Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita moniktto's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49

Ce drepturi avem dupa 2 ani de concediu de crestere?

buna, in curand se vor termina cei 2 ani de concediu pt cresterea copilului si am fost sa vb cu sefii despre intoarcere, iar acolo am fost informata ca nu mai pot reveni din motive financiare si ca ma vor da in somaj, se poate asa ceva? mentionez ca postul pe care am fost angajata inca exista in firma

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    angajatorul este obligat sa te primeasca la munca, chiar daca pe postul tau a fost angajata o persoana, ea fiind angajata pe perioada determinata. daca angajatorul vrea sa faca restructurari... atunci asta e.

asteapta sa primesti decizia de concediere si daca vei considera ca s-a procedat ilegal, atunci poti contesta decizia la Tribunalul pe raza careia domiciliezi.

(nu uita de cele 20 zile lucratoare de preaviz, apoi intri in somaj ,care se calculeaza in functie de vechime si salariu.)
    Modificata de cristina10; 05.11.2010 la 19:04:22.

Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    buna, revin, persoana care a fost angajata in locul meu e pe perioada nedeterminata, iar postul nu au cum sa-l desfiinteze ca au nevoie de el, eu asta vreau sa stiu daca e legal sa ma dea in somaj si inca ceva, de cand se calculeaza 2 ani de concediu, din ziua cand am nascut sau de cand am primit decizia pt indemnizatie, adica dupa cele 42 zile de lehuzie?

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.718
    Citat Postat de moniktto Vezi mesajul
    buna, revin, persoana care a fost angajata in locul meu e pe perioada nedeterminata, iar postul nu au cum sa-l desfiinteze ca au nevoie de el, eu asta vreau sa stiu daca e legal sa ma dea in somaj si inca ceva, de cand se calculeaza 2 ani de concediu, din ziua cand am nascut sau de cand am primit decizia pt indemnizatie, adica dupa cele 42 zile de lehuzie?
    eu stiu ca din ziua in care ai nascut.....

"Iubirea nu face pamantul sa se invarta dar face sa merite calatoria noastra prin lume"

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Moni, cei doi ani de CIC se calculeaza din ziua in care ai nascut! In concluzie, in ziua in care puiul tau face 2 anisori..tu ar trebui sa "sarbatoresti" si prima zi de munca.

Daca ei doresc sa te dea in somaj, atunci postul tau o sa fie blocat. Nu au cum sa te tea in somaj de pe postul x, ca apoi sa angajeze o alta persoana tot pe postul x.

Daca exista in firma voastra mai multe posturi x, ei pot sa restranga activitatea...si nu prea ai cum sa faci nimic.

Codul Muncii, Legea 53/2003, Art. 60:

(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
    c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
    d) pe durata concediului de maternitate;
    e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
    f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Postul tau exista la ora actuala (daca este singurul din firma si tu esti in CIC) datorita art de mai sus.

Daca mai ai si alte intrebari, te ascult cu drag!

Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    eu eram singura pe acest post dar cand eu am plecat au angajat pe altcineva pe acelasi post pe perioada nedeterminata,

Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    asta inseamna ca deja sunt 2 posturi la fel si poate renunta la unul?

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    1)esti sigura ca cealalta persoana are contract pe perioada nedeterminata?
    2) vorbeste cu cineva din interiorul firmei si afla daca in organigrama sunt 2 posturi sau doar 1
    3) sa nu te sfiesti sa faci reclamatie la ITM

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Angajatorul poate recurge la diferite tertipuri pt a nu te mai angaja in mod legal.Am patit-o pe propria-mi piele.Legea ofera ``portite`` si daca stii cum sa te folosesti de ele....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680
    Eu stiu ca legea spune ca la revenirea din concediul de crestrea copilului pana la 2 ani, angajatorul este obligat sa iti pastreze postul sau sa iti dea un post similar (ca functie/grad), nu are voie sa te concedieze timp de 6 luni (de la reluarea activiatii)

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Intradevar legal nu te poate da afara,daca el incearca tu doar faci o sesizare la ITM...
    ALEXIA SOPHIA

Lilypie First Birthday tickers

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu