Ma gandisem la un spatiu fizic undeva cu prezentare cu chestia asta atasata.
    Cer si eu o parere mamicilor cu copiii foarte mici. Ar fi viabila chestia asta???? Adica la mine veneau cu cosmetice bio, lucrate manual( sapunele, uleiuri) si mereu am luat copiilor chestii din astea.
    Faza e ca nu pot sta la prg fix angajata la cineva pentru ca eu nu fac fata. Am zile mai bune si altele extrem de proaste. Trebuie sa gasesc o solutie de compromis.
    Am terminat informatica, ma descurc cu prb legate de siteuri chestii dar nu stiu cum ar fi privita ideea asta de catre mamicile ca si mine.
    Care fura ideea, no problem, ca piata e mare! E loc pentru toti la o adica!
    Stam in gazda in prezent, cheltuielile cresc si ne facand nimic nici psihic nu ma mai simt ok dar financiar nemultumirea e maxima.
    Astept pareri, sugestii!
    Candva am primit sugestii de genul: meditatii, traduceri, contabilitate asa pe langa un contabil mare. Sincer daca nu ai si multumire sufleteasca si nu-ti place activitatea ai si mai mici sanse de izbanda.
    Merci anticipat!

Floricica Nou Venita albina92's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2012
    Postari in forum
    4
    stiu ca pare neconventional si poate foarte multa lume priveste jobull despre care am sa iti vorbesc ca fiind unul neadecvat si "rau-famat". Se cheama Videochat. Este o acctivitate independenta din care sigur si garantat castigi minim 200 USD ( 700 lei) iar castigurile pot ajunge si la mii de dolari. Totul tine doar de cat timp iti aloci acestui job si cat de bine cunosti limbi straine (preferabil engleza) . Documneteaza-te pe google despre ce consta acctivitatea de Videochat si daca esti dispusa sa faci conpromisuri da-mi un mesaj si eu te ajut. P.S. Scuze inca odata daca am spus lucruri care nu sunt permise pentru acest forum dar sincer si parerea mea personala este cel mai profitabil job de acasa.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Este o gluma,nu?...........................................DAR LA CONSECINTE TE-AI GANDIT ALBINA?SAU CREZI CA NU EXISTA DOAR CA FACI IN ALTA TARA SI VEZI DOAMNE NU TE CUNOASTE NIMENI...DOAMNA CARE A CERUT SFAT VORBESTE DE O AFACERE CINSTITA,ESTE O MAMA ONESTA CARE VREA SA ISI AJUTE FAMILIA.EU UNA NU AS PUTEA SA II IAU O JUCARIE COPILULUI DIN BANII FACUTI DE MINE PE VIDEOCHAT,SAU CEVA DE MANCARE DOAMNE FERESTE.MAI BINE MUNCESC FEMEIE DE SERVICIU DECAT SA IMI ARAT O .... CA SA IAU O PAINE.
    Modificata de madasabi; 02.11.2012 la 11:58:55.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita nictatiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2012
    Postari in forum
    3
    Tinand cont ca atat eu cat si sotul avem studii in informatica...faza cu videochatul ar fi floare la ureche de organizat, dar nu sa fac eu asa ceva! Am 2 baieti si mie una nu-mi pare a fi o activitate prea demna pentru o mamica. Cel putin eu nu ma pot preta la asa ceva si sunt sigura ca nici altele. Ca se gastiga stiu... dar e un fel de prostitutie de imagine asa. La 35 de ani arat mai ok ca altele la 18 dar...de asta va beneficia doar sotul meu in exclusivitate! Sac!!!!!
    Eu tin atat la partea de morala cat si la latura religioasa in educatia copiilor mei si nu as fi un exemplu de urmat.
    Astept si pareri SERIOASE!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Mami sa stii ca e foarte buna ideea ta.dar ca in orice afacere iti trebuie banii de inceput,de investit.gandeste-te ca tu investesti in niste hainute pe care poate nu le vinzi.nu stiu nu vreau sa te descurajez pentru ca nu prea ma pricep.eu vand hainutele si jucariile fetitei mele pentru a ii lua altele,asta pt ca stau acasa si nu mai lucrez.nu stiu chiar sunt curioasa ce sfaturi iti dau alte mamici mai experimentate
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita danyella2's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2011
    Postari in forum
    11
    o alta idee ar fi sa incerci cu un blog facut pe google apoi cu un cont pe adsense si astfel poti face ceva banuti din reclamele ce se posteaza pe blogul tau.te poti interesa despre asta caci nici eu nu stiu prea multe.si eu incerc ceva de genu dar ..nu prea ma ocup pana acum am castigat doar 27 de centi:)))dar daca te ocupi de el cred ca poti avea castiguri mai mari.mult succes!

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de albina92 Vezi mesajul
    stiu ca pare neconventional si poate foarte multa lume priveste jobull despre care am sa iti vorbesc ca fiind unul neadecvat si "rau-famat". Se cheama Videochat. Este o acctivitate independenta din care sigur si garantat castigi minim 200 USD ( 700 lei) iar castigurile pot ajunge si la mii de dolari. Totul tine doar de cat timp iti aloci acestui job si cat de bine cunosti limbi straine (preferabil engleza) . Documneteaza-te pe google despre ce consta acctivitatea de Videochat si daca esti dispusa sa faci conpromisuri da-mi un mesaj si eu te ajut. P.S. Scuze inca odata daca am spus lucruri care nu sunt permise pentru acest forum dar sincer si parerea mea personala este cel mai profitabil job de acasa.
    ce m-a amuzat...maaaare e gradina Domnului!! si multeee i-au sarit gardul... :)))))0

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de albina92 Vezi mesajul
    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))) nu ma pot abtine! tu ai copii? si faci asta? :)))))))) ok.... dar ai citit ce a scris tatiana, ai vazut care e situatia ei??? chiar ca uneori sunt faze ca re ma lasa fara replica!

Tatiana, cunosc cateva mamici care fac tarte/prajituri pentru diferite ocazii sau chiar pentru desert curent pentru familii care nu au timp. sau pentru cei care nu se pricep. se castiga binisor si daca iti place si ai cat de cat talent la bucatarie, poti incerca.. acum depinde si de dispozitia ta, si de timp, si de relatiile sociale pe care le ai (persoane care sa te ajute sa-ti promovezi putin produsele)... fetele pe care le stiu eu vand produsele pe kg. ele spun ca e rentabil. una dintre ele face asta de mai bine de 12 ani si doar din asta traieste. cu timpul, devii cunoscuta si daca produsele sunt de buna calitate, se vand...

o alta mamica pe care o cunosc a facut un fel de mini-cresa acasa la ea. nu stiu ce posibilitati de spatiu ai, ea a dedicat o camera acestei activitati. a cumparat in general lucruri de la second hand, a utilat sala cu hamace, cu jucarii, cu un cd player etc. are grija de copii intre 6 luni si un an, iar in suma pe care o incaseaza lunar intra si mancarea micutilor. avea la un moment dat atatea cereri incat nu facea fata, dovada ca parintii erau foarte multumiti. nu e usor, ea avea 6 copii maxim in grija, dar spunea ca e ideal fiindca asa mici nu are niciun fel de problema cu ei. plus ca banii pe care ii lua erau destul de frumosi... cred ca e destul de ilegal, financiar vorbind... dar asta stiu, asta iti spun...
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!