Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679

Idee Culoarea in functie de zodie vs culoarea preferata

Intr-o discutie cu o prietena am ajuns la subiectul zodii si culorile reprezentative pentru fiecare zodie in parte si ne-am amuzat mai ales ca exista mai multe varinate de culori corespondente/caracteristice zodiei si in unele cazuri se potriveau culorile in altele nici pe departe

Asa ca eram curioasa cum este la voi, daca culoarea corespondenta zodiei voastre este si culoarea preferata sau macar in top 3 .

Berbec - rosu
    Taur - verde
    Gemeni - bleu
    Rac - alb, gri deschis
    Leu - galben
    Fecioara - violet, roz
    Balanta - portocaliu
    Scorpion - maro, crem
    Sagetator - mov, turcoaz, indigo
    Capricorn - verde inchis, negru
    Varsator - albastru, gri
    Pesti - violet, alb

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Asa cum va spuneam la mine se potriveste cat de cat pentru ca imi place foarte tare culoare verde, imi plac aproape toate nuantele de verde insa negrul nu prea pot sa spun ca ma atrage prea tare

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.033
    He, he! Ce simpatic!

Eu sunt trista ca turcoazul meu nici nu a intrat in clasificarea asta, dar sa mai apara si la Pesti! Dar imi place si violetul, ca varianta de rezerva. Iar albul imi place in mod special ca si culoare a puritatii. Cele mai frumoase mirese mi se par cele in rochii de un alb imaculat si pentru micutii nou-nascuti tot albul mi se pare culoarea cea mai potrivita.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Sunt berbec iar rosul, de cand ma stiu, e culoarea mea preferata.Un perete in dormitor e rosu, la fel si perdeaua cu draperiile, arcada la balcon e rosie, balconul e rosu cu alb (la fel si perdeaua), hainele, e musai sa aiba ceva rosu prin ele, zgarda cainelui e tot rosie (la fel si lesa).Aaaa... uitasem.Anul trecut am renovat baia.Ghici ce culoare?....Bineinteles rosu cu alb.....Sotul a zis ca daca mai fac un punct sau dunga in casa cu rosu, innebuneste..Sufrageria a spus ca o coloreaza cum vrea el....iar eu, timid, soptit, i-am sugerat putin rosu undeva, nu conteaza unde.....Mi-a aruncat o privire atat de dragastoasa.....Femeie, visez noaptea numai rosu!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Uitasem.....una din masini e rosie.Intamplarea a facut sa fie asa.Aici n-a mai tinut de mine.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    foarte tare eliza rares inseamana ca cel putin pana acum, tu esti exceptia care confirma regula

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    498
    si eu sint tot berbec.
    imi place rosu, nu zic nu, dar am si alte preferinte...
    in mod" deosebit" nu imi place culoarea alba...decit ocazional..poate ptr ca o folosesc la servici...si m-am cam saturat de ea... si bineinteles, negru..nu il port decat la ocazii si ..doamne fereste...mormantari.
    14:20 14 noiembrie 2011

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    eu sun capricorn sincer nu prea mi se potrivesc culorile(verde inchis si negru)....
    Modificata de vava; 16.06.2011 la 15:04:48.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Stefania si eu tot capricorn sunt dar la faza cu verdele m-a nimerit

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    nu pot spune ca nu imi place chiar deloc verdele dar nu cel inchis ...

Floricica Nou Venita oanachampion's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    2.865
    Eu sunt leu... In loc de fiinta solara care ar trebui sa fiu (conform zodiei), sunt exact opusul... prefer negru (urmat de grena si khaki) in loc de galben, argintiu in loc de auriu (in asa un hal incat pana si verigheta si inelul meu de logodna sunt din aur alb, pt ca urasc aurul galben) etc... Nu am haine galbene si nu voi avea niciodata... yuck...

Cuvinte cheie pentru acest topic