Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    multumesc la toata lumea pentru raspunsuri. o sa vorbesc si eu cu doctorul ginecolog si cu doctorul de familie pentru a vedea cum pot rezolva problema

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.337
    Citat Postat de amalilica Vezi mesajul
    buna ziua,
    am si eu o intrebare .
    daca am nascut pe 6 septembrie imi pot lua concediu de maternitate dupa 42 de zile de concediu de lauzie.
    intrebare : CELE 42 DE ZILE DE CONCEDIU DE LAUZIE SUNT 42 DE ZILE LUCRATOARE SAU CALENDARISTICE ? DECI CAND AR TREBUI SA INTRU IN CONCEDIU DE CRESTERE COPIL ?
    Cele 42 de zile sunt calendaristice, iar in CCC intri imediat ce termini concediul postnatal

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de amalilica Vezi mesajul
    buna ziua,
    am si eu o intrebare .
    daca am nascut pe 6 septembrie imi pot lua concediu de maternitate dupa 42 de zile de concediu de lauzie.
    intrebare : CELE 42 DE ZILE DE CONCEDIU DE LAUZIE SUNT 42 DE ZILE LUCRATOARE SAU CALENDARISTICE ? DECI CAND AR TREBUI SA INTRU IN CONCEDIU DE CRESTERE COPIL ?
    Fi atenta cum faci numeri 42zile din ziua in care ai nascut si atunci se termina concediul tau..dar vezi k trebuie sa iti faci actele mai devreme si o sa iti trebuiasca o hartie de la serv...sa te duci mai devreme sa nu te lasi la limita..te duci si tu cu vreo10zile mai devreme...banuiesc ca actele pt alocatie le ai bagat?

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    cu siguranta da concediul poti sa ti -l iei , dar vezi sa instiintezi inscris si firma cu noua sarcina

Floricica Nou Venita elenut's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2011
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de carmen_1185 Vezi mesajul
    Doctorul ginecolog care o are in evidenta ii va da 90 de zile de medical. Ii poate da medical din policlinica, mai face o internare la maternitate, iar medical de la dr ginecolog si se rezolva. Am mai auzit de situatii de genul asta. Si nu trebuie neaparat sa dai spaga ca sa obtii un concediu medical. Asta tine si de doctorul pe care il ai. Eu pana acum am acumulat 84 de zile de medical, deci se poate. Am avut ceva probleme la inceputul sarcinii si pentru linistea mea am preferat sa stau acasa, sa o pot duce cu bine pana la capat sarcina. In plus, aveam si o situatie mai dificila la serviciu, in sensul ca vroiau sa inchida punctul de lucru si sa "oblige" cumva angajatii sa-si dea demisia, pentru a nu-i da in somaj. Eu le-am trimis de la bun inceput instiintarea cu starea mea de graviditate. Si o singura data am dat plicul cu bani. Apoi m-am dus cu "mici atentii" ( buchet flori, cutie bomboane, etc), ca sa nu ma mai alerge prin cabinet pentru a-mi da plicul inapoi.

buna!fetelor am si eu o intrebare dr ginecolog din spital(elias mai exact)poate da concediu medical.?sau trebuie neaparat sa fie in policlinica.?eu sunt insarcinata in 15sapt si locul de munca nu-mi este deloc favorabil.lucrez cate 14ore pe zi si 90%din timp in picioare.iar dr sustine ca el nu-mi poate da concd medical ca-mi poate da decat scrisoare medicala.Si med familie l-a randul ei ca ea nu-mi poate da decat 10zile de cm.aveti vreun sfat ,va rog!!!

Floricica Nou Venita elenut's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2011
    Postari in forum
    2
    buna!fetelor am si eu o intrebare dr ginecolog din spital(elias mai exact)poate da concediu medical.?sau trebuie neaparat sa fie in policlinica.?eu sunt insarcinata in 15sapt si locul de munca nu-mi este deloc favorabil.lucrez cate 14ore pe zi si 90%din timp in picioare.iar dr sustine ca el nu-mi poate da concd medical ca-mi poate da decat scrisoare medicala.Si med familie l-a randul ei ca ea nu-mi poate da decat 10zile de cm.aveti vreun sfat ,va rog!!!

Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    amalilica : 42 zile calendaristice - lauzie
    Luca - Alexandru 19 martie 2009

Lilypie Third Birthday tickers

Amalia - Maria 03 iunie2012

baby

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    elenut: cea mai simpla varianta este modificarea programului de munca la 6 ore. eu asa am facut mi-am scos si pauza de masa si muncesc de la 9 - 15.
    actele sunt foarte usor de facut
    te duci la medicul de familie si-l rogi sa-ti dea o scrisoare medicala in care sa specifice micsorarea programului de la 9 la 6 ore, faci o cerere pt directorul firmei la care lucrezi in care ceri acelasi lucru si cam atat. nu ai nevoie nici de ginecolog nici de medicina muncii si salariul ramane acelasi.
    Model de cerere pentru reducerea timpului de lucru pentru gravide

In periaoda de sarcina, gravidutele beneficiaza de o recucere a programului de lucuru cu pana la 25% fara ca acesta sa fie insotit si de o reducere salariala. Pentru a beneficia ce acest drept, trebuie sa aiba o recomandare de la medicul de familie si o cerere care sa insoteasca acesta scrisoare medicala.

Model de cerere pentru reducerea timpului de lucru pentru gravide

Domnule Director/ Doamna Directoare,

Subsemnata ............., salariata a societatii ............., in functia de............., solicit reducerea timpului de lucru de la .... ore pe zi la .... ore pe zi, reducere la care am dreptul datorita faptului ca sunt gravida, conform OUG 96/2003 Art. 13.

Art. 13 - Īn baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate īndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

Anexez la prezenta cerere scrisoarea medicala eliberata de medicul de familie Dr. ............, eliberata in data de ...........

Va multumesc!

Data Semnatura

OUG 96/2003
    Art. 13 - Īn baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate īndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

baby

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    am si eu o intrebare fetelor. cate zile de concediu medical imi poate da medicul de familie si acum ca am intrat in 2012 o iau de la capat cu nr zilelor de concediu?
    multumesc

baby