Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crinyy2002's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2009
    Postari in forum
    3

Indemnizatie copil cu grad de handicap

indemnizatie copil cu grad de handicap

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Postare

Conform art. 12 din Legea 448/2006, republicata
    (1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere si întretinere un copil cu handicap beneficiazã, dupã caz, de urmãtoarele drepturi:
    ....
    b) concediu si o indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap în cuantum de 450 lei, pentru copilul cu handicap cu vârsta cuprinsã între 3 si 7 ani;

In adeverinta de la angajator trebuie sa se specifice faptul ca (mama sau tata, dupa caz) se afla in concediu de ingrijire copil; de asemenea pana la implinirea de catre copil a varstei de 7 ani, parintele care doreste sa beneficieze de acest drept depune anual la sediul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de la domiciliu cererea insotita de actele doveditoare.

Floricica Nou Venita cristinica24's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2008
    Postari in forum
    10
    Buna ziua!
    De curand fetita mea in varsta de 2 ani a fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda. Vreau sa stiu ce tip de handicap reprezinta aceasta afectiune, si ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de handicap. Unde se depune acesta? Precizez ca nu vreau sa imi prelungesc concediul de maternitate, doar sa obtin indemnizatia de handicap.
    Protezele auditive necesare ei costa cam 3000 dolari, din care casa de sanatate imi acopera ca 15% de fapt o suma fixa de 1800 lei. Sunt necesare sedinte intense de psihologie si logopedie, asa ca statul acasa pe 1200 lei iese din discutie. Ma puteti ajuta? Va multumesc!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.338
    Citat Postat de cristinica24 Vezi mesajul
    Buna ziua!
    De curand fetita mea in varsta de 2 ani a fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda. Vreau sa stiu ce tip de handicap reprezinta aceasta afectiune, si ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de handicap. Unde se depune acesta? Precizez ca nu vreau sa imi prelungesc concediul de maternitate, doar sa obtin indemnizatia de handicap.
    Protezele auditive necesare ei costa cam 3000 dolari, din care casa de sanatate imi acopera ca 15% de fapt o suma fixa de 1800 lei. Sunt necesare sedinte intense de psihologie si logopedie, asa ca statul acasa pe 1200 lei iese din discutie. Ma puteti ajuta? Va multumesc!
    Este handicap grad 3. Cel mai bine este sa intrebi medicul care a diagnosticat-o sau medicul de familie.

Pentru întocmirea dosarului privind indemnizația pentru creșterea copilului/stimulentului până la vârsta de 2/3 ani în cazul copilului cu handicap, sunt necesare următoarele acte în copie xerox și original:
    - B.I /C.I reprezentanți legali ai copilului
    - Certificat de naștere copil sau extrasul certificatului de naștere, dupa caz
    - Livret de familie
    - Adeverința eliberată de angajator (anexa 2), alte acte necesare
    - Dovedirii faptului că în ultimile 12 luni s-au realizat venituri profesionale supuse impozitării conform Codului Fiscal
    -Cerere de acordare tip
    - Dovada suspendării contractului de muncă (cererea de solicitare a concediului pentru creșterea copilului/decizia de suspendare a contractului de muncă –copie xerox) în vederea acordării indemnizației pentru creșterea copilului
    -Dovada realizării de venituri în vederea acordării stimulentului
    -Opțional, în cazul în care beneficiarul dorește acordarea acestor drepturi într-un cont personal/ de card este necesar să depună la dosar un extras de cont (titularul dosarului trebuie să fie și titularul
    extrasului de cont). Băncile cu care se colaboreză în vederea desfășurării acestei activități sunt urmatoarele: BCR,BRD,B.TRANSILVANIA, etc.
    -Dosar cu șină.

Indemnizația pentru creșterea copilului de la 3 la 7 ani (pentru persoanele beneficiare de O.U.G. 148/2005) acordată conform Legii 448/2006, cu modificările și completările ulterioare, art.12 lit.b;Pentru întocmirea dosarului privind indemnizația pentru creșterea copilului de la 3-7 ani, sunt necesare următoarele acte în copie xerox și original:
    - B.I /C.I reprezentanți legali ai copilului
    -Certificat de naștere copil
    - Certificatul și hotărârea de încadrare într-o categorie de persoane cu handicap pentru copilul care se solicită dreptul
    - Dovadă eliberată de autoritățile competente din care să reiasă faptul că persoana îndreptățită nu beneficiază de drepturile acordate conform Legii 448/2006, republicată, art.42 alin 4 (în cazul copiilor încadrați într-un grad de handicap grav)
    - Dovada eliberată de angajator din care să rezulte că persoana îndreptățită se află în concediu pentru cresterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3-7 ani și că îndeplinește condițiile de acordare a acestui drept
    - Cerere de acordare tip
    - Opțional, în cazul în care beneficiarul dorește acordarea acestor drepturi într-un cont personal/ de card este necesar să depună la dosar un extras de cont (titularul dosarului trebuie să fie și titularul extrasului de cont). Băncile cu care se colaboreză în vederea desfășurării acestei activități sunt urmatoarele: BCR, BRD, B.TRANSILVANIA, etc.
    - Alte acte, după caz
    - Dosar cu șină

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.338
    modele de cereri; lista cu documente necesare
    Fisiere atasate
    Modificata de cristina10; 15.03.2011 la 21:36:55.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    Citat Postat de cristinica24 Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Trebuie sa mergi sa obtii un certificat medical ..
    apoi cu acel certif si alte acte care atesta faptul ca puiul este bolnav .
    Scrisoare medicala de la medicul de familie.
    copie dupa buletinul tau si certif de nastere al copilului
    si o adeverinta cu veniturile sotului

mergi cu ele la Directia pentru protectia copilului de care tu apartii..acolo iti va prelua dosarul si apoi te va chema la comisie.
    -Comisia iti va stabili gradul de handicap si apoi pe actul acela va trece si ce drepturi ai tu si copilul
    Modificata de dami28elena11; 14.04.2011 la 21:11:08.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009