Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.292

Obtinerea certificatului de nastere romanesc

Am o intrebare pt fetele plecate inafara,pt cele care au nascut in alte tarii.<br />
    Ca sa pot obtine certificatul de nastere al copilului, cat trebuie sa stam in romania,ce acte trebuiesc si daca e necesara prezenta sotului..daca pot obtine cu o procura de la sot sa fac eu si sa ridic certif.<br />
    Mentionez ca trebuie sa pleccu copilu in tara,tatal strain...copilu avand certif ciprot dar nu si pasaport deoarece nu ni-l da si asta ca sunt cetatean strai eu,nu am cetatenia cipriota si ca sunt europe. Am o procura de permisie de la sot sa pot pleca cu copilu si sa ma intorc..chiar la tribunal am facut si e in engleza.Ambasada romaniei nu accepta ci doar un translator pt o declaratie si doar un drum..nu ma pot intoarce cu copilu pana nu obtin certif romanesc
    Lilypie Kids Birthday tickers@Lilypie Fifth Birthday tickers@Lilypie Second Birthday tickers

Mami; CRİSTİNA...29-07-1982
    Tati...; KENAN......28-10-1979

WEDDİNG DAY; 24-09-2007

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Incearca sa ceri informatii ambasadei romaniei....ei ar trebui sa stie de ce acte ai nevoie pentru ca difera f mult de la o tara la alta...
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    cristina, eu am nascut in Norvegia si am obtinut certificat de nastere de la ambasada de aici. nu stiu daca iti sunt de ajutor pt ca Norvegia nu e in UE, iar sotul meu e roman.

noi am avut noroc cu o secretara a consulului f draguta care m-a ajutat f mult. initial am obtinut certificatul norvegian, iar pe baza lui s-a emis si certificatul romanesc. in ceea ce priveste transpotrul copilului spre Ro, ambasada a emis un titlu de calatorie valabil doar la dus spre Ro, urmand ca acolo sa-i fac eu pasaport. am auzit ca unele persoane obtin certificatul de nastere in Ro, insa e de umblat pe la ambasada si poate dura m mult.

multa bafta si nervi tari!

"Fa o pasiune din a invata. In acest fel nu vei inceta niciodata sa te dezvolti.” Anthony J. D’Angelo

Floricica Nou Venita dorajessica's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2009
    Postari in forum
    43
    Cristina scumpa mea, nu trebuie sa disperi ca totul se rezolva.............dar parerea mea este sa te interesezi la ambasada Romaniei de la tine sau consulat,incearca sa iei legatura cu ei, ca difera foarte mult de la o tara la alta legile,eu am nascut fetita in Italia si am plecat cu toata familia in Romania iar sotul a fost la Bucuresti la evidenta populatiei pe tara si ia dat certificatul in aceeasi zi in mina,dar daca nu mergea poersonal el si mergea totul prin comuna in care locuiesc,adica prin primarie.......trebuia sa astept 3 luni sai faca certificatul fetitei,mai mult de atit nu stiu daca tiam fost de ajutor,bafta si saa va intoarceti cu bine,pupici
    pop