Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    318

    Copii aflati in intretinere

    nu stiu daca am formulat corect dar intrebarea mea este urmatoarea: daca sotul declara la locul de munca ca are un copil in intretinere beneficiaza de niste bani in plus pe langa salariu? mentionez ca lucreaza la privat

    va multumesc!
    Lilypie First Birthday tickers

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.338
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    nu stiu daca am formulat corect dar intrebarea mea este urmatoarea: daca sotul declara la locul de munca ca are un copil in intretinere beneficiaza de niste bani in plus pe langa salariu? mentionez ca lucreaza la privat

    va multumesc!
    Beneficiaza de deducere personala, conf art. 56 din Codul fiscal, in functie de venit.Deducerea creste progresiv cu 100 de lei/ persoana declarata in intretinere de catre salariat.
    La un salariu brut mai mic sau egal cu 1.000 de lei angajatul va beneficia de o deducere de 350 lei daca are o persoana in intretinere;450 lei, daca are doua persoane in intretinere etc.

  3. #3
    Floricica Nou Venita iubytzik222's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Beneficiaza de deducere personala, conf art. 56 din Codul fiscal, in functie de venit.Deducerea creste progresiv cu 100 de lei/ persoana declarata in intretinere de catre salariat.
    La un salariu brut mai mic sau egal cu 1.000 de lei angajatul va beneficia de o deducere de 350 lei daca are o persoana in intretinere;450 lei, daca are doua persoane in intretinere etc.
    Daca o persoana are un salariu de minim pe economie si mai are in intretinere un copil, sa inteleg ca tot acelasi salariu ramane si nu se mai da nimic....Am o mare rugaminte...poti sa imi lasi un mesaj cu o adresa de mail as vrea sa te intreb ceva legat de salarizare daca ma poti lamuri...mersi...