Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 46
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
  1. #1
    Floricica Nou Venita anca1820's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2005
    Postari in forum
    7

    Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani

    Conform legii incepand cu 1 Ian 2006,pt.a primi aceasta indemnizatie,trebuie ca sa ai cotizat la stat 12 luni inainte de nasterea copilului.Cand aveam 1 luna de sarcina,am fost nevoita sa ma mut de la o firma unde eram angajata temporar la alta unde am fost angajata pe perioada nedeterminata.Am facut acest lucru pt,a incerca sa am continuitate in cartea de munca.DAR la noua firma angajarea mi s-a facut la o zi distanta,adica,am intrerupere in cartea de munca de o zi.As vrea sa stiu ,in aceste conditii,daca mai primesc indemnizatia sau nu?Fiind mai problematic,as doti raspunsuri de la persoane care lucreaza in domeniu sau in legislatie deoarece este foarte important un raspuns exact.Mentionez ca pe acea zi pierduta am vrut sa imi fac contract la casa de asg.pt.a plati ce trebuie,dar mi sa spus ca un asemenea caz nu au mai avut si ca nu pot face contract pe o zi,dar aici ar putea fi vorba doar de incompetenta celor de la Pensii si se prea poate ca din cauza lor sa fi pierdut totul.Va rog din suflet sa ma ajutati

  2. #2
    Floricica Nou Venita sam36's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2005
    Postari in forum
    2
    Conform legii19/2000 platesc sotiei mele,la casa de pensii ,asigurarile sociale conform unui contract individual,pentru ca sotia mea nu lucreaza.As vrea sa ma lamureasca cineva daca ea mai poate beneficia de concediu prenatal,concediu postnatal,in conditiile lipsei unui loc de munca,si de indemnizatia de crestere a copilului in conditiile legii. Va multumesc.

  3. #3
    Floricica Nou Venita v_alexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2005
    Postari in forum
    2
    "Art. 118. - (1) Asiguratele au dreptul, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada în care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
    (2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care au încetat plata contributiei de asigurari sociale, în conditiile prezentei legi, dar care nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat."
    Sotia ta beneficiaza de indemnizatie de maternitate. In mod normal ar trebui sa primeasca si indemnizatia de crestere a copilului, in cazul in care contractul incheiat cu casa de pensii are mai mult de 12 luni.

  4. #4
    Floricica Nou Venita v_alexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2005
    Postari in forum
    2
    Aceeasi problema o am si eu, de aceea am pus deja intrebarea daca indemnizatia poate fi primita dupa data nasterii copilului, cumulandu-se zilele de concediu de lauzie.

  5. #5
    Floricica Nou Venita g_mirela78's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2005
    Postari in forum
    1
    Stie cineva de unde ridicam banii de indemnizatie pana la 2 ani pentru luna decembrie? Ma refer la persoanele care nu au probleme de cotizatie si care se afla deja in plata acestor bani.
    Mirela Daniela Gyibgyak

  6. #6
    Floricica Nou Venita clim_razvan's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2005
    Postari in forum
    1
    unde trebuie sa depun si ce acte trebuie depuse pentru indemnizatia de crestere a copilului (sotia a nascut pe data de 06 noiembrie 2005 iar concediul de lehuzie a s-a terminat pe data de 19 decembrie 2005). cei de la casa de pensii buzau nu au vrut sa-mi primeasca nici un act. deci.... ce trebuie facut...pls ... i need help...

  7. #7
    Floricica Nou Venita krrista's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2006
    Postari in forum
    3
    Spuneti-mi, va rog, daca sunt in concediu de ingrijirea copilului din august 2005, trebuie sa depun si eu dosarul stiu ca a fost depus de angajator? Iar indemnizatia pentru luna decembrie care ar fi trebuit platita in luna ianuarie cine o plateste? Art 25 spune ca "Plata indemnizatiilor pentru cresterea copilului restante, aferente perioadelor anterioare datei de 1 ianuarie 2006, se efectueaza de catre directiile teritoriale, in conditiile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta, cu respectarea termenului general de prescriptie." Deci?

  8. #8
    Floricica Nou Venita loredanadinsibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.12.2005
    Postari in forum
    5
    Poate sa imi spuna si mie cineva ce acte trebuie sa depunem pte. indemnizatie? si unde mai exact? va rog sa trimite-ti pe e-mail loredanabt@yahoo.com Multumesc

  9. #9
    Floricica Nou Venita loredanadinsibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.12.2005
    Postari in forum
    5
    Poate sa imi spuna si mie cineva ce acte trebuie sa depunem pte. indemnizatie? si unde mai exact? va rog sa trimite-ti pe e-mail loredanabt@yahoo.com.
    Multumesc

  10. #10
    Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    Aveti aici cateva 2 articole din ORDONANTA DE URGENTA nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.
    Daca vreti sa consultati intreaga lege este aici pe site <a class="nav"href="http://www.copilul.ro/a_130_1498_ORDONANTA_DE_URGENTA_nr__148_din_3_noiembrie_2005_privind_sustinerea_familiei_in_vederea_cresterii_copilului.html" target="_blank">Ordonanta de urgenta nr 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului</a>

    Bafta multa!

    Art. 8.
    (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, se acorda, la cerere, in baza urmatoarelor documente, dupa caz:

    a) actul de identitate al solicitantului;
    b) certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
    c) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
    d) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor prevazute la art. 1;
    e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. a);
    f) declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. b);
    g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana dintre cele prevazute la art. 5 alin. (2) nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
    h) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
    i) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului - pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 1, respectiv art. 2;
    j) dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 3;
    k) dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea in situatiile prevazute la art. 1 alin. (2);
    l) alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
    (2) Concediul pentru cresterea copilului se acorda, la cerere, de catre persoanele juridice sau fizice, denumite angajatori, la care isi desfasoara activitatea persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) si (2).

    Art. 9.
    (1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
    (2) Pana la data de 10 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la directiile judetene de munca, solidaritate sociala si familie, respectiv la directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti, denumite in continuare directii teritoriale.
    (3) Cererile prevazute la alin. (1) se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
    (4) Decizia prevazuta la alin. (3) se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.
    (5) Contestatiile formulate impotriva deciziei prevazute la alin. (3) se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004.
    Un zambet pe zi!

  11. #11
    Floricica Nou Venita mariana2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2005
    Postari in forum
    1
    sunt in aceasi situatie iar banii pe luna decembrie mi-au fost dati de catre firma in decembrie.in mod normal ar fi trebuit sa-i iau pe 15.01.2006.
    am vorbit la primaria sectorului de domiciliu si mi-au spus ca inca nu au primit normele si sa mai asteptam cateva zile.
    din cate am citit si salariatul trebuie sa depuna un dosar la registratura, dar sa mai asteptam.

+ Raspunde
Pagina 1 din 46
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina