Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita Innaflorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2011
    Postari in forum
    6

    Concediu pre si postnatal pentru PFA

    Buna ziua, as dori cateva lamuriri despre urmatoarea problema:functionez ca si PFA din 01.mai 2011, deci in legatura cu indemnizatia pentru crestere copil nu intreb pentru ca nu beneficiez deoarece nu am 12 luni supuse impozitului pe venit.Insa am inteles ca pot beneficia de concediul de 126 de zile de maternitate.Momentan am 33 de saptamani de sarcina.Pe langa adeverinta de la medic, ce acte mai trebuie la dosarul pentru acordarea concediului prenatal si postnatal ca si PFA? si unde se depune? La CAS(sanatate)? Am inteles ca mai trebuie platita o contributie de 0.85%? Si banii de concediu unde mi se vireaza? intr-un cont sau prin Posta?

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de Innaflorina Vezi mesajul
    Buna ziua, as dori cateva lamuriri despre urmatoarea problema:functionez ca si PFA din 01.mai 2011, deci in legatura cu indemnizatia pentru crestere copil nu intreb pentru ca nu beneficiez deoarece nu am 12 luni supuse impozitului pe venit.Insa am inteles ca pot beneficia de concediul de 126 de zile de maternitate.Momentan am 33 de saptamani de sarcina.Pe langa adeverinta de la medic, ce acte mai trebuie la dosarul pentru acordarea concediului prenatal si postnatal ca si PFA? si unde se depune? La CAS(sanatate)? Am inteles ca mai trebuie platita o contributie de 0.85%? Si banii de concediu unde mi se vireaza? intr-un cont sau prin Posta?

    Ca PFA poti obtine concediu pre si postnatal daca ai platit cei 0,85% si prezinti dovada platii la CNAS. Banii ti se vor vira intr-un cont bancar, daca ai , sau prin mandat postal.

    Art. 118. - (1) Asiguratele au dreptul, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcină și lăuzie, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.

    (2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care au încetat plata contribuției de asigurări sociale, în condițiile prezentei legi, dar care nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat.

    Art. 119. - (1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naștere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naștere.

    (2) Concediile pentru sarcină și lăuzie se compensează între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare.
    Modificata de Krisstina; 10.01.2012 la 16:11:05.

  3. #3
    Floricica Nou Venita Innaflorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2011
    Postari in forum
    6
    Multumesc mult pt raspuns.Sa inteleg deci ca pot sa iau concediul si putin mai tarziu, de prin saptamana 36 de exemplu, si asa voi avea mai multe zile de concediu dupa nastere. Inca o nelamurire... medicul imi da adeverinta de concediu pe 126 de zile si ma duc cu ea si cu dovada platii contributiei de 0,85 % la CNAS si gata? ei o sa imi vireze lunar banii in cont sau trebuie sa merg lunar pe la ei? Si inca ceva: cei 0,85% pe cate luni trebuie platiti ? pe ultimele 6 luni sau cat? Cei de la ghiseu sunt foarte zgarciti la explicatii si numai te repezesc, nu prea dau lamuriri si nu as vrea sa fac 100 de drumuri fiind insarcinata. Va multumesc!

  4. #4
    Floricica Nou Venita daniana's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    1
    1. Cei 0,85% trebuie platiti la CNAS la ghiseul Concedii medicale cu cel putin o luna inainte de luna in care doresti sa intrii in medical(calculati cu grija nr de zile lucratoare), stagiul de cotizare de min 21 zile lucratoare!(trebuie mers din timp). Cotizatia se poate plati in avans pe cate luni doriti.
    2.Cat despre cele 126 de zile ele pot fi impartite astfel incat post-natalul sa fie min 42 zile.
    3.Concediul medical se elib doar pe o luna si se duce la CNAS lunar pana in data de 5 a lunii urmatoare celei pt care este eliberat(ex.pana in 5 august daca certif.medical este elib pt luna iulie)

    Concediul de maternitate pe o singura pagina


    Cat despre CIC, daca te regasesti in una sau mai multe situatii de mai jos vei putea beneficia(Ex. somaj, 4 luni de concediu maternitate, plata pensiilor contract indiv.etc....acestea se iau in considerare

    Beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului:

    persoanele care au lucrat cu contract de munca in strainatate si pot dovedi acest lucru
    cei care au statut de avocat
    cei care au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare profesionala
    cei care se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, care au dat licenta sau examenul de diploma si urmeaza sa se angajeze sau sa intre in somaj
    persoanele care au beneficiat de pensii de invaliditate
    cei care nu au cerut indemnizatie.

    Conditii suplimentare de primire a indemnizatiei

    Pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului, trebuie ca in ultimele 12 luni sa fi cotizat la asigurarile sociale. In ultimele 12 luni se pot include urmatoarele perioade:

    ti-ai insotit sotul/sotia in misiune permanenta diplomatica in strainatate
    ai beneficiat de ajutor de somaj
    ai avut concedii si indemnizatii de asigurari sociale si de sanatate
    ai realizat, in sistemul public de pensii - un stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala.
    Modificata de daniana; 11.01.2012 la 16:16:10.

  5. #5
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de Innaflorina Vezi mesajul
    Multumesc mult pt raspuns.Sa inteleg deci ca pot sa iau concediul si putin mai tarziu, de prin saptamana 36 de exemplu, si asa voi avea mai multe zile de concediu dupa nastere. Inca o nelamurire... medicul imi da adeverinta de concediu pe 126 de zile si ma duc cu ea si cu dovada platii contributiei de 0,85 % la CNAS si gata? ei o sa imi vireze lunar banii in cont sau trebuie sa merg lunar pe la ei? Si inca ceva: cei 0,85% pe cate luni trebuie platiti ? pe ultimele 6 luni sau cat? Cei de la ghiseu sunt foarte zgarciti la explicatii si numai te repezesc, nu prea dau lamuriri si nu as vrea sa fac 100 de drumuri fiind insarcinata. Va multumesc!
    Mai pui la dosar si buletinul de identitate (copie + original) , certificatul de nastere al copilului, posibil si un certificat fiscal, un extras de cont bancar unde sa fie virati banii. Plata cotizatiilor trebuie sa fie platita pe minim 6 luni, anterioare nasterii.