Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime Florecita's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    6.225

Legea despre concediile prenatal si postnatal

Buna tuturor,<br />
    Ma numesc Murgea Florina si sunt tare nelamurita unde pot sa gasesc legea despre concediile prenatal si postnatal? Eu lucrez neintreupt de 9 ani din care ultimii 2 sunt la actualul loc de munca. Am tot cautat prin forum un raspuns, dar nu inteleg. Eu pot sa incep sa iau concediu incepand cu luna a 7 de sarcina? (prenatal, apoi se continua? cu restul pana la 124 sau 126 de zile nu am inteles) si dupa ce se naste bebe si cei 2 ani? O fi bine? sau nu am inteles? Deci ar fi in total 2 ani si 4 luni in care pot sa nu ma duc la serviciu si sa stau cu bebe?<br />
    Va rog frumos daca stie cineva.

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    8.343
    Florina concediul de maternitate (pre si postnatal) e de 126 de zile. Acesta ti-l imparti cum vrei, adica daca-ti iei 'x' zile inainte, dupa nastere iti raman 126-x. Eu am luat prenatal cand am avut 7 luni si 10 zile de sarcina. Deci cam prin saptamana 32 se poate lua.
    Iar in concediu de crestere si ingrijire a copilului stai dupa terminarea acestui concediu de maternitate si pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.

Banned Floricica Senior claudia73's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Eu stiu ca este obligatoriu ca, din cele 126 zile, minim 42 zile sa fie luate dupa nasterea copilului.

Conform legii, dupa luna a 6-a de sarcina, insarcinata are dreptul sa intre in concediu de maternitate. Acesta este de 126 de zile calendaristice si se imparte in: concediu de sarcina (inainte de nastere) si concediu de lauzie (dupa nastere).
    Cele 126 de zile si le distribuie fiecare femeie dupa cum ii convine (inainte sau dupa nastere), singura restrictie fiind ca minim 42 de zile din cele 126 sa fie dupa nastere. Certificatul de concediu de maternitate este eliberat de medicul de familie, pentru luna in curs, acesta urmand a fi depus la locul de munca (HR sau contabilitate, dupa caz).
    Pe parcursul concediului de sarcina si lauzie (de maternitate), se plateste indemnizatia de maternitate.

Banned Floricica Senior claudia73's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Vestea cea buna, exista un proiect legislativ privind majorarea concediului de sarcină și lăuzie de la 126, la 168 de zile, care a fost adoptat de Senat, ca primă Cameră sesizată urmand a fi dezbatut si de Camera Deputatilor in calitate de Camera decizionala.

<a href="http://www.urbaniulian.ro/2009/07/03/repartizarea-concediului-prenatal/" target="_blank">aici</a> mai multe detalii, inclusiv cum e cu cele 126 zile.

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    eu, la indicatia medicului de familie am luat toate cele 126 de zile dupa nastere. de ce? pt. ca lucrez in invatamant si aveam salariu mic si e de preferat cand ai salar mic sa iti iei toate cele 126 de zile dupa nastere ca primesti 80 sau 85% din salar...plus ca am prins perioada de vacanta...

Floricica Nou Venita iulianazoarca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2009
    Postari in forum
    4
    buna ziua eu sunt noua pe acest forum si ma-m gandit sa va adresez si eu o intrebare;eu am fost la medicul meu ginecolog pt a discuta despre o viitoare sarcina [in urma pierderi a trei sarcini foarte avansate]si vroiam sa intreb si eu tinand cont de faptul ca eu am sarcina cu risc crescut nu pot merge la munca decat pana la 4 luni cum se acorda concediul medical si cel dupa nastere se pune problema sa nasc la 7 luni pt a nu mai avea problemele din trecut.multumesc

Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    6.225
    Buna Cristina,
    In primul rand vreau sa-ti multumesc din suflet pentru raspuns si ma bucur sa aud asa.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Buna fetelor,

Aveti si aici un subiect numai cu informatii culese, daca va ajuta: <a href="http://www.copilul.ro/forum_Drepturile_gravidelor_si_proaspetelor_mamici_10791.html" target="_blank">Legi pentru gravidute si proaspete mamici</a>

Le-am strans special sa le avem pe toate in acelasi loc
    "Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski

Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    6.225
    Super idee, bebelaa!

Aici chiar gasesti cam tot ce e nevoie!
    Ma bucur mult sa aflu cat mai multe amanunte. Eu una iti multumesc din suflet.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Hehe, ma bucur tare ca iti sunt de folos! Cu cea mai mare placere [floare galbena]
    "Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski

Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    6.225
    Draga Bebelaa,am rasfoit asa repejor acele linkuri si sunt foarte utile. Te felicit pentru promptitudine.